U vrijeme velike ekonomske krize oni koji imaju svoju baštu ili vrt i mogu sami sebi proizvoditi hranu su pravi sretnici. Većina ih sadi osnovne kulture poput krompira, luka, mrkve paprike i paradajza.
Mlade biljke paprike zahtijevaju posebnu pozornost u pogledu osvjetljenja, ishrane, presađivanja i cjelokupne njege kako bi se pravilno razvile i dale što veću količinu plodova. Kako bi se osiguralo da ove biljke cvjetaju sa živopisnim lišćem i potom daju obilje cvijeća i plodova, moraju dobiti odgovarajuću i pravilnu njegu. Da biste to postigli, možete upotrijebiti i domaći preljev koji se lako može pripremiti od samo tri sastojka koja se obično nalaze u vašoj kuhinji.
- Potrebne su sljedeće stavke: Ingredients: Jedna žlica aktivnog suhog kvasca. Jedna žlica natrijevog bikarbonata. Jedna litra zagrijane vode. Procedure: Sve sastojke sjediniti i ostaviti da odstoje dva sata. Nakon toga, dobivenu smjesu razrijedite s 10 litara vode i ovom otopinom zalijevajte svoje biljke. Kvasac je izvor vitamina B, minerala i raznih drugih hranjivih tvari.
Kada se kvasac ugradi u tlo, povećava razinu dušika i fosfora, čime se olakšava bolji rast biljaka. Osim toga, soda bikarbona eliminira štetne tvari i inhibira razvoj gljivica na vegetaciji.
Bonus tekst:
Nekad smatrana hranom za siromašne, kaša doživljava preporod kao “čista” i egzotična kulinarska opcija. Dobiva se od žutog ili bijelog kukuruznog brašna, a obično se naziva kukuruzna krupica ili palenta. Budući da je bez glutena, kaša ne samo da pruža ugodan doručak, već se također svrstava među najzdravije izbore koji su nam dostupni. Bogato esencijalnim hranjivim tvarima, kukuruzno brašno sadrži vitalne vitamine poput A, E i nekoliko vitamina B skupine, uz niz minerala koji su potrebni našem tijelu.
Sadrži značajne količine fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena. Točnije, kaša sadrži oko 380 kalorija na 100 grama, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masti koje nalazimo u kukuruznoj krupici pozitivno utječu na zdravlje, posebice na rad crijeva. Znatna količina vlakana, uz složene ugljikohidrate, pojačava osjećaj sitosti. Te se hranjive tvari asimiliraju sporije, čime se olakšavaju normalne probavne funkcije u crijevima.
Primarni razlog za korisnu konzumaciju griza leži u njezinim dobrobitima, bez obzira na prisutnost probavnih problema. Nadalje, kukuruz obiluje karotenoidima, koji su, u kombinaciji sa zdravim biljnim mastima, ključni za poticanje učinkovite crijevne peristaltike. Ovaj mehanizam pomaže u prevenciji zatvora i regulaciji probave. Zbog sastava zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i dijetalnih vlakana, kukuruz se savjetuje kao korisna opcija prehrane osobama s povišenom razinom kolesterola.
Štoviše, znatno pridonosi prevenciji kardiovaskularnih bolesti, a istodobno njeguje zdravlje srca. Griz se savjetuje za dojenčad i djecu zbog svoje sposobnosti da pospješuje probavu i jača imunitet pročišćavajući i jačajući crijevnu floru. Osobe s celijakijom ili upalnim bolestima crijeva moraju znati da kukuruz ne sadrži gluten. Stoga bi griz trebao biti uključen u redoviti režim prehrane osoba koje pate od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa. Antioksidansi prisutni u kukuruzu igraju ključnu ulogu u zaštiti crijeva i tijela od oksidativnog stresa. Prednosti griza za mršavljenje su očite.
Zbog svojih raznolikih probavnih dobrobiti, kukuruz i griz često se preporučuju u programima mršavljenja namijenjenima skidanju kilograma. Krupica pomaže u čišćenju crijeva i pospješuje probavu, što je ključno za pridržavanje hranjive prehrane. Nadalje, nudi znatnu količinu energije, a istovremeno ima nizak udio kalorija, što energiju dobivenu iz njega čini osobito vrijednom u režimu prehrane s ograničenim unosom kalorija. Na internetu se mogu pronaći brojni recepti za višednevne dijete s grizom, za koje se tvrdi da olakšavaju brzo mršavljenje.
Unatoč tome, nutricionisti upozoravaju da pretjerano restriktivne dijete, osobito one koje isključuju cijele skupine namirnica, mogu predstavljati rizike za naše zdravlje. Najučinkovitiji pristup postizanju zdravog i održivog mršavljenja uključuje uravnoteženu prehranu, nadopunjenu umjerenom tjelovježbom i promjenama načina života. Započinjanje dana grizom služi kao izvrstan temelj za uravnotežen plan obroka.