Svi znamo da je klasični simptom srčanih problema i naročito infarkta taj da ruka utrne ili boli. Danas vam otkrivamo malo više o tome šta to znači i kada predstavlja srčani problem.
- Dok tijekom sna nismo svjesni svoje okoline, uključujući položaj dok spavamo, važno je razmotriti potencijalne uzroke ako osjetimo utrnulost u rukama nakon buđenja. U takvim slučajevima može biti preporučljivo potražiti liječničku pomoć.
Medicinski stručnjaci opisuju torakalni izlaz kao “superautocestu” za vene, arterije i živce smještene između vrata i ramena. Ako osjetite trnce ili obamrlost u rukama nakon buđenja nakon što ste zaspali na njima, to može ukazivati na temeljni problem.
Postizanje sna ne zahtijeva uvijek najudobniji položaj; pojedinci se mogu naći kako se odmaraju u različitim položajima, kao što su sklupčani u stolici, ležeći ispruženi na krevetu, zauzimajući položaj fetusa, naslonjeni na stol ili čak uspravno sjedeći. Nije neobično probuditi se s laganom nelagodom i bolom koji nestaje kako dan odmiče.
Iako ukočenost vrata može potrajati dulje od jednog dana, to općenito ne bi trebalo izazvati uzbunu. Unatoč tome, ako vam se ruka stalno javlja utrnulost ili trnci dok se na njoj odmarate, to može signalizirati probleme unutar vašeg tijela. Prema Dan Ginaderu, doktoru fizikalne terapije s fokusom na sport i ples, takve brige mogu biti povezane s vašom prsnom šupljinom.
- Prije nego što se pojavi bilo kakav osjećaj za uzbunu, mogu vas uvjeriti da ovo pitanje nije od velike važnosti. Medicinski stručnjaci torakalni izlaz nazivaju “superautocestom”, koja se sastoji od vena, arterija i živaca smještenih između vrata i ramena.
Ovo područje, gdje se ruka spaja s torzom, mjesto je značajne aktivnosti. Prema Ginaderu, osjećaj utrnulosti u ruci zbog spavanja, tipkanja na stolu ili čak listanja na mobilnom uređaju može ukazivati na problem povezan s torakalnim otvorom. Rješenje ovog problema je zapravo vrlo jednostavno.
Na Instagramu je otkrio da kompresija koja proizlazi iz mišića scalenus, prvih rebara i pectoralis minor može dovesti do čestih epizoda obamrlosti. Kako bi se riješio ovaj problem, mogu se izvoditi razne vježbe za ublažavanje kompresije. Nakon identificiranja uzroka kao jednog od ključnih čimbenika, može se uzeti ručnik i staviti ga preko ramena, pazeći da je smješten što bliže vratu.
Držeći čvrst stisak i uspravno sjedeći, nježno nagnite uho prema jednom ramenu, nakon čega slijedi pokret u suprotnom smjeru. Molimo ponovite ovaj pokret između 10 i 15 ponavljanja. Zatim se možete postaviti uz vrata, s jednom rukom postavljenom na unutarnji zid, a drugom naslonjenom na prsa dok se istežete.
Dok to činite, okrenite glavu prema strani gdje vam se nalazi ruka. Ova vježba usmjerena je na pectoralis minor i treba je izvesti tri puta, održavajući svako istezanje u trajanju od 20 sekundi.
- Kao što je navedeno u Johns Hopkins Medicine, “Torakalni otvor je prsten formiran od gornjih rebara, odmah ispod ključne kosti.” Sindrom torakalnog izlaza (TOS) javlja se kada su živci ili krvne žile stisnuti na gornjem izlazu zbog rebara, ključne kosti ili mišića u vratu.
Sindrom neurogenog torakalnog izlaza predstavlja simptome kao što su bol ili slabost u ramenu i ruci, trnci ili nelagoda u prstima, brzo zamaranje ruku i atrofija, što je obilježeno smanjenjem i slabljenjem mišića u jastučiću palca ili dlanu koji podupiru palac. Iako simptomi mogu varirati, mogu se pogoršati kada se “ruke podignu”. Ako te pojave postanu učestale, a samostalne vježbe ne dovedu do poboljšanja, preporuča se potražiti savjet stručnjaka.
DODATNI TEKST
Češnjak, poznat po svom snažnom okusu i mirisnim svojstvima, jedna je od najstarijih ljekovitih biljaka, koja je kroz povijest značajno pridonijela svjetskoj kulturi i praksi prirodnog liječenja.
- Podrijetlom iz središnje Azije, češnjak ima povijest dužu od pet tisuća godina, tijekom kojih je bio rasprostranjen po raznim regijama svijeta. Obilna hranjivim tvarima, ova biljka jača imunološki sustav i nudi mnoštvo zdravstvenih prednosti.
Glavna aktivna komponenta češnjaka je alicin, koji je poznat po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitskim svojstvima. Češnjak je imao veliku važnost u staroegipatskoj kulturi, smatran je svetom biljkom. Davali su ga robovima kako bi ojačali njihovu snagu i otpornost, a pronađen je i u grobnicama faraona.
I u staroj Grčkoj i u Rimu sportaši su uzimali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici konzumirali prije ulaska u bitke kako bi ojačali izdržljivost, snagu i imunitet protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao do Indije i Kine, gdje je postao poznat po svojim ljekovitim svojstvima. S obzirom na njegove kulinarske i terapeutske prednosti, češnjak ostaje nezaobilazan sastojak svakog domaćinstva i obroka.
Ima ključnu ulogu u kulinarstvu, služeći kao začin za gotovo sva jela. U suvremenom društvu mnogi ga pojedinci smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv niza bolesti. Za postizanje najboljih rezultata savjetuje se redovita konzumacija sirovog; osim toga, loš zadah može se ublažiti korištenjem soka od limuna, jabuke, mente, mlijeka, žvakanjem zrna kave ili kombiniranjem s maslinovim uljem.