Problemi sa viškom kilograma i celulitom su izazovi s kojima se mnogi suočavaju, posebno žene koje ulaze u menopauzu. Ovi problemi često zahtijevaju više od površnog pristupa, jer su povezani s unutrašnjim neravnotežama u tijelu koje mogu biti uzrokovane nezdravim navikama. Danas otkrivamo savjete slavnog doktora.
Dok se celulit često smatra samo kozmetičkim problemom, sve više stručnjaka naglašava da je to stanje koje ukazuje na dublje neravnoteže u organizmu. Jedan od njih je dr. Saša Plećević, poznatiji kao dr. Feelgood, koji se dugi niz godina bavi promicanjem zdrave prehrane i uravnoteženog načina života. U svojim istraživanjima, on naglašava da prekomjerna konzumacija gaziranih i slatkih pića igra ključnu ulogu u nastanku celulita.
Celulit nastaje kada masnoća ispod kože počne pritiskati površinu kože, što rezultira karakterističnim izgledom “narančine kore”. Međutim, ovaj fenomen nije uzrokovan samo nakupljanjem masnoće, već je posljedica kombinacije faktora poput upalnih procesa, nakupljanja toksina, loše cirkulacije, zadržavanja tekućine i hormonalnih poremećaja.
- Iako genetika i fizička aktivnost imaju svoju ulogu, jedan od glavnih uzroka često leži u staklu koje pijemo. Šećer, posebno u tekućem obliku, igra ključnu ulogu u nastanku celulita.
Gazirana pića, voćni napici i energetski napici sadrže velike količine šećera koji utiču na tijelo na više načina. Prvo, šećer izaziva tihe upale koje oštećuju vezivna tkiva i smanjuju elastičnost kože. Drugo, višak šećera koji tijelo ne može iskoristiti pretvara se u masnoće koje se uglavnom talože na bokovima, stražnjici i bedrima – područjima gdje se celulit najčešće javlja.
Treće, šećer remeti ravnotežu hormona, poput inzulina i estrogena, što povećava sklonost nakupljanju masti i zadržavanju vode. Konačno, šećer ometa rad limfnog sustava, koji ima važnu ulogu u uklanjanju toksina iz tijela. Kada je protok limfe usporen, toksini se nakupljaju u tkivima, što dodatno pogoršava stanje celulita.
- Gazirana pića predstavljaju još jedan izvor problema zbog svojih dodatnih štetnih sastojaka. Pored šećera, ova pića sadrže sintetičke boje, umjetne arome, konzervanse i fosfornu kiselinu, koji opterećuju organe kao što su jetra i bubrezi.
Čak i verzije bez šećera ili “lagane” varijante nisu bezopasne, jer umjetna sladila mogu poremetiti metaboličke procese i povećati osjećaj gladi, što potiče emocionalno jedenje. Zbog ovih razloga, dr. Feelgood naziva gazirana pića “tekućim celulitom u bočici”. Umjesto gaziranih pića, dr. Feelgood preporučuje prirodne alternative koje mogu poboljšati zdravlje i smanjiti pojavu celulita. Voda s limunom ili mentom osvježava, hidratizira i potiče probavu.
Nezaslađeni biljni čajevi, poput zelenog čaja, čaja od koprive ili đumbira, također su odlična opcija. Domaća detoksikacijska pića, koja kombinuju voće i povrće kao što su celer, krastavci i limun, mogu se preliti mineralnom vodom s dodatkom naranče ili grejpa.
- Ova pića ne samo da pomažu u borbi protiv celulita, već i poboljšavaju imunološki sustav, potiču bolju probavu i reguliraju razinu šećera u krvi. Celulit nije problem koji se može riješiti preko noći.
Međutim, uz dosljednu strategiju, moguće je značajno smanjiti njegov utjecaj. Prvi korak, kako ističe dr. Feelgood, je kritičko ispitivanje naše dnevne konzumacije pića. Gazirana pića, iako privlačna i ekonomična, predstavljaju ozbiljan izazov za zdravlje kože, hormonalnu ravnotežu i funkciju limfnog sustava. Čak i kod osoba koje redovito vježbaju i paze na prehranu, ova pića mogu subtilno pogoršati stanje celulita.
Ključ je u prepoznavanju skrivenih izvora šećera, zamjeni gaziranih pića prirodnim alternativama, poboljšanju cirkulacije i limfne drenaže kroz tjelesnu aktivnost, te oslanjanju na zdravu prehranu bogatu vlaknima i antioksidansima. Redovna hidratacija tijekom dana također je presudna.
- Zdravlje kože i tijela zapravo počinje iznutra, pa je važno svjesno birati ono što pijemo. Sljedeći put kad pomislite na gazirano piće, sjetite se da ono možda donosi više štete nego privremeno osvježenje.