Starenje je prirodan proces i iako mnogi žale zbog njega treba stvari posmatrati drugačije. U zrelijim ogdinama smo mudriji i znamo mnogo više nego kada smo bili mladi i to iskustvo je potrebno iskoristit na pravi način.
Kako vrijeme prolazi i život predstavlja svoje neizbježne izazove, pronicljive poslovice služe kao podsjetnici da su prilike za rast, razmišljanje i sreću uvijek prisutne. Ovdje predstavljamo šest izreka koje posebno odjekuju kod osoba starijih od pedeset godina. Ne smije se dopustiti da mu nestane zanimanje za život. Odlučite li se ne uključiti, to je štetnije od nemogućnosti da to učinite. Interes za život funkcionira slično kao gorivo; tjera nas naprijed.
Kako biste utvrdili postoji li ta iskra još uvijek u vama, razmislite o ovoj vježbi: uzmite prazan list papira i navedite deset želja, bez obzira na njihovu veličinu. Te želje mogu varirati od nečeg tako jednostavnog kao što je uživanje u omiljenom desertu do ambicioznijih težnji kao što je putovanje u novu zemlju ili pisanje knjige. Ako se borite s stvaranjem ideja, moguće je da doživljavate stanje stagnacije.
1.Opadanje entuzijazma za zadovoljstva i izazove života može poslužiti kao pokazatelj ovog stanja. Znatiželja se smatra vrijednom imovinom — sredstvom održavanja veze s okolnim svijetom. Bez obzira na dob, poticanje znatiželje ključno je za njegovanje živahnog duha. Među psiholozima postoji konsenzus da aktivno sudjelovanje u učenju i istraživanju poboljšava pamćenje, ublažava stres i potiče opći osjećaj dobrobiti. Život nam dosljedno nudi prilike za težnjom; samo ih trebamo potražiti.
2. Suzdržite se od upuštanja u sporove s mlađim osobama. Stariji imaju razumijevanja za mlade, dok mladi često ne razumiju perspektive starijih. Iako godine donose mudrost, one također predstavljaju iskušenje da se ta mudrost nametne mlađoj generaciji. “Nećete naići na superiornijeg sparing partnera osim nepredvidive prirode sudbine. Umjesto da se upuštate u rasprave i dijelite lekcije, preuzmite ulogu tihog podržavatelja. Ponudite svoju pažnju, izrazite suosjećanje i dajte smjernice samo kada se to izričito traži. Odnosi s mladim osobama cvjetaju kada su utemeljeni na međusobnom poštovanju, a ne na natjecanju ega. Važno je zapamtiti da djela prenose značenje snažnije od riječi.
- 3. Postojati za dobrobit drugih. „Pobrinite se za vlastitu dobrobit, ali nemojte zanemariti razmatranje naslijeđa koje ćete ostaviti budućim generacijama. Što ako netko ne posjeduje značajno bogatstvo koje bi ostavio u nasljedstvo? Prema židovskoj mudrosti, najdragocjenije naslijeđe nije financijsko bogatstvo. Umjesto toga, to su dobrota, ljubav, mudrost i potpora — to su trajni darovi koji nadilaze sve materijalne posjede. Jedna je glumica primijetila da su je roditelji darovali s tri neprocjenjiva dara: Iznimno obrazovanje koje je proširilo njezine horizonte, sposobnost suočavanja s izazovnim danima s osjećajem optimizma i duboke veze s braćom i sestrama darovi su koji duboko utječu na živote izvan bilo kakvog materijalnog posjeda. Vrijednosti koje podržavate, vaš smisao za humor i vaše ponašanje traju kroz generacije.
4. Smanjite osjećaj tjeskobe i zabrinutosti. Dvije poslovice jezgrovito sažimaju ovu ideju: “Možete glasno izraziti svoje nezadovoljstvo svijetom, ali ono će ostati nepromijenjeno.” „Mlado stablo može dati urod, dok je staro sklono lomljenju. Kako pojedinci stare, doživljavaju povećanu osjetljivost i fizički i mentalno. Ono što mladi lako mogu previdjeti može duboko utjecati na starije osobe. Ne zaslužuje svaki sukob napor. Kada doživljavate stres, razmislite o pitanju: je li to štetno za moje dobrobit? U većini slučajeva odgovor je ne; nije vrijedno trošenja zdravlja.
5. Čak i nakon 50. godine život ima značajno značenje. „Treba živjeti, makar samo zbog radoznalosti. Ovo ne treba tumačiti kao poziv na predaju; sasvim suprotno. Život ne predstavlja natjecanje za postignuća, već prije priliku da cijenimo nagrade onoga što smo već uspostavili. Ako se nađete na slobodi nakon završetka godina odgoja djece ili završetka svog profesionalnog puta, ovaj trenutak predstavlja priliku za otkrivanje novog osjećaja svrhe. Razmislite o čitanju knjige koju ste dugo namjeravali istražiti, steći nova znanja ili svjedočiti ljepoti izlaska sunca. Odvojite trenutak za usporavanje. Duboko udahnite. Uživajte u iskustvu. Ovo poglavlje ima potencijal biti najkorisnije razdoblje u vašem životu, pod uvjetom da ga prigrlite s osjećajem radosti i zahvalnosti.
6. Najvrjedniji suputnik je samoironija. „Smijeh se često smatra najboljim lijekom, ali pronalaženje humora u vlastitim nedostacima najučinkovitiji je od svih lijekova. Ova perspektiva života potiče nas da se suočimo s apsurdima svakodnevnog postojanja sa smislom za humor i lakoumnošću. Bilo da netko pokušava shvatiti nove tehnologije, ostati povezan s unucima ili se prilagoditi tjelesnim promjenama, smijeh služi kao izvor snage. Samoomalovažavanje služi da nas usidri, omogućavajući nam da prebrodimo razočaranja i otkrijemo radost, čak i kada okolnosti odstupaju od naših očekivanja. I nemojmo zaboraviti prastaru poslovicu: “Spašavanjem jednog jedinog života zapravo je spašen cijeli svijet. Moguće je da je život koji danas čuvate zapravo vaš vlastiti.