Oglasi - Advertisement

Svako ko ima baštu ili vrt i u njima uzgaja bilo cvijeće bilo povrće i začine zna da se uvijek pojavljuju nametnici koji im uništavaju plodove. Jedni od najčešćih su lisne uši koje se mogu ukloniti na sljedeći način.

Oglasi - Advertisement

U našim krajevima gotovo svako kućanstvo krase sobne biljke, jer domaćice cijene toplinu i intimnost koju ove biljke doprinose ambijentu doma. Ipak, pojedinci koji u svojim vrtovima uzgajaju i ukrasne biljke i jestive proizvode često se suočavaju s izazovom najezde lisnih ušiju. Ako imate strast prema biljkama i želju da unesete luksuz u svoje kućno okruženje, moguće je da ste se suočili sa scenarijem sličnim ovom koji ćemo ilustrirati.

  • Zamislite ovo: neočekivano, lisne uši napadaju vašu spokojnu dnevnu sobu, uništavajući vaše drago cvijeće u saksiji. Međutim, nema razloga za brigu, jer imamo učinkovito rješenje za uklanjanje ovih dosadnih lisnih uši. Pozivamo vas da iskoristite našu stručnost. Otkrijte kolekciju prirodnih lijekova koji učinkovito odvraćaju lisne uši u vašem vrtu. Spajanjem joda s mlijekom, bez napora se može formulirati moćna prirodna obrana protiv ovih nametnika, pružajući sveobuhvatno rješenje.

Za postizanje željenog rješenja potrebno je pomiješati navedene sastojke. Započnite pripremu ulijevanjem 1 litre vode u priloženu bocu s raspršivačem od 2 litre. Zatim upotrijebite štrcaljku za izdvajanje točno 5 ml joda iz posude i pomiješajte to sa 100 ml mlijeka. Na kraju špricom nanesite dobivenu smjesu. Dodatak joda će pokrenuti značajnu promjenu u mlijeku, što će rezultirati svijetlom i živopisnom žutom bojom. Vrlo precizno pretočite jodirano mlijeko u bocu s litrom vode koju ste prethodno pripremili.

Bitno je prije upotrebe smjesu dobro protresti. Ova otopina može poslužiti kao sprej za razne biljke, uključujući i ruže koje se uzgajaju u našem vrtu. Njegova je učinkovitost doista vrijedna pažnje, pruža značajnu zaštitu i od lisnih uši i od gljivičnih bolesti. Problemi s lisnim ušima u staklenicima obično nastaju kada su temperature povišene kako bi se potaknuo rast novoposađenih primjeraka. Ovi štetnici prvenstveno se fokusiraju na najnježnija područja biljke, često se skupljajući na vrhovima lišća i grana.

Kako biljka napreduje u svom rastu i razvoju, lisne uši također napreduju, nanoseći štetu svakom novom dijelu, proširujući svoj napad na faze cvatnje i plodonošenja. Proces zaraze počinje u rano proljeće, kada muške jedinke izlaze iz svojih zimskih staništa i kreću na seobu. Ovo nicanje može se dogoditi relativno rano u sezoni. Unatoč tome, postoje slučajevi u kojima ljudski postupci pridonose ovoj situaciji, osobito kada se lisne uši nenamjerno unesu u područje uzgoja kupnjom biljaka, ponašajući se kao nepoželjni slijepi putnici.

Neophodno je provesti sveobuhvatan pregled svakog novog biljnog materijala, bez obzira na to je li uveden u zatvorenom prostoru ili na otvorenom, kako bi se potvrdilo odsutnost postojećih infekcija. Eksponencijalni rast definira se kao brz i znatan porast količine ili veličine. Lisne uši posjeduju značajnu prednost u svojim reproduktivnim sposobnostima, osobito kada se drže u zatvorenim okruženjima kao što su staklenici ili kutije za uzgoj. Za razliku od drugih krilatih kukaca, odrasle lisne uši ne proizvode jaja; umjesto toga rađaju žive potomke koji nemaju krila.

Ova osobita osobina omogućuje lisnim ušima da ubrzaju svoj proces razmnožavanja. Dodatno, njihova brza reproduktivna sposobnost dodatno je pojačana činjenicom da su njihove nimfalne i nezrele faze sastavljene isključivo od ženki koje se razmnožavaju partenogenetski, čime se izbjegava potreba za parenjem. Štoviše, u stadiju nimfe ženke lisnih uši posjeduju mlade u razvoju unutar svojih tijela, proces koji se naziva pedogeneza. Ovo međudjelovanje čimbenika omogućuje lisnim ušima eksponencijalnu proliferaciju, što dovodi do značajnih izazova za uzgajivače ako se problem ne riješi na vrijeme.

Zanemarivanje brzog i učinkovitog upravljanja najezdom lisnih uši može dovesti do značajne štete na usjevu koji bi inače donosio profit. Lisne uši koriste svoj proboscis kako bi prodrle u unutarnje stanice biljke, izvlačeći sok i na taj način izvlačeći bitne hranjive tvari. Ovakvo ponašanje pri hranjenju uzrokuje izobličenje lišća i stabljike, osim što olakšava prijenos bakterijskih i virusnih infekcija, što u konačnici potkopava i vizualnu privlačnost i ekonomsku vrijednost biljke.

PREUZMITE BESPLATNO!⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Oglasi