Vožnja automobila je postala svakodnevnica. Bilo da je riječ o kraćim ili dužim relacijama može se desiti pregijavanje motora. To nije samo tehnički problem već scenarij koji vozače često zatekne nespremne, a posljedice mogu biti ozbiljne. Bez obzira vozite li lokalno ili ste usred ljetnog putovanja autocestom, porast temperature motora može vas ostaviti nasred ceste. Razumijevanje uzroka i pravilno reagiranje u takvoj situaciji može spasiti vaš automobil i vaš novčanik.
-
Kako prepoznati da motor kuha?
Većina modernih automobila opremljena je pokazivačem temperature motora. Normalna radna temperatura motora obično se kreće između 90 i 100 stupnjeva Celzija, no kada kazaljka počne prelaziti tu granicu i približava se crvenom području, jasno je da postoji problem. U nekim vozilima nema kazaljke, već upozoravajuće lampice koje svijetle kad je već kasno – motor je tada već u pregrijanom stanju. Osim pokazivača, znakovi mogu uključivati dim ili paru koja izlazi ispod haube, miris spaljene tekućine, gubitak snage i neobični zvukovi iz motora.
-
Prva reakcija: što NIKAKO ne raditi
Većina vozača, instinktivno, odmah gasi motor čim vidi da temperatura raste. Međutim, to je česta pogreška. Kada motor stane, prestaje kruženje rashladne tekućine i ulja, što dodatno povećava temperaturu, osobito kod motora s turbopunjačem. Umjesto toga, stručnjaci preporučuju da ostavite motor da radi u praznom hodu, barem nekoliko minuta. Na taj način pumpa rashladne tekućine nastavlja raditi, a ventilator može pomoći u snižavanju temperature.
Također, važno je odmah isključiti klima-uređaj jer dodatno opterećuje motor. Umjesto hlađenja kabine, sada je prioritet hlađenje motora.
-
Pametan potez: koristite grijanje kao pomoćno hlađenje
Iako zvuči nelogično, uključivanje grijanja i postavljanje ventilatora na najjaču razinu zapravo pomaže. Grijač koristi toplinu iz motora za zagrijavanje zraka u kabini, pa time iz sustava izvlači dio viška topline. Ako u vozilu nemate malu djecu ni kućne ljubimce osjetljive na visoke temperature, ovo može biti privremeno i učinkovito rješenje.
-
Sigurno otvaranje haube i što nikako ne dirati
Ako se nalazite na sigurnoj lokaciji, preporučuje se otvoriti poklopac motora kako bi se ubrzalo hlađenje. No pritom treba biti izuzetno oprezan. Nikada ne otvarajte čep ekspanzione posude ili hladnjaka dok je motor vruć. Para i kipuća tekućina pod pritiskom mogu izazvati teške opekline. Pričekajte barem 15 do 30 minuta, a idealno je da se potpuno ohladi, prije nego što krenete s bilo kakvim radnjama oko motora.
-
Što ako nemate pokazivač temperature?
Kod vozila koja nemaju klasični pokazivač temperature, vozač mora biti još pažljiviji. Prvi znakovi problema često su vizualni – para koja izlazi ispod haube, tekućina koja curi ili miriše na slatko-spaljeno (što je tipično za rashladnu tekućinu). Ako primijetite takve znakove, odmah zaustavite vozilo i ugasite motor. Svako dodatno izlaganje toplini može uzrokovati trajna oštećenja, uključujući pucanje glave motora ili pregorijevanje brtvi.
-
Preventiva: što možete učiniti prije puta
Najbolji način da izbjegnete neugodne situacije je redovita kontrola stanja vozila, posebno prije dužih putovanja. To uključuje:
- Provjeru razine rashladne tekućine – tekućina bi trebala biti između oznaka “min” i “max”, a boja bistro plava, zelena, ružičasta ili narančasta, ovisno o vrsti.
- Provjeru razine motornog ulja – preniska razina može dovesti do lošeg podmazivanja i dodatnog zagrijavanja motora.
- Pregled crijeva i spojeva rashladnog sustava – tragovi curenja, ispucanost ili labavi spojevi znak su za servis.
- Provjeru rada ventilatora hladnjaka – kada motor dostigne radnu temperaturu, ventilator bi se trebao automatski uključiti.
Osiguranje da poklopac hladnjaka dihtuje ispravno – loš poklopac može uzrokovati gubitak tlaka u sustavu, što smanjuje točku vrelišta tekućine i uzrokuje brže pregrijavanje.
Redovito održavanje i poznavanje osnovnih simptoma problema ključ su za sigurnu vožnju bez iznenađenja. Kvarovi s pregrijavanjem motora ne događaju se često, ali kad se dogode, brzo postaju skupi i opasni. Zato je važno biti pripremljen – i znati što (ne)raditi kad se kazaljka približi crvenom.