Predmet koji svakodnevno koristimo u našem domu su peškiri. U nastavku teksta pročitajte šta uraditi da vam peškiri ne budu grubi. Uvijek su tu – nakon tuširanja, pranja ruku, boravka na plaži ili u teretani. Njihov zadatak je jednostavan: da upiju vlagu s kože i ostave nas suvim. Ipak, koliko god zvučalo jednostavno, održavanje peškira u dobrom stanju zahtijeva više pažnje nego što se misli.
Već nakon nekoliko pranja, peškiri mogu postati grubi na dodir, izgubiti sposobnost upijanja i čak početi zadržavati neprijatan miris. Razlog za to nisu samo godine korištenja, već i način na koji ih peremo. Ako želite da vam peškiri ostanu mekani, svježi i upijajući, važno je da izbjegnete uobičajene greške u pranju i primijenite nekoliko jednostavnih pravila.
-
Temperatura pranja: Gdje je granica između higijene i oštećenja?
Peškiri dolaze u direktan kontakt s kožom i vlagom, što ih čini savršenim za razvoj bakterija, gljivica i neugodnih mirisa. Zbog toga je važno da se peru na dovoljno visokoj temperaturi da se sve nečistoće uklone. Stručnjaci preporučuju pranje na temperaturama između 40 i 60 stepeni Celzijusa. Niže temperature često nisu dovoljne za uništavanje mikroorganizama, dok više od 60 stepeni može oštetiti tkaninu i skratiti vijek trajanja peškira.
Posebnu pažnju treba obratiti ako perete peškire koji su korišteni nakon sportskih aktivnosti ili boravka u vlažnom prostoru. U tim slučajevima preporučuje se pranje na 60 stepeni, jer se tako eliminišu bakterije i gljivice koje mogu izazvati kožne iritacije.
-
Omekšivač – tihi krivac za krute peškire
Iako omekšivač miriše lijepo i daje osjećaj mekoće kod većine odjevnih predmeta, za peškire je zapravo kontraproduktivan. Hemikalije iz omekšivača oblažu vlakna tkanine i smanjuju njihovu sposobnost da upijaju vodu. Vremenom, to dovodi do toga da peškiri postaju sve manje efikasni i sve teži na dodir. Umjesto omekšivača, koristi se alternativne metode za održavanje mekoće, koje su prirodnije i efikasnije.
Jedan od najčešćih trikova je dodavanje bijelog alkoholnog sirćeta tokom ispiranja – neutralizuje ostatke deterdženta, omekšava vlakna i uklanja neugodne mirise. Ovaj jednostavan potez čini značajnu razliku, pogotovo ako redovno perete peškire.
-
Turski metod: Kako aktivirati vlakna kod novih peškira
Ako ste upravo kupili nove peškire, postoji način da im odmah poboljšate sposobnost upijanja. Turski metod podrazumijeva da se novi peškiri potapaju u hladnu vodu na nekoliko sati, a idealno i do 24 sata, prije prvog pranja. Ovo pomaže da se vlakna “otvore” i postanu podatnija, što direktno utiče na njihovu moć upijanja. U vodu za potapanje možete dodati kašičicu do dvije sode bikarbone – ona dodatno omekšava tkaninu i pomaže u uklanjanju fabričkih premaza koji se često zadržavaju na novim peškirima.
-
Soda bikarbona – prirodni saveznik za čiste i svježe peškire
Soda bikarbona se odavno koristi kao univerzalno sredstvo za čišćenje u domaćinstvu, ali je posebno korisna kada je riječ o pranju peškira. Dodavanje dve do tri kašike sode direktno u bubanj veš mašine tokom pranja može učiniti čuda. Osim što uklanja neprijatne mirise, soda djeluje antibakterijski i pomaže da peškiri zadrže svoj prirodni volumen i svježinu.
Za dodatni efekat, možete kombinovati sodu bikarbonu i sirće – jedno ide u bubanj, drugo u pretinac za omekšivač. Ova kombinacija neutrališe bakterije i omekšava vlakna bez štetnih hemikalija, a rezultat su peškiri koji su ne samo čisti nego i mnogo prijatniji za kožu.
-
Sušenje i održavanje: Sitnice koje prave razliku
Način na koji sušite peškire takođe igra veliku ulogu u njihovoj mekoći i dugotrajnosti. Idealno bi bilo sušiti ih na svježem vazduhu, ali u hladu, kako sunce ne bi izblijedjelo boje i isušilo vlakna. Ako koristite mašinu za sušenje, birajte srednje do niske temperature. Visoka toplota može dodatno očvrsnuti tkaninu i oštetiti vlakna. Dodavanje loptica za sušenje (ili čak čistih teniskih loptica) može pomoći u razbijanju vlakana i sprečavanju zgrušavanja, što čini peškire mekšima nakon sušenja.