Drugi dan jednog od najvećih kršćanskih praznika, Uskrsa, preminuo je papa Franjo koji će biti sahranjen u subotu. Nakon toga će doći do održavanja konklave i izbora novog pape.
Nasljednica pape Franje nedvojbeno neće biti žena jer to nalaže dugogodišnja tradicija. Upit o tome tko će preuzeti mjesto Svetog Oca na čelu Katoličke crkve nakon smrti pape Franje zaokuplja značajan dio svjetske zajednice; međutim, odgovor ostaje nepoznat u ovom trenutku. Novoimenovani papa mora biti muškarac. Dok Papinska konklava treba započeti za ne manje od 15 dana, s vijećanjem koje će se voditi privatno unutar granica Sikstinske kapele, već je utvrđeno da će nadolazeći papa biti muškarac, budući da su svih 138 potencijalnih kandidata muškarci.
- Bez obzira na svoj relativno progresivan stav, papa Franjo ostao je pri svom uvjerenju da su žene nepodobne za ovu prestižnu poziciju. U teoriji, svaki kršteni muškarac može biti podoban za izbor; međutim, u praksi, konklava obično bira pojedinca koji je već kardinal. Prema utvrđenim propisima, kandidat mora biti neoženjen i već imati priznanje svećenika, biskupa, đakona, laika ili kardinala. Upravo je to razlog zašto se krštenicama ne pružaju iste mogućnosti; Katolička crkva zabranjuje svećeničko ređenje žena. Ova tradicija, koja se održala stoljećima, bila je podržana za vrijeme svih 266 papa.
Doprinos žena unutar Crkve Ova objava mogla bi zateći neke nespremne, s obzirom na to da je papa Franjo dosljedno osporavao tradicionalne norme od svog izbora 2013.; odrekao se svoje papinske plaće i odlučio živjeti u Casa Santa Marta, skromnom crkvenom pansionu, umjesto u raskošnoj Apostolskoj palači. Argentinski kardinal, koji je prihvatio ime Franjo u znak počasti svetom Franji Asiškom, stekao je reputaciju “progresivnog pape” zbog svojih liberalnih stajališta o pitanjima uključujući klimatske promjene i LGBTQ+ prava.
Njegovo zagovaranje proteže se na razne reforme, kao što je povećanje zastupljenosti žena na višim pozicijama u Vatikanu, a imenovao je veći broj kardinala iz regija izvan Europe nego bilo koji od njegovih prethodnika, a sve u cilju njegovanja inkluzivnije Katoličke crkve. Čak i posthumno, on ustraje u osporavanju utvrđenih normi, budući da će biti pokopan izvan Vatikana. Međutim, ređenje žena nikada nije bilo uključeno u njegove ciljeve. Umjesto toga, rekao je časopisu America da žene imaju posebnu, ali jednako značajnu ulogu unutar Crkve.
Odgovarajući na novinarski upit o razlozima zabrane ženskog ređenja, rekao je: “Zašto žena ne može pristupiti zaređenoj službi? Jer za to nema mjesta u Petrovom načelu”, prenosi Catholic News Agency. Petrinovo načelo, također poznato kao Petrinovo načelo, označava teološki koncept unutar Katoličke crkve koji identificira papu kao nasljednika svetog Petra, jednog od dvanaest apostola koje katolici smatraju inauguracijskim papom. Ovo načelo služi kao kamen temeljac papinske vlasti i hijerarhijske strukture Crkve.
Odsutnost žena u ministarskim ulogama ne predstavlja odbacivanje njihovog potencijala. Nastavio je elaborirati da Crkva utjelovljuje i “ženu” i “supružnika”, napominjući da se teologija žena koja to točno odražava tek treba u potpunosti razviti unutar religije, istovremeno ističući utvrđeno marijansko načelo ženstvenosti. Rekao je: “Odsutnost žene u ministrantskom životu ne znači nijekanje. Ne. Njezina je uloga daleko većeg značaja i to je područje koje zahtijeva daljnji razvoj – kateheza o ženama u kontekstu marijanskog načela.
Sugerirao je da bi “administrativni put” mogao poslužiti kao prilika za žene, priznajući, “vjerujem da u tom aspektu treba dati više prostora ženama”. Nadalje, ustvrdio je da žene posjeduju vrhunske vještine u upravljanju poslovima, a imenovanje pet žena na određena mjesta nazvao je “revolucijom”.