Kupus je jako zdrava namirnica koja se priprema svuda širom svijeta. Bilo da pravite balkanske sarme, njemački sauerkraut ili korejski kimchi, ima za svakog neka opcija. Danas vam otkrivamo kako da pravite bolji kupus.
- Slatki kupus omiljeno je jelo u mnogim kućanstvima, a uz prave začine i sastojke može se pretvoriti u pravu deliciju. Međutim, proces kuhanja može proizvesti karakterističan miris koji nekim pojedincima nije privlačan.
Iako mnogi ljudi odlučuju dodati klinčiće kako bi ublažili ovaj miris, postoje dva dodatna sastojka koja mogu uvelike poboljšati okus slatkog kupusa. Krušne mrvice, koje se često koriste u raznim kulinarskim pripremama, često se zanemaruju kao koristan dodatak slatkom kupusu.
Dodavanjem žličice krušnih mrvica u tavu tijekom kuhanja možete ne samo neutralizirati miris već i pridonijeti gušćem i kremastijem umaku. Ovaj jednostavan i isplativ sastojak poboljšava i teksturu i okus kupusa bez potrebe za skupim komponentama. Štoviše, mlijeko je tajni sastojak koji ne samo da umanjuje neugodan miris slatkog kupusa, već ga čini mekšim i ukusnijim.
Za pripremu pola kilograma kupusa dovoljno je dodati pola šalice mlijeka. Ne samo da mlijeko omekšava miris, već daje i suptilan kremasti okus koji povećava ukupni užitak jela. Uključivanjem ove dvije komponente — krušnih mrvica i mlijeka — vaši recepti za slatki kupus će postići veće bogatstvo i okus dok će eliminirati sve neželjene mirise. Svakako ih isprobajte i uživajte u poboljšanom okusu!
BONUS TEKST
U Srbiji se potočarka često smatra korovom ili se uzgaja isključivo u dekorativne svrhe; no stručnjaci tvrde da se ubraja među najzdravije povrće na svijetu. Iako ova biljka obično nije uključena u svakodnevne obroke, ona nudi mnoštvo zdravstvenih dobrobiti, a njezine dobrobiti su izvanredne za fizičko i psihičko blagostanje.
Prema američkom Nacionalnom institutu za rak, potočarka je biljka poznata po svojoj sposobnosti da regenerira oštećene stanice i eliminira štetne kemikalije u tijelu. Nadalje, ima ulogu u prevenciji raka i ima veći sadržaj vitamina C od agruma kao što su naranče i limuni, što ga čini vrlo korisnim za jačanje imuniteta.
- Bogata raznim vitaminima i mineralima, potočarka sadrži folat (vitamin B), vitalnu komponentu koja podržava zdravlje mozga i poboljšava kognitivnu funkciju. Osim toga, ova se biljka povezuje s poboljšanim pamćenjem i smanjenom razinom stresa.
Što se tiče fizičkog zdravlja, potočarka osigurava bitne hranjive tvari poput željeza, kalcija, kalija, magnezija i vitamina K, koji su ključni za zaštitu moždanih stanica od oštećenja. Ipak, stručnjaci ističu važnost umjerene konzumacije potočarke jer prekomjerna konzumacija može dovesti do iritacije mjehura, bubrega i želuca. Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) službeno je priznao potočarku kao “superhranu”.
Uvriježeno je mišljenje da ova biljka liječi razne bolesti i ubrzava oporavak, što pridonosi njezinoj popularnosti među sportašima diljem svijeta koji je koriste za brži oporavak od ozljeda. Ova biljka ima malo kalorija, a izuzetno je bogata nutrijentima. Kao antioksidans pridonosi poboljšanju općeg zdravlja, a rutinsko uzimanje potočarke prije fizičke aktivnosti može ublažiti bolove u mišićima.
Unatoč činjenici da je rijetko uključena u prosječnu prehranu, zdravstvene dobrobiti potočarke su neporecive. Uključite je u razne recepte kako biste obogatili svoju prehranu ovom izvanrednom biljkom koja nudi značajne dobrobiti i za tijelo i za um.