Probavni problemi i nadutost su veliki problemi današnjice i ljudi širom svijeta se muče sa ispuštanjem neprijatnih mirisa i gasova. Ako sumnjate na neki ozbiljniji problem, potrebno je obratiti se doktoru. Nakon toga možete probati neke prehrambene promjene, a mi vam otkrivamo više o tome.
Nadutost i plinovi predstavljaju prevladavajuće probleme s kojima se susreće značajan broj pojedinaca, a njihovo podrijetlo uvelike varira ovisno o načinu prehrane i odabiru hrane. Primarni čimbenici nadutosti uključuju nezdravu i pretjeranu konzumaciju brze hrane, brze prehrambene navike, konzumaciju kupusa i druge hrane koja stvara plinove, mliječnih proizvoda i zaslađenih gaziranih pića, između ostalog.
- Osim toga, određeni ugljikohidrati i laktoza mogu dovesti do probavnih problema, koji se često manifestiraju kao plinovi i nelagoda. Sorbitol također može biti umjetni zaslađivač koji pogoršava ove brige. Većina stručnjaka zagovara prirodne metode ublažavanja nadutosti.
Među najpoznatijim lijekovima je peršin koji ima diuretička i antiseptička svojstva, kao i karminativna svojstva. Ova biljka pomaže u učinkovitoj probavi hrane, smanjuje želučane plinove i ublažava trbušne grčeve. Savjetuje se konzumiranje čaja od peršina ili svježeg peršina uz obroke.
Nadalje, peršin je bogat vitaminima s antioksidativnim svojstvima koji značajno pridonose cjelokupnom zdravlju. Evo još jedne ponude majke prirode: mješavina đumbira i kurkume, oboje poznati po svojim detoksikacijskim i protuupalnim svojstvima koja ublažavaju nadutost. U kombinaciji s mlijekom i medom, ova mješavina pomaže u ublažavanju nadutosti i promicanju zdrave probave.
BONUS TEKST
Jabuke su među najomiljenijim i najraširenijim voćem u svijetu. Znanstveno poznato kao Malus domestica, ovo voće je dio obitelji Rosaceae.
- Iako potječu iz srednje Azije, jabuke se danas uzgajaju na svim kontinentima zbog svoje sposobnosti da uspijevaju u različitim klimatskim uvjetima. U njima se može uživati u više oblika, bilo kao svježe voće ili kao dodatak nizu jela, pića i delicija.
Tipično, jabuke su okruglog ili blago ovalnog oblika, a njihova boja varira od zelene do žute, crvene ili kombinacije tih nijansi, ovisno o specifičnoj sorti. Kožica jabuke općenito je tanka, dok je unutrašnjost sočna i hrskava. Unutar ploda može se naći više sjemenki koje su nejestive. Jabuke su bogate raznim šećerima i sadrže vlakna koja pomažu probavi.
Postoje različite vrste jabuka, od kojih se svaka razlikuje po jedinstvenim svojstvima koja se odnose na okus, boju i veličinu. Među najpoznatijim sortama su “Granny Smith”, koju karakterizira zelena boja i trpki okus; “Fuji”, poznat po svojoj slatkoći i sočnosti; “Golden Delicious”, koji je blago sladak i žut; “Red Delicious”, poznat po svom slatkom, crvenom izgledu; i “Gala”, s malim, slatkim voćem.
Jabuke su bogate vitaminima, posebno vitaminom C, koji igra ključnu ulogu u jačanju imunološkog sustava i promicanju zdravlja kože. Osim toga, osiguravaju nekoliko vitamina B, uključujući B6, B2 i folnu kiselinu, koji su svi neophodni za pravilno funkcioniranje živčanog sustava.
- Nadalje, jabuke služe kao vrijedan izvor kalija koji pomaže u održavanju normalnog krvnog tlaka, a njihov nizak sadržaj kalorija čini ih prikladnim za osobe koje žele održati zdravu tjelesnu težinu.
Značajna zdravstvena prednost jabuka leži u njihovom značajnom sadržaju vlakana, posebno pektina, koji pomaže u poboljšanju probave i snižavanju razine lošeg kolesterola u krvotoku. Nadalje, jabuke obiluju antioksidansima koji štite tijelo od slobodnih radikala, čime se smanjuje vjerojatnost razvoja kroničnih bolesti, uključujući bolesti srca, rak i dijabetes tipa 2.