Oglasi - Advertisement

Kada se priroda probudi iz zimskog sna, njen bujan život donosi ne samo ljepotu cvijeća i listova već i prisustvo insekata poput osa i stršljenova, čiji ubodi mogu biti neprijatni pa čak i opasni. Da bismo se zaštitili od ovih neželjenih posjetilaca, postoje jednostavna prirodna rješenja koja mogu pomoći u odbijanju ovih insekata. Danas otkrivamo par korisnih savjeta da ih otjerate od sebe.

Oglasi - Advertisement

  • Jedno od najjednostavnijih rješenja za kontrolu osa i stršljenova je upotreba staklenke s medom ili džemom, koji služe kao prirodna mamidba. Potrebno je napraviti nekoliko malih rupa na poklopcu staklenke kako bi insekti mogli ući, ali ne i izaći.

Na dno staklenke stavite malo meda ili dodajte žlicu džema, a po potrebi ga razrijedite vodom. Slatki miris privlači insekte, ali ljepljiva smjesa ih drži zarobljenima. Ako želite djelovati preventivno, možete koristiti esencijalna ulja poput citronela, eukaliptusa, metvice, melaleuke, murve ili kipresova drveta.

Ova ulja miješajte s malo maslinovog ulja i vode te lagano promiješajte, ali pazite da smjesa ne dođe u kontakt s očima. Osim ovih prirodnih repelena, biljke poput bosiljka, ružmarina, levandule i nane također su poznate po svojim svojstvima odbijanja insekata i mogu se uzgajati u kući ili dvorištu radi dodatne zaštite.

BONUS TEKST

Kačamak, tradicionalno jelo koje je nekada bilo sinonim za skromnost, danas doživljava renesansu kao zdrava i egzotična opcija u modernoj prehrani. Otkrivamo vam više o ovom čuvenom jelu i kako može poboljšati zdravlje onih koji ga jedu.

Sastoji se uglavnom od kukuruznog brašna, dostupnog u bijelim i žutim varijantama, poznatog i kao kukuruzna krupica ili palenta. Kukuruzno brašno je poznato po svojoj bezglutenskoj prirodi, što ga čini idealnim izborom za one koji imaju alergije ili intoleranciju na gluten.

Bogat vitalnim hranjivim tvarima, kačamak sadrži vitamine A, E i B skupinu, kao i minerale poput fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena. U prosjeku, kačamak sadrži oko 380 kalorija na 100 grama, od čega je 10 posto bjelančevina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze.

Složeni ugljikohidrati i vlakna prisutna u kačamaku pozitivno utiču na probavu, jer se apsorbiraju sporije, što pridonosi održavanju normalnih crijevnih procesa. Zbog bogatog sadržaja karotenoida i zdravih biljnih masti, kačamak poboljšava crijevnu peristaltiku i pomaže u prevenciji zatvora.

Posebno je koristan za osobe koje pate od povišenog kolesterola, Crohnove bolesti ili drugih upalnih bolesti crijeva, jer ne sadrži gluten. Antioksidansi prisutni u kukuruzu štite crijeva i tijelo od oksidativnog stresa, dok dijetalna vlakna jačaju crijevnu floru i podržavaju imunološki sustav. Kačamak je također preporučljiv za djecu i dojenčad jer pomaže u jačanju imuniteta i poboljšanju probave.

  • Zahvaljujući svojoj niskokalorijskoj vrijednosti i bogatom nutritivnom sastavu, kačamak je popularan u programima mršavljenja. Daje osjećaj sitosti zbog visokog udjela vlakana i složenih ugljikohidrata, što ga čini odličnim izborom za uravnoteženu prehranu.

Mnogi recepti za višednevne dijete sa kačamakom mogu se pronaći na internetu, ali nutricionisti podsjećaju da pretjerano restriktivne dijete mogu biti štetne. Umjesto toga, savjetuje se kombinacija uravnotežene prehrane, umjerene tjelovježbe i promjena načina života kako bi se postiglo zdravo i održivo gubitak težine. Započinjanje dana kačamakom može biti sjajan način da se osigura dobra osnova za cjelodnevni plan ishrane.

PREUZMITE BESPLATNO!⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Oglasi