Ljudi s naših prostora idu u inostranstvo u potragu za boljim poslovnim i životnim prilikama. Danas vam otkrivamo priču jedne žene s Balkana koja se udala za starijeg čovjeka u Njemačkoj.
- Vjerujemo da ste se vjerojatno susreli s izvješćima na raznim internetskim platformama o fenomenu ulaska određenih žena ili djevojaka u brak radi financijske dobiti. Mnogi od tih pojedinaca su imućni, stariji pojedinci koji posjeduju značajne strane mirovine.
Nadalje, njihovo vlasništvo nad velikim posjedima ili velikim poljoprivrednim poslovima opremljenim teškim strojevima pridonosi normalizaciji ove prakse. Nadalje, postoje izvještaji o ženama u inozemstvu koje su sklapale brakove sa stranim umirovljenicima u potrazi za državljanstvom, što je često rezultiralo njihovim uspješnim stjecanjem istog, ponekad čak i ostavljajući za sobom nasljedstvo ako muž prerano umre.
Jedan takav narativ uključuje ženu koja je krenula na ovo putovanje u Njemačkoj, iako je njezino iskustvo bilo daleko od povoljnog. “U Njemačku sam 2014. godine stigao i tri mjeseca radio kako bih uštedio novac za vozilo i ostale potrepštine, prije toga sam imao brijačnicu u Bosni koju sam na kraju zatvorio…
Kada sam počeo raditi, moja je namjera bila služiti drugima; ako mogu pomoći onima oko sebe, zašto bih se suzdržavao od toga? … U mojoj prisutnosti postoji žena koja služi i meni i njemu. Nemam namjeru vratiti se; majka mi je dala sredstva i savjetovala: “Nisi svjestan što te tamo čeka; vrati se nakon što su u tom stanju duže vrijeme”, počeo je otkrivati.
- Hana je provela gotovo desetljeće živeći i radeći u Njemačkoj. Kako je ispričala za Bosanski portal, njen dolazak u Njemačku pratio je duboki strah zbog potpunog nerazumijevanja jezika, zbog čega je sve uzimala zdravo za gotovo.
Otprilike dva do tri tjedna kasnije, posjetili smo restoran gdje sam bio u društvu osobe s Kosova koja je govorila srpski. Jedan od naših suradnika omogućio je ovaj sastanak. Poslužitelj nam se obratio i zauzeo mjesto, pružajući usluge prevođenja u moje ime. Doživio sam određeni stupanj strepnje i nervoze tijekom ovog susreta.
Predložio mi je da zadrži moje dokumente, uvjeravajući me da će sve biti u redu i da će se oženiti mnome, ovisno o mojoj obvezi da ću mu služiti cijeli njegov život, uz razumijevanje da moja djeca neće htjeti brinuti o njemu kod kuće zbog značajna pitanja s kojima se suočio u vezi s njima. Kuku, što će mi moj narod reći o svim putovanjima i hodočašćima? Kakve će biti njihove riječi? Kako mogu nastaviti boraviti u Njemačkoj?
S 50 godina bio sam na pragu mirovine, a taj mi je savjetovao da se pomirim s tom situacijom…”, prepričao je Harner, a glas mu je bio naglašen osjećajem straha. U tom razdoblju njezina roditelji nisu bili svjesni njezinih problema i zabranili su joj da im se povjeri.
Naposljetku je ušla u brak s muškarcem u 80-ima, da bi kasnije otkrila da ima tri odrasla sina. Nedugo zatim je preminuo. “Nakon njegove smrti, zatekla sam se za stolom s njegovom djecom i obratila sam im se: Recite mi, da sam uzela nešto što mi ne pripada, bi li mi išta uzeli?…
- Iako sam u njegovoj osamdesetih, ostao je prilično aktivan i često su putovali zajedno.” Na kraju se vratila u Bosnu, gdje nastavlja raditi u frizerskom salonu, a iza sebe je ostavila mirovinu koju je nakratko dijelila s djedom.
BONUS TEKST
Priprema prirodnog deterdženta za pranje rublja nije samo jednostavna, već nudi i brojne prednosti za zdravlje i okoliš. Suvremeni deterdženti za pranje rublja često sadrže jake kemikalije, sintetičke mirise i komponente koje mogu izazvati iritaciju kože, a pritom nisu ekološki prihvatljivi.
Pozitivno je to što postoji alternativa: prirodni, domaći deterdžent koji se može brzo i bez napora pripremiti od sastojaka koje možda već imate u svom kućanstvu. Ovaj deterdžent ne predstavlja samo zdraviju opciju za vas i vašu obitelj, već se pokazao i ekonomičnijim i manje štetnim za okoliš. Kako se može pripremiti domaći deterdžent za pranje rublja?
Potrebni sastojci uključuju 1 komad sapuna (otprilike 150 grama), 2 šalice sode bikarbone, 2 šalice sode za pranje, 2 žličice boraksa i 6 do 10 kapi eteričnog ulja, poput lavande ili limuna. Kako biste pripremili domaći deterdžent za pranje rublja, počnite ribanjem prirodnog sapuna na što sitnije komadiće, po mogućnosti koristeći ribež za sir. Što je sapun sitnije nariban, to će se lakše otopiti u vodi.
Zatim odmjerite dvije šalice naribanog sapuna u veliku zdjelu za miješanje, ostavljajući sav višak u hermetički zatvorenu posudu za buduću upotrebu. Postupno dodajte sodu bikarbonu, sodu za pranje rublja, boraks (po želji) i nekoliko kapi eteričnog ulja.
Sve sastojke dobro izmiješajte drvenom kuhačom, pazeći da prah ne dođe u zrak. Na kraju gotovu smjesu prebacite u staklenku sa čvrstim poklopcem i držite na suhom mjestu. Kako biste iskoristili domaći deterdžent, dodajte jednu do dvije žlice direktno u bubanj perilice prije stavljanja rublja.
- Ovim pristupom učinkovito se izbjegava začepljenje dozatora uzrokovano pahuljicama sapuna. U slučajevima kada je prisutna tvrda voda i uočeni su ostaci sapuna na rublju, preporučljivo je smanjiti količinu sapuna korištenu u daljnjoj pripremi.