Čišćenje doma je stvar koja se svakodnevno radi. Ali kada uzmemo da radimo generalno tada gledamo da očistimo svaki dio. Najčešće se fokusiramo na očigledne stvari – podove, kuhinjske aparate, prozore, pa čak i uređaje poput televizora. Ali postoji jedna površina koju gotovo svi zanemarimo, iako je doslovno svuda oko nas: zidovi. Iako na prvi pogled možda ne izgledaju prljavo, zidovi s vremenom nakupljaju prašinu, masnoću, tragove dima, otiske prstiju i razne mrlje koje utiču na izgled cijelog prostora.
Zidovi zauzimaju najveću površinu svake prostorije, pa čak i mala promena u njihovom izgledu značajno utiče na celokupan dojam doma. Ako su zidovi prljavi ili prekriveni nečistoćama, prostor može izgledati starije, zapuštenije i manje prijatno, bez obzira koliko je ostatak enterijera sređen.
-
Ne kupujte novu boju – probajte prvo ovo
Pre nego što odete u prodavnicu po novu farbu i pribor, razmislite o jednostavnom i izuzetno efektivnom rešenju koje možete isprobati već danas, koristeći sastojke koje već imate kod kuće. Umesto velikog renoviranja, dovoljno je temeljno očistiti zidove – i efekat će vas iznenaditi.
Za ovu metodu potrebna su samo tri osnovna sastojka:
- Voda
- Soda bikarbona
- Dezinfekciono sredstvo (po mogućstvu s prijatnim mirisom)
Kombinacija ova tri sastojka je efikasna, bezbedna za većinu zidnih površina i jednostavna za upotrebu. Soda bikarbona deluje kao blagi abraziv koji pomaže u uklanjanju mrlja, dok dezinfekciono sredstvo neutrališe neprijatne mirise i eliminiše bakterije.
Priprema i nanošenje smjese
Postupak je vrlo jednostavan, ali je važno pratiti redosled koraka kako biste postigli najbolji efekat:
Priprema smjese – U većoj posudi pomešajte toplu vodu, dve kašike sode bikarbone i malu količinu dezinfekcionog sredstva. Mešajte dok se sastojci potpuno ne povežu.
Priprema valjka – Koristite čisti valjak koji se inače koristi za krečenje. Natopite ga u pripremljenu smesu i lagano ocedite da ne kaplje, ali da ostane dovoljno vlažan.
Čišćenje zidova – Ravnomerno pređite valjkom preko površine zida. Radite segment po segment, bez prevelikog pritiskanja.
Ponoviti ako je potrebno – Ako su zidovi jako prljavi ili su na njima uporne mrlje (poput tragova od bojica, flomastera ili masnih ruku), ponovite postupak još jednom nakon što se zid osuši.
Ova metoda ne samo da vizualno osvežava prostor, već i ostavlja prijatan miris u prostoriji, zahvaljujući dezinfekcionom sredstvu. Idealna je za domove s decom, gde su tragovi flomastera ili prstića po zidovima česta pojava.
-
Efekat čistih zidova na prostor
Mnogi ne razmišljaju o tome koliko čisti zidovi mogu promeniti ambijent. Nakon čišćenja, prostorije izgledaju svetlije, prozračnije i modernije. Zidovi ponovo dobiju onu “svežu” boju, bez potrebe da se ponovo kreče. Ako imate bele zidove, ovo čišćenje može skinuti slojeve žutila koje su nastale od kuhinjskih para, dima ili prljavštine iz vazduha.
Pored vizuelnog efekta, čišćenje zidova može imati i pozitivan uticaj na zdravlje ukućana. Zidovi su magnet za čestice prašine, alergene, pa čak i spore buđi ako je vlažnost u prostoriji visoka. Redovnim čišćenjem sprečavate njihovo nakupljanje i stvarate zdraviju sredinu, naročito za osobe koje pate od alergija ili problema s disajnim putevima.
-
Šta treba izbegavati prilikom čišćenja
Iako je ovaj domaći recept bezbedan za većinu zidova, uvek treba biti oprezan. Neke boje i materijali su osjetljiviji i mogu se oštetiti ako se koriste prejaka sredstva ili ako se previše trlja. Evo nekoliko saveta:
- Prvo testirajte smešu na malom, neupadljivom delu zida.
- Ne koristite abrazivne sunđere ili četke koje mogu skinuti boju.
- Izbegavajte korišćenje velike količine vode, naročito ako imate zidove koji nisu otporni na vlagu.
Oni koji imaju zidove prekrivene tapetama, dekorativnim premazima ili specijalnim tehnikama bojenja, treba dodatno da paze i, ako su u nedoumici, prvo se konsultuju sa stručnjacima ili proizvođačima materijala.
-
Bonus saveti za održavanje čistoće zidova
Da biste izbegli učestalo dubinsko čišćenje, korisno je s vremena na vreme preventivno održavati zidove:
- Redovno brišite zidove suvom mikrofiber krpom kako biste uklonili prašinu.
- Ako imate malu decu, razmislite o postavljanju perivih tapeta u zoni dometa ruku.
- Koristite kuhinjske aspiratore i provetravajte prostorije kako biste smanjili taloženje masnoće i pare na zidovima.
- U prostorijama gde se puši, povremeno otvorite prozore i koristite prečišćivače vazduha kako bi zidovi duže ostali čisti.