Psiholozi tvrde da postoje tri štetne navike koje potkopavaju život, a brojni se pojedinci svakodnevno bave tim praksama. Svaki pojedinac posjeduje i pozitivne i negativne navike. Danas vam otkrivamo neke navike na koje su psiholozi baš obratili pažnju.
- Aktiviranje čitanja 30 minuta dnevno i povlačenje na noć prije ponoći nedvojbeno nudi prednosti. Nasuprot tome, konzumiranje masne hrane i korištenje elektroničkih uređaja prije spavanja može biti štetno. Čini se da su takva opažanja samorazumljiva i pomalo banalna.
Unatoč tome, postoje ponašanja u koja se mnogi pojedinci nesvjesno upuštaju, čime se pogoršava kvaliteta njihovih života. Marina Tuševskaja, psihologinja i koautorica te voditeljica škole mindfulnessa “Transition in SO”, podijelila je uvide o ovom pitanju s urednicima Lady Mail.ru. Čin prigovaranja ima značajan potencijal za potkopavanje nečijeg zdravlja, odnosa, financijske stabilnosti i ukupne kvalitete života.
- Ovo ponašanje je opasno ne samo zato što može uništiti pojedinca koji se njime bavi, već i zato što ima sposobnost “kontaminirati” one u neposrednoj blizini negativnim misaonim obrascima.
Pojedinci koji se često žale mogu izgledati kao da iskreno izražavaju istinu; međutim, često svoje nedostatke pripisuju drugima, gajeći uvjerenje da im oni oko njih nešto duguju. Razmotrite scenarij: želite osigurati poželjan posao, kupiti stan ili nabaviti vozilo. Međutim, ti se ciljevi ne mogu postići u kratkom roku.
Prikazana su vam dva moguća puta za napredovanje događaja. Početni izbor uključuje izražavanje nezadovoljstva žaljenjem da su svi poželjni položaji zauzeti, tvrdnjom da je neizvedivo postići značajan financijski uspjeh i prepuštanjem dugotrajnom stanju negativnosti, što rezultira stresom i bolešću tijekom godina.
Alternativni pristup je prepoznati da su izazovi s kojima se susrećemo tijekom putovanja samo pitanja koja zahtijevaju rješenje. Formulirajte strateški akcijski plan kako biste poboljšali svoju stručnost za svoju idealnu poziciju ili kako biste stvorili dodatni prihod za svoje kupovne pothvate. Evidentno je da je alternativni izbor znatno superiorniji i nedvojbeno će rezultirati uspjehom.
- Mnogi pojedinci postavljaju pitanje: “Ako se ne može izraziti nezadovoljstvo, što ostaje? Tišina? Svakako, od vas se ne traži da pasivno podnosite ono što vam se ne sviđa. To je u osnovi pitanje mentalnog sklopa, koji se može kategorizirati kao pozitivan ili negativan.
Bavljenje pritužbama navodi osobu na usvajanje negativne perspektive, čime se uvjetuje za nepovoljne rezultate. Svako izražavanje negativnosti kvalificira se kao pritužba. Na primjer, izjava “nemam novca” implicira da drugi posjeduju sve resurse, sugerirajući da je život nepravedan prema vama.
Međutim, vjerojatno je da u džepu imate sitniš koji predstavlja novac. Ono što uistinu želite je jednostavno više. Kako biste preoblikovali svoj mozak prema pozitivnom načinu razmišljanja, potvrdite: “Posjedujem novac i on raste.” Kada izrazite želju za dodatnim resursima izjavom “Želim više”, vaš mozak počinje vizualizirati potencijalne prilike; obrnuto, izražavanje nezadovoljstva ometa ovaj proces.
Znatan broj pojedinaca izražava sućut prema onima koji se žale. Ako se ubrajate u ovu skupinu, preporučljivo je ne samo kimati glavom ili pristajati na njihove pritužbe; umjesto toga, korisnije je ponuditi rješenje problema.
Ako bi pojedinac poslušao vaš savjet i naknadno promijenio svoj život u skladu s tim, to bi bilo pohvalno. Suprotno tome, ako zanemaruju vaš savjet, bilo bi mudro distancirati se od takvog prijateljstva. Takvo ponašanje potkopava mentalne veze koje pojedinci dijele jedni s drugima i nepovoljno utječe na odnose u cjelini.
- Pojedinci često nameću svoje vlastite perspektive drugima, postavljajući zahtjeve na temelju svog jedinstvenog svjetonazora, dok zanemaruju priznavanje da svaka osoba ima svoje vlastito jasno stajalište.
Na primjer, roditelji mogu dijete smjestiti u krevet u devet sati navečer, što je često naišlo na otpor jer dijete ne cijeni dobronamjerne namjere svoje majke i oca. Međutim, kao odrasla osoba, pojedinac bi trebao izraziti zahvalnost za zdravo mentalno stanje koje potiče ova praksa i korisnu naviku pridržavanja rutine. Kroz svoje tvrdnje, pojedinac ukazuje da se protivnik treba ponašati primjereno.
Na primjer, jedan je očekivao da će 8. ožujka dobiti dijamantni prsten, ali umjesto toga dobio je robotski usisavač. Ovaj neočekivani dar potaknuo je uvredu i iskreno izražavanje osjećaja prema pojedincu. Odgovor je bio: “Često ste žalili zbog bolova u leđima. Osigurao sam vam robotski usisavač kako biste se više odmarali i dali prednost svome blagostanju.
Jedan pojedinac ima različitu percepciju svijeta, dok drugi ima drugačiji pogled. Je li razumno ulagati trud pokušavajući riješiti stvari s nekim tko je namjeravao postupati pažljivo i dati prednost onome što je najbolje? Odgovor je jasan. Jedno od najštetnijih ponašanja je osuđivanje, bez obzira na to je li usmjereno prema sebi ili drugima; ishod ostaje nepromijenjen. Suditi znači procijeniti.
- Na primjer, kada kolegicu obavijestite da danas ne izgleda dobro i da njena nova haljina doprinosi percepciji viška kilograma, postavlja se pitanje: što je loše? Međutim, čineći to, na pojedinca stavljate teret koji sada mora nositi.
Razmotrimo drugi scenarij: muž ima skromna primanja, no žena ga stalno podsjeća na tu činjenicu. Nesvjesna utjecaja svojih riječi, žena nenamjerno komplicira situaciju jer njezine primjedbe služe samo za jačanje negativne perspektive o financijama.
Bitno je prepoznati da svaki pojedinac slijedi jedinstveno putovanje; međutim, kada netko počne osuđivati druge, oni postaju zarobljeni u vremenskoj zamci. Ovaj pojedinac izdvaja dragocjeno vrijeme za ispitivanje drugih, vrijeme koje je u konačnici nepovratno. Stoga treba razmisliti je li doista vrijedno osuđivati drugoga.