Oglasi - Advertisement

Da li ste ikad probali uzgajati lubenice? Postoje mnogi načini uzgoja a mi vam u nastavku teksta donosimo jedan koji je najbolji. Nema ništa slađe od prve kriške domaće lubenice. Ta eksplozija sočnosti i svježine koja označava da je ljeto stiglo zaista je posebna. Međutim, ne žive svi na selu, niti svi imaju prostora za sadnju klasičnih, razgranatih lubenica. Ako ste ikada odustali od uzgoja samo zato što nemate veliku parcelu – dobra vijest je da ne morate više.

Postoji rješenje koje štedi prostor, izgleda originalno i donosi odlične rezultate: sadnja lubenica na drvenim paletama. Ne zahtijeva poseban alat, ogromno dvorište ni kompleksnu pripremu. Samo malo volje i nekoliko trikova koje ćete savladati vrlo brzo.

Oglasi - Advertisement

  • Prednosti Sadnje na Paletama

Lubenice su biljke koje zahtijevaju toplinu, prostor za širenje i dobru drenažu. Klasični uzgoj često podrazumijeva čokote koji se nekontrolisano šire i zatrpavaju baštu. S druge strane, palete omogućavaju red, bolji nadzor i značajno manje rizika od bolesti.

Dizanje čokota sa tla smanjuje vlagu oko korijena i sprječava pojavu gljivica i truljenja. Dodatna cirkulacija vazduha čini biljku zdravijom, a plodovi ostaju čisti i neoštećeni jer ne leže na vlažnoj zemlji.

Osim toga, drvena konstrukcija paleta tokom dana upija sunčevu toplotu, koju kasnije polako otpušta — što dodatno godi lubenicama koje traže konstantnu toplinu u korijenskoj zoni.

  • Koje Palete su Bezbjedne za Biljke

Ne smijete koristiti bilo kakve palete. Prva stvar koju morate provjeriti jeste oznaka tretiranja. Potražite oznaku HT (heat-treated), što znači da je paleta termički obrađena, bez hemikalija.

Palete sa oznakom MB (metil bromid) obavezno izbjegavajte jer sadrže otrovne supstance. Takođe, ne koristite palete koje imaju masne mrlje, čudan miris ili su očigledno korištene za transport hemikalija. Idealna veličina za sadnju je 100×120 cm, mada i standardne od 40×48 inča odlično funkcionišu.

Prije upotrebe, operite ih, pobrusite oštre ivice i pripremite za punjenje zemljom.

  • Sorte Lubenica Koje Najbolje Uspijevaju na Paletama

Budući da palete ograničavaju prostor, važno je birati sorte koje ne traže veliko prostranstvo. Fokusirajte se na sorte koje su kompaktne, brže sazrijevaju i imaju manji broj čokota:

  • Sugar Baby – mala, ultra-slatka, idealna za početnike
  • Crimson Sweet – robustna, klasičnog okusa, umjerene veličine
  • Bush Jubilee – specijalno razvijena za sadnju u ograničenim prostorima
  • Golden Midget – žuti signal zrelosti, savršena za vizuelni efekat

Ograničite svaku biljku na jedan do dva ploda kako bi razvila puni ukus i kvalitet.

  • Kako Pripremiti Paletu za Sadnju

Na dno palete stavite sloj tkanine protiv korova ili drugog prozračnog materijala. To sprječava ispadanje zemlje i rast korova odozdo. Zatim između dasaka sipajte rastresitu zemlju bogatu hranljivim materijama. Kombinacija komposta, humusa i malo pijeska obezbijediće dobar start.

Paletu nagnite ka jugu ili blago podignite jedan kraj da voda lakše otiče. Sunčeva svjetlost i toplotna refleksija od drvene strukture pomoći će bržem rastu.

  • Tehnika Sadnje

Kad noćne temperature ne padaju ispod 15°C, a zemlja se zagrije na najmanje 21°C, možete krenuti sa sadnjom. Možete koristiti sjeme direktno u zemlju ili presaditi već uzgojene sadnice.

Razmak između više paleta treba da bude najmanje 1 metar kako bi čokoti imali prostora za širenje. Malč oko korijena čuva vlagu i drži korov pod kontrolom.

  • Upravljanje Rastom i Potporom

Lubenice vole da se šire, ali u kontrolisanim uslovima im morate pomoći. Vodite čokote da rastu niz paletu ili ka obližnjoj mreži, žici ili drvenom stubu. Lagano ih pričvrstite mekim trakama ili kanapima da ne biste oštetili stabljike.

Kada plodovi dostignu veličinu šake, napravite mrežice od starih majica, čarapa ili mrežica za krompir. Ove mrežice drže plod dok dozrijeva, bez opasnosti da padne ili se deformiše.

  • Zalijevanje i Ishrana Biljke

Lubenice vole vodu, ali ne vole da „plivaju“. Najbolje ih je zalijevati obilno svaka 3–4 dana, ujutro, direktno u zonu korijena.

Kada biljka krene sa cvjetanjem, pređite na đubriva sa manje azota, a više fosfora i kalijuma. To podstiče razvoj plodova umjesto lišća.

  • Štetočine i Kako ih Spriječiti

Najčešći neprijatelji su krastavčeve bube, vaši i štitaste stenice. Sadnja nevena, bosiljka ili dragoljuba u blizini pomaže u odbijanju ovih napasnika. Neem ulje i blagi sapuni su efikasna prirodna rješenja.

Ako primijetite pepelnicu (bijeli prah na lišću), odmah poboljšajte protok vazduha i prestanite da prskate listove prilikom zalijevanja.

  • Kada je Vrijeme za Berbu

Lubenice ne sazrijevaju nakon branja, zato je važno znati tačan trenutak. Obratite pažnju na ove znake:

  • Pupoljak pored peteljke se osuši i potamni.
  • Donja strana lubenice postaje kremasto žuta.
  • Kada je kucnete, odzvanja dubok, šupalj zvuk.

Berbu je najbolje obaviti ujutro, kada su šećeri najkoncentrisaniji. Ostavite plod u hladovini nekoliko sati prije rezanja za najbolji okus.

PREUZMITE BESPLATNO!⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Oglasi