Oglasi - Advertisement

Kada nastupi ljeto tada počinje vrijeme opuštanja, kupanja i uživanja u toplini sunca. Odlazak na more predstavlja užitak ali zna ponuditi i ne tako ugodna iznenađenja. Dok šetate plićakom, ronite ili bezbrižno plivate, lako možete doći u kontakt s morskim organizmima koji nisu opasni po život, ali vam mogu upropastiti dan – ili cijeli odmor.

Meduze, vlasulje i morski ježevi možda izgledaju bezazleno, ali kontakt s njima može izazvati bol, iritacije i druge neugodne reakcije. Zato je korisno znati prepoznati te susrete, znati šta učiniti – a još važnije, šta nikako ne raditi.

Oglasi - Advertisement

  • Meduze: Transparentni neprijatelji u vodi

Iako djeluju poput plutajućih lampi, meduze kriju arsenal žarnica koje se aktiviraju pri najmanjem dodiru. Na Jadranu se najčešće susreću tri vrste koje mogu opeći – uhati klobuk (Aurelia aurita), morska mjesečina i tzv. morsko pluće. Ove vrste nisu smrtonosne, ali njihov ubod svakako nije nešto što želite iskusiti.

Ubod meduze obično se događa kada je slučajno dodirnemo tokom plivanja ili ronjenja. U kontaktu s kožom, njihove lovke izbacuju otrov koji izaziva peckanje, crvenilo, otok, pa čak i mjehuriće. Osobe osjetljive na ubode mogu doživjeti i jače alergijske reakcije poput otežanog disanja ili šoka.

Prva pomoć je ključna. Mjesto uboda nikako ne treba ispirati običnom slatkom vodom jer može pogoršati reakciju. Umjesto toga, isperite ga morskom vodom. Ne trljajte kožu, jer time možete proširiti otrov. Lovke koje su ostale na koži treba pažljivo ukloniti pincetom. Dobro je mjesto uboda isprati sirćetom (alkohol može poslužiti ako sirće nije dostupno), jer neutralizira toksine.

Ako je ubod pogodio lice, oči, genitalije ili ako se simptomi pogoršavaju – obavezno potražite ljekarsku pomoć.

  • Vlasulje: Morske iluzije koje mogu opeći

Na prvi pogled, vlasulje podsjećaju na morske biljke ili razigrane morske cvjetove, ali one su zapravo pripadnici iste skupine kao i meduze – žarnjaci. Nalaze se uz obalu, na kamenitim površinama i često ih ljudi ne primijete dok nije prekasno.

Dodir s vlasuljom izaziva blažu do umjerenu kožnu iritaciju – najčešće crvene krugove, osip i peckanje. Ipak, kod djece i osoba s osjetljivijom kožom, simptomi mogu uključivati mučninu, povraćanje ili mišićnu bol.

Ako dođe do kontakta s vlasuljom, zahvaćeno područje odmah isperite morskom vodom. Korisno je i nanijeti sirće, koje može umanjiti reakciju. U slučaju jačih simptoma, poput oticanja ili alergijske reakcije, ne odgađajte posjetu ljekaru. Nikada nemojte koristiti kreme i lijekove na svoju ruku – antihistaminici i kortikosteroidi mogu pomoći, ali isključivo pod nadzorom medicinskog osoblja.

  • Morski ježevi: Mali bodljikavi problemi

Morski jež izgleda mirno i bezopasno dok miruje na dnu mora, ali jedan nespretan korak može vas brzo uvjeriti u suprotno. Bodlje morskih ježeva su tanke, oštre i lako se lome u koži, a najčešće su „meta“ stopala kupača koji bosonogi ulaze u more na kamenitim područjima.

Ubod ježa nije samo bolan – može dovesti i do infekcije, jer sitni dijelovi bodlje ostaju pod kožom. U tom slučaju dolazi do oticanja, crvenila, pa čak i gnojenja ako se bodlje ne izvade na vrijeme.

Prva pomoć podrazumijeva pažljivo vađenje bodlji sterilnom iglom ili pincetom. Ako to ne uspijete sami, nemojte forsirati – potražite ljekarsku pomoć. Dok čekate vađenje, mjesto uboda dezinficirajte i stavljajte hladne obloge. Pomaže i potapanje stopala u mlaku mješavinu vode i sirćeta – sirće omekšava kožu i olakšava izlazak bodlji.

U nekim slučajevima, iglice izlaze same nakon nekoliko dana, naročito ako se ne forsira kretanje i ako se koža pravilno njeguje. Međutim, ako bol traje duže od tri dana ili se stanje pogoršava, potrebno je otići ljekaru.

  • Kako izbjeći neugodne susrete?

Iako zvuče zastrašujuće, ovi morski organizmi nisu agresivni – branili su se tek kad su se osjetili ugroženi. Najbolja zaštita je preventiva. Uvijek nosite gumenu ili plastičnu obuću za vodu, naročito na kamenitim plažama i plićacima. Ne dirajte morske organizme, ni iz radoznalosti ni “za sliku”. Mnoge opasnosti vrebaju upravo u onom što izgleda najbezopasnije.

Posebno upozorenje vrijedi za djecu, koja često vole istraživati plićak i hvataju morske životinje rukama. Objasnite im koliko more može biti nepredvidivo – i zašto se ne dira ništa što ima pipke, bodlje ili “svijetli”.

PREUZMITE BESPLATNO!⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Oglasi