Sigurno ste se i vi nekada suočili sa problemom začepljenih odbvoda što može da bude jako neugodna situacija posebno ako jeu pitanju veći kvar. To se obično dešava u kuhinji a o razlozima pročitajte detaljnije u nastavku.
Iskusni vodoinstalater, Tom Watts, izdao je upozorenje za sve nas obične pojedince koji svojim uobičajenim postupcima često činimo značajne pogreške u kuhinji, često bez svijesti o takvim pogreškama. Naime, Tom naglašava da se u sudoper nikada ne smije izlijevati mast ili ulje. Ovaj savjet nije samo radi održavanja reda; nego se bavi značajnim problemom koji se javlja kad god takve tvari uđu u vodovod. Tvrdi da je mast odmah iza vlažnih maramica kao jedan od najštetnijih čimbenika začepljenja odvoda. Kada vam odvod postane začepljen masnoćom, tradicionalne metode poput gumenih čepova ili kabela pokazale su se neučinkovitima.
U tom trenutku morate angažirati usluge profesionalca, koji će morati angažirati skupe strojeve, vakuumske sustave, a možda čak i morati probiti stvrdnutu naslagu kako bi vratio ispravan protok. Takve usluge mogu biti prilično skupe. To je razlog njegove nedvosmislene preporuke: nikad ne bacajte ulje ili mast u sudoper. Umjesto toga, sve ostatke masnoće treba staviti u staru vrećicu ili staklenku i baciti u smeće. Ako posjedujete dvorište, razmislite o tome da ga tamo izlijete, ali ga ni pod kojim okolnostima ne smijete usmjeravati u kuhinjski odvod jer ćete brzo požaliti.
U slučaju da dođe do ozloglašenog začepljenja, Tom nudi rješenje za samopomoć koje se može isprobati prije angažiranja usluga stručnjaka. Nije potreban nikakav poseban alat – samo tri uobičajena kućanska predmeta: vruća voda, soda bikarbona i ocat. Ispod je detaljna prezentacija domaćeg recepta korak po korak. Da biste započeli postupak, ulijte lonac vruće vode – kipuće ili gotovo kipuće – izravno u odvod. Toplina iz vode može otopiti tanki sloj masti, olakšavajući njeno dalje kretanje duž cijevi. Zatim dodajte žlicu sode bikarbone u odvod. Nakon toga unesite šalicu octa koji sadrži alkohol.
Interakcija između ove dvije tvari proizvest će reakciju, stvarajući pjenu koja šišta i pomaže u uklanjanju nečistoća iz cijevi. Ovo pjenušanje znači da je postupak čišćenja u tijeku. Nakon što se pjena rasprši – obično u roku od pet minuta – trebali biste uzeti još jedan lonac vruće vode i temeljito isprati sve materijale u odvod. Ovaj završni korak je ključan jer eliminira sve preostale ostatke i jamči sveobuhvatno čišćenje. Ako se početni pokušaj pokaže nedovoljnim, nema razloga za zabrinutost; proces se može ponoviti.
Često može biti potrebno nekoliko ponavljanja kako bi se učinkovito riješilo nakupljanje koje se akumuliralo tijekom godina. Sada dolazimo do primarnog fokusa—prevencije. Kao što poslovica sugerira, jednostavnije je spriječiti probleme nego ih riješiti, što je upravo razlog zašto: Ne bacajte mast, ulje, ostatke hrane, talog kave ili ljuske jaja u sudoper. Prije pranja, ako ima masnoće u posudi, potrebno ju je obrisati papirnatim ručnikom. Povremeno koristite prirodnu metodu koja uključuje sodu bikarbonu i ocat, čak i ako nema začepljenja. Ova praksa služi kao rutinsko održavanje kako bi se spriječilo nakupljanje krhotina i osiguralo da odvod ostane čist.
Savjeti koje daje Tom jasni su, ali neprocjenjivi. Ono što se u početku može činiti bezopasnim odlaganjem masnoća može u konačnici dovesti do značajnog financijskog i emocionalnog opterećenja. Nitko ne cijeni nužnost kontaktiranja vodoinstalatera nedjeljom poslijepodne, osobito kada voda prestane teći i počnu dolaziti do zastoja. Stoga, dok skupljate ostatke iz posude za kuhanje, imajte na umu ove smjernice: pustite masnoću da se odloži u vrećicu, a ne u vodovod. Na taj način ćete sačuvati ne samo integritet svog sudopera, već i svoje kućanske financije.