Oglasi - Advertisement

Palačinke su jedna od najpopularnijih poslastica koje se brzo i jednostavno pripremaju, a zahtijevaju minimalne sastojke. Međutim, često se nameće pitanje kako ih zadržati svježima i mekanima, posebno ako ih spremate unaprijed. Danas otkrivamo jedan trik koji može pomoći.

Oglasi - Advertisement

Palačinke su omiljeno jelo mnogih, ali njihova glavna mana je što nakon hlađenja mogu postati čvršće i izgubiti onu početnu mekoću koja ih čini tako ukusnima. Da biste izbjegli ovaj problem, postoje nekoliko jednostavnih trikova koji će vam pomoći da vaše palačinke ostanu lagane, lepršave i ukusne čak i sljedeći dan. Ključ leži u dodatku sode bikarbone, koja poboljšava teksturu tijesta i sprječava nastanak čvrstine.

  • Također, pravilno skladištenje i tehnike podgrijavanja igraju važnu ulogu u održavanju kvalitete ovog jela. Za pripremu palačinki trebat će vam osnovni sastojci poput jajeta, mlijeka, vode, brašna, soli, sode bikarbone i ulja.

Priprema započinje miješanjem tekućih sastojaka, nakon čega se dodaje brašno, so i soda bikarbona. Smjesu je potrebno dobro promiješati dok ne postane glatka i bez grudica. Zatim se dodaje ulje, koje pomaže u postizanju mekane teksture. Nakon toga, tavu za palačinke zagrijte na visokoj temperaturi, a zatim je smanjite na srednju razinu kako bi palačinke bile ravnomjerno ispečene.

Važno je složiti ih jednu na drugu i prekriti poklopcem ili aluminijskom folijom kako bi zadržale toplinu i mekoću. Ova metoda osigurava da će palačinke ostati mekane i ukusne čak i sljedeći dan. Dodavanje sode bikarbone u smjesu ima dvostruku svrhu – poboljšava prozračnost tijesta i jamči da palačinke zadržavaju svoju mekoću čak i nakon hlađenja.

Soda reagira s kiselim komponentama u tijestu, poput mlijeka, stvarajući mjehuriće plina koji čine palačinke laganim i lepršavim. Za one koji žele eksperimentirati, zamjena dijela mlijeka jogurtom ili kefirom može dodatno poboljšati teksturu i dati suptilan okus. Ostavljajući smjesu da odstoji 10 do 15 minuta prije pečenja, omogućuje se brašnu da upije tekućinu, što također doprinosi boljoj kvaliteti.

Korištenje neprianjajuće tave namazane malo uljem ili maslacem također je ključno za ravnomjerno pečenje i izbjegavanje pretjerane masti. Prilikom skladištenja, preporučljivo je koristiti hermetički zatvorenu posudu ili zamotati palačinke u plastičnu foliju kako bi se sačuvao njihov vlažnost.

  • Ako ih želite podgrijati, najbolje je koristiti mikrovalnu pećnicu ili tavu na niskoj temperaturi kako ne bi došlo do isušivanja. Dodavanje tankog sloja maslaca ili ulja između slojeva palačinki također može spriječiti lijepljenje i očuvati njihovu mekoću.

Slaganje palačinki s tankim slojem papira za pečenje između njih olakšava njihovo odvajanje i sprječava da se zalijepe. Važno je da se palačinke prvo ohlade na sobnoj temperaturi prije nego što se spakuju, kako bi se izbjegla kondenzacija koja može utjecati na njihovu teksturu.

Sljedeći dan, palačinke se mogu lagano podgrijati u pećnici na temperaturi od oko 120°C, što će ih vratiti njihovu originalnu mekoću i okus. Ove jednostavne tehnike omogućuju vam da palačinke ostavite za kasnije uživanje bez straha da će izgubiti svoju kvalitetu.

Bez obzira hoćete li ih poslužiti sa slatkim nadjevima poput džema, čokoladnog namaza ili voća, ili pak sa slanim opcijama kao što su sir ili šunka, palačinke su savršen temelj za eksperimentisanje s različitim okusima. Pridržavanjem ovih savjeta, vaše palačinke će uvijek biti mekane, lagane i ukusne, bilo da ih jedete odmah nakon pripreme ili sljedeći dan.

PREUZMITE BESPLATNO!⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Oglasi