Unatoč činjenici da je Josip Broz Tito preminuo prije više od četrdeset godina, on se i dalje smatra doživotnim predsjednikom. Nakon njegove smrti, njegova supruga Jovanka proživjela je značajne probleme. Danas vam otkrivamo koju je pjesmu htjela da joj bude svirana na sahrani.
- Jovanka Broz, udovica Josipa Broza Tita i bivša prva dama Jugoslavije, izrazila je krajnju želju da bude sahranjena uz ovu pjesmu. Dok su je ispuštali na počinak, okolinom su odjekivale zanosne melodije njezine omiljene pjesme “Bela, ćao”.
Iako se često pretpostavlja da je njezin odabir baš ovog djela oblikovala njezina ljevičarska sklonost, takva pretpostavka nije posve točna. Odabir pjesme Beli čao Titove udovice, djela vezanog uz talijanske partizane tijekom Drugog svjetskog rata, u skladu je s njezinim cijenjenim statusom hrabre sudionice partizanskog pokreta.
Osvrćući se na njen izbor, Žarko Jokanović, Jovankin biograf, u svom djelu “Moj život, moja istina” iznio je svoja saznanja. Dok su je nježno polagali u grob, prebacujući je iz carstva postojanja u carstvo zaboravljenih sjećanja, rezonantni zvuci talijanske partizanske himne ispunjavali su zrak. Ova skladba, nastala šezdesetih godina prošlog stoljeća kada je Jovanka bila na vrhuncu vitalnosti, ostala je pripisana nepoznatom autoru.
Duboko je utjecala na anarhističke, komunističke i socijalističke borce, kao i na širi lijevi antifašistički pokret otpora u Italiji, o čemu je Jokanović govorio vrlo elokventno. U početku nazivana “himnom” partizana, “Bela ciao” brzo je stekla međunarodnu slavu kao snažan simbol borbe protiv nepravde, često smatrana melodičnim utjelovljenjem čežnje za univerzalnom slobodom i oslobođenjem ljudskog duha.
- Nakon Titove smrti, Jovanka je doživjela značajnu promjenu životne situacije. Država je zaplijenila svu njezinu imovinu, a ona je bila pod pomnim nadzorom unutar svoje rezidencije.
Ostala je u oronuloj i napuštenoj “vili” na Dedinju, koju su obilježili krov koji prokišnjava i nema grijanja. Unatoč tome, na nju to nije utjecalo. Cijelo to vrijeme zadržala je svoje dostojanstveno i prkosno držanje, oslikavajući pravu bit dame. Na današnji dan 1924. rođena je izvanredna Jovanka Broz, koja će se uzdići do prve dame Jugoslavije.
Tijekom svog braka s Josipom Brozom Titom, glasovitim vođom Jugoslavije, Jovanka je trpjela konstantno pozorište javnosti. Godine 1952. udala se za legendarnog Tita i ostala mu nepokolebljivo odana sve do njegove smrti 1980. Gotovo desetljeće nakon Jovankine vlastite smrti, odlučili smo odati počast njezinu životu i izvanrednoj priči o njihovoj ljubavi.
Rođena u srpsko-hrvatskoj obitelji u blizini Udbine sredinom 1920-ih, Jovanka je podnijela nedaće ustaškog progona. Godine 1941. njezina je obitelj bila prisiljena pobjeći u Srbiju, napustivši svoj dom koji je bio ostavljen u ruševinama. Ovo potresno iskustvo duboko ju je oblikovalo i približilo partizanskom pokretu. Sa 17 godina otišla je u partizane i brzo napredovala na svom profesionalnom putu, da bi konačno postala Titova pomoćnica 1945.
Jovanka je znatno pridonijela maršalovoj potpori preuzimajući razne kućanske obveze, koje su uključivale održavanje njegove uniforme i pripremu obroka. Nakon što je umrla Titova draga Davorjanka Paunović, Jovanka je preuzela mjesto njegove osobne tajnice i postupno stekla njegovu naklonost.
Povjesničari ukazuju na to da su prve faze Titove i Jovankine veze karakterizirali razni izazovi. Jovanka je, kao znatno mlađa, bila pod znatnim pritiskom druženja s čovjekom Titovog lika, dok je on, opterećen sjećanjima na prijašnju romansu, imao znatno veće životno iskustvo.
Ubrzo je postalo jasno da će Jovanka, da bi ostala uz Tita, morati prikriti svoje osjećaje i osobna stajališta. Nakon što su formalno postali par, Jovanka je stalno pratila Tita u javnosti i pazila na njegove zahtjeve. Često ju se moglo vidjeti kako čeka u hodniku ispred soba za sastanke, spremna pomoći u trenutku.