Svi mi želimo da znamo bolje pripravljati omiljena domaća jela, ali nekada nam to ne polazi najbolje za rukom. Danas vam otkrivamo jedan esencijalan recept sa ovih prostora.
- Kolač koji je nadaleko poznat kao simbol sreće univerzalno se naziva u čast Svetog Vasilija; ipak, poznata je pod različitim imenima u različitim regijama Srbije, uključujući maslenicu, papuljicu, gruvanicu, baranicu, poparenicu i vasuljicu, između ostalih.
Srpska pravoslavna crkva obilježava početak Nove godine po Julijanskom kalendaru u utorak, 14. siječnja, blagdanima Vasiljevo i Mali Božić. Datum objave: 1. rujna 2025., 12:09. Tradicija je da se ovom prilikom daruje svečani kolač od bosiljka. Za razliku od božićnog kolača s češnjakom, vasilica se ne pravi novčićem, a njezini se recepti i nazivi znatno razlikuju u različitim regijama zemlje.
- Ovaj kolač, koji se naveliko veže uz veselje, dobio je ime po svetom Vasiliju; međutim, poznata je i pod nekoliko drugih imena u raznim područjima Srbije, uključujući maslenicu, papuljicu, gruvanicu, baranicu, poparenicu i vasuljicu, između ostalih.
Tradicionalno, ovo se jelo pripremalo od najdostupnijih sastojaka specifičnih za određenu regiju, uključujući pšenicu, kukuruz i orahe. Posljedično, sada se priprema na različite načine, što dovodi do širokog spektra slatkih i slanih verzija koje uključuju med. Osim toga, zanimljivo je da je bazilika često ukrašena s tri češera ili tri grane drijena, međusobno povezane crvenim koncem, što simbolizira Presveto Trojstvo.
Zadovoljstvo nam je podijeliti s vama jednostavan i provjeren recept za vasilicu. Potrebni sastojci su dvadeset grama kvasca, pola žličice šećera, kilogram brašna, jedna žličica soli, pet stotina mililitara tople vode i pedeset mililitara ulja. Za početak pomiješajte pola žličice šećera i malo brašna s malo vode da se kvasac aktivira.
Zatim u smjesu umiješati brašno, zatim dodati sol i kvasac, uz postepeno dodavanje vode. Mijesite smjesu dok ne dobijete glatko i elastično tijesto koje se više ne lijepi za ruke. Ostavite tijesto da se diže otprilike tridesetak minuta, odnosno dok se ne razvuče na dva prsta debljine. Nakon što je tijesto dobro izmiješano, izbodite površinu vilicom.
- Ostavite vasilicu da odstoji još tridesetak minuta. Pećnicu zagrijte na 220 Celzijevih stupnjeva i pecite četrdesetak minuta. Nakon toga smanjite temperaturu na 160 Celzijevih stupnjeva i nastavite peći još dvadesetak minuta.
BONUS TEKST
Među odraslima se daljinski upravljač smatra jednim od najomiljenijih uređaja. Stanje poremećaja nastaje kada dođe do kvara. Neposredna pomisao može biti kupnja novog volana.
Ipak, prije nabave novog daljinskog upravljača, bitno je procijeniti njegovu funkcionalnost. Što je potrebno za provjeru točnosti? Nisu potrebne nikakve izvanredne mjere; umjesto toga, potrebni su osnovni predmeti koji su univerzalno u vlasništvu pojedinaca—posebno mobilni telefon ili pametni telefon, uz prijenosno računalo. Bilo koji od ovih uređaja bit će koristan za ovaj zadatak.
Ključno je priznati da su digitalni uređaji koje koristimo u svakodnevnom životu opremljeni integriranim kamerama prikladnim za potrebe provjere. Alternativno, može se koristiti i zasebna digitalna kamera ako je posjedujete. Daljinski upravljač služi kao odašiljač, šaljući informacije uređaju putem infracrvenih impulsa.
- Ako se ti impulsi prestanu emitirati, uređaj, poput televizora, neće moći mijenjati kanale, kao što je naznačeno u Ibuilderu. Dok ljudsko oko ne može detektirati infracrvene signale, digitalni uređaji su dizajnirani da ih prepoznaju. Proces verifikacije sastoji se od više faza.
Započnite uključivanjem funkcije kamere na svom mobilnom uređaju. Usmjerite daljinski upravljač prema aktiviranoj kameri. Postavite kameru svog telefona tako da se fokusira na infracrveni LED, koji se obično nalazi na vrhu većine dizajna daljinskog upravljača. Pritisnite jednu od tipki na daljinskom upravljaču i pozorno pratite prikaz na ekranu svog telefona. Nakon pritiska bilo koje tipke, daljinski upravljač bi trebao emitirati infracrveni signal koji telefon može detektirati.