Smijeh se često naziva lijekom za dušu, a jedan od najboljih načina da se nasmijemo i popravimo raspoloženje su šale i vicevi. Ovaj put vam donosimo jednu zabavnu priču koja će vas sigurno nasmijati.
Vic počinje tako što mlada dođe u kuću svoje svekrve, a prvo jutro započinje neobičnim objašnjenjem. Svekrva joj kaže: “Kada ustanem, ako sam raspoložena, stavim ružu na lijevo uho. U tom slučaju možeš mi skuhati kafu. Ako je ruža na desnom uhu, to znači da mi ne trebaš ni prilaziti.”
Mlada, umjesto da ozbiljno prihvati ovaj savjet, odgovara na vrlo duhovit način: “Ja ujutro, kad ustanem, prvo popijem jednu kafu i rakiju. Zatim popijem drugu rakiju, pa i treću. A kad popijem treću rakiju, zaboli me gdje ti stavljaš ružu.” Ovaj vic, uz svoju jednostavnost, nosi veliku dozu humora i iznenadit će vas svojom neočekivanom pointom.
BONUS TEKST
Kaša, koja se nekada smatrala hranom siromašnih, danas doživljava preporod kao zdrava i egzotična kulinarska opcija. Napravljena od kukuruzne krupice, koja može biti bijela ili žuta, kaša je poznata i pod imenima kao što su kukuruzni griz ili palenta.
Ovo jelo bez glutena ne samo što pruža ugodan doručak, već je i jedno od najzdravijih rješenja dostupnih nama. Bogata esencijalnim hranjivim tvarima, kukuruzno brašno opskrbljuje naše tijelo vitalnim komponentama, uključujući vitamine A, E i nekoliko vitamina B skupine, kao i niz minerala poput fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena.
- Svaka stotina grama kaše sadrži oko 380 kalorija, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masti koje se nalaze u kukuruznoj krupici pozitivno utječu na zdravlje, posebno na rad crijeva.
Velika količina vlakana, zajedno sa složenim ugljikohidratima, pojačava osjećaj sitosti jer se te hranjive tvari apsorbiraju sporije i olakšavaju normalne probavne procese u crijevima. Glavni razlog za konzumaciju kaše leži u njenim brojnim zdravstvenim prednostima, koje su korisne za ljude bez obzira na prisutnost probavnih tegoba.
Kukuruz je bogat karotenoidima, koji u kombinaciji s biljnim masnoćama značajno doprinose stimulaciji crijevne peristaltike. Ovaj proces pomaže u prevenciji zatvora i reguliranju probave. Zahvaljujući svom sastavu zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i dijetalnih vlakana, kukuruz se preporučuje osobama s povišenom razinom kolesterola. Također je ključan u prevenciji kardiovaskularnih bolesti i jačanju zdravlja srca.
- Griz je posebno koristan za dojenčad i djecu jer pospješuje probavu i jača imunitet čisteći i jačajući crijevnu floru. Za osobe s celijakijom ili upalnim bolestima crijeva važno je znati da kukuruz ne sadrži gluten.
Stoga bi griz trebao biti redoviti dio prehrane ljudi koji boluju od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva ili dijabetesa. Antioksidansi prisutni u kukuruzu igraju ključnu ulogu u zaštiti crijeva i tijela od oksidativnog stresa. Prednosti griza za mršavljenje su očite zbog njegovog utjecaja na probavu.
Često se preporučuje u programima mršavljenja jer pomaže u čišćenju crijeva i poboljšava zdravlje probavnog sustava. Ima malo kalorija, ali pruža veliku količinu energije, što je idealno za režime prehrane s ograničenim unosom kalorija. Na internetu se mogu pronaći brojni recepti za višednevne griz dijete, ali nutricionisti upozoravaju da pretjerano restriktivne dijete, posebno one koje isključuju cijele skupine namirnica, mogu biti štetne za zdravlje.
- Najbolji pristup za postizanje zdravog i održivog gubitka težine uključuje uravnoteženu prehranu, umjerenu tjelovježbu i promjene načina života. Početak dana sa zdjelicom griza može biti sjajan temelj za cjelodnevni plan ishrane.