Bijeli luk odnosno češnjak je jako ukusna i zdrava namirnica koja se obavezno koristi u mnogim kuhinjama širom svijeta. Ukoliko uzgajate bijeli luk, danas vam otkrivamo par trikova.
Češnjak ima značajnu vrijednost kao kultivirana kultura diljem Slovačke. Za one koji ga uzgajaju u svojim vrtovima, važno je dobiti upute o tome kako proizvesti najveće moguće glave. Proces uzgoja relativno je jednostavan, a kako biste osigurali obilan urod, neophodno je upoznati se s nekoliko temeljnih tehnika. Češnjak je sklon napadima štetnika, što može umanjiti kvalitetu prinosa.
U nekim slučajevima ovi štetnici posjeduju sposobnost potpunog uništavanja usjeva. Nasadi češnjaka i luka često se susreću s poteškoćama koje stvaraju štetnici, uključujući lukovu muhu i nematode. Općenito, češnjak se sije u ožujku ili na početku proljetne sezone kada su vremenski uvjeti povoljni.
- Međutim, bitno je poduzeti značajne mjere kako bi se zajamčila odgovarajuća sadnja. Ovo će ga zaštititi od takvih uljeza. Pomiješajte jednu žlicu sode bikarbone s jednom litrom mlake vode, dobro miješajući dok se otopina potpuno ne otopi.
U ovu smjesu ubacite režnjeve češnjaka i nastavite miješati. Ostavite ga u otopini dva sata. Zatim ga uklonite iz otopine i odmah nastavite s postupkom sadnje. Čaj od kamilice može se koristiti zajedno sa sodom bikarbonom, koristeći istu tehniku kao i za samu sodu bikarbonu. Pustite češnjak da se još jednom namače nekoliko sati prije nego što ga izvadite za sadnju. Dodatno, primjena drvenog pepela pokazala se učinkovitom u zaštiti od štetnika.
Preporuča se i uzgoj češnjaka uz mrkvu ili celer na istoj gredici. Miris koji ispuštaju djeluje kao sredstvo odvraćanja od štetnika koji ugrožavaju češnjak. Da bi se olakšao postupak prskanja, između ostalih tvari može se koristiti mješavina duhana, pelina, koprive ili ljute paprike. Više informacija možete pronaći u priloženom videu OVDJE.
- Češnjak se može uzgajati na otvorenom tijekom dvije različite sezone sadnje: proljeća i jeseni. Češnjak zasađen u proljeće razlikuje se od onog posijanog u jesen i po veličini i po prinosu.
Jesensku sortu odlikuje veća glavica i manji broj mahuna, za razliku od druge sorte koja ima manju glavicu i isto tako manje mahuna. Međutim, obje sorte pokazuju slične zahtjeve prema tlu i nisu prikladne za uzgoj u tlima s kiselim pH. Češnjak zahtijeva dosljednu prihranu i može se saditi ručno ili uz pomoć strojeva. Za sadnju se koriste veće mahune. Bitno je osigurati da je položaj unutar rupa ispravan, sa širim krajem okrenutim prema dolje.
Iako položaj može biti blago nagnut, općenito se preporučuje izbjegavanje sadnje češnjaka s lukovicom okrenutom prema dolje, budući da je to česta pogreška koja se obično javlja tijekom mehaničke sadnje. Češnjak dobiven tradicionalnim poljoprivrednim metodama može se koristiti u svrhu razmnožavanja. Odaberite mahune koje su zdrave i bez oštećenja.
- Proces klijanja češnjaka odvija se na temperaturama od 3 do 5 °C, dok je idealna temperatura za učinkovit razvoj korijena 10 °C. Zabilježena površinska temperatura iznosila je 17 °C. Za uzgoj 1 ha češnjaka potrebno je oko 1000 kg sjemena.
Češnjak se sije u jesen na dubinu od 4 do 5 centimetara, dok se u proljeće sadi na dubinu od 2 do 3 centimetra. Može se rasporediti u trake ili redove prema potrebi i praktičnosti. Razmak između redova trebao bi biti 30 centimetara, a razmak između pojedinih mahuna u redu trebao bi biti od 10 do 12 centimetara. Ako vremenski uvjeti dopuštaju, češnjak namijenjen jesenskoj žetvi sadi se u listopadu, a češnjak namijenjen proljetnoj berbi u ožujku.
Pridržavanje odgovarajućeg rasporeda sadnje ključno je za postizanje dobrog prinosa. Najpovoljnije razdoblje za sadnju je početkom ožujka. Za češnjak su potrebni specifični uvjeti uzgoja, a prethodno je napomenuto da uzgoj u kiselom tlu nije preporučljiv.
Unatoč tome, ako naiđete na takve uvjete, preporuča se nanošenje vapna u jesen prije sadnje češnjaka u proljeće. Monokultura ima štetan utjecaj na češnjak; stoga je preporučljivo suzdržati se od sadnje nakon uzgoja drugih vrsta unutar iste botaničke obitelji. Preporučljivo je koristiti tehnike organske gnojidbe tla tijekom proljetne sezone, dok se mineralni dodaci mogu koristiti u jesen.
- Istraživanja pokazuju da primjena pregorelog stajnjaka pozitivno utječe na prinos i kvalitetu češnjaka. Slijedom navedenog, preporuča se korištenje pregorelog stajnjaka u količini od 20-25 tona po hektaru tijekom jesenske sezone.
Uzgoj češnjaka zahtijeva kontinuirano plijevljenje gredica, provođenje strategija za suzbijanje štetnika i, što je važno, redovito navodnjavanje. Za lakša tla, standard navodnjavanja može doseći do 35 mm, dok tipični volumen za svaki primjer navodnjavanja općenito pada između 20 i 30 mm.
Konkretno, češnjak pokazuje značajne potrebe za vodom otprilike 10 dana nakon sadnje. Češnjak koji se bere u srpnju naziva se jesenskim, a onaj koji se bere u kolovozu proljetnim češnjakom. Nakon berbe, važno je odmah osušiti češnjak u zasjenjenom prostoru koji nudi odgovarajuću ventilaciju.