U savremenom društvu postalo je gotovo uobičajeno da se supružnici upuštaju u nevjeru, a takvo ponašanje spada među najčešće uzroke razvoda. Često se primjećuje da je osoba koja je izdana najamnje svjesna situacije koja se odvija. Danas predstavljamo uvide jednog psihologa o ovom pitanju.
Olga Kesler, iskusna psihologinja i pedagoginja, bavi se delikatnom temom: ženskom nevjerom. S kakvim se posljedicama žena suočava kada se upusti u izvanbračnu zajednicu? Predstavljamo originalno istraživanje Olge Kessler, ruske psihologinje koja je istraživala fenomen ženske nevjere. Uvriježeno mišljenje kaže da muškarci obično “ne mogu oprostiti” ženinu nevjeru.
Međutim, kroz opsežan angažman i suradnju sa ženama koje su bile nelojalne svojim partnerima, primijetio sam da se mnogi od tih muževa nerado rastaju od svojih žena i često su spremni oprostiti čin izdaje. Bez obzira na ove okolnosti, žene se nastoje potpuno reintegrirati u svoje obitelji, i emocionalno i fizički, prateći sve što se dogodilo; međutim, i dalje nailaze na značajne prepreke.
Čini se da je njihova bit smanjena, što rezultira dubokom tjeskobom. Ključno je od samog početka priznati da su se neke žene, nakon što su pretrpjele nevjeru, vratile svojim obiteljima, samo kako bi izdržale stalne poteškoće koje im nameću njihovi muževi, čime su učinkovito služile “doživotnu” kaznu unutar granica svog braka.
- Danas moja pozornost nije usmjerena na te pojedince; umjesto toga, želim ispitati žene koje su, nakon što su se upustile u nevjeru, odlučile pružiti svojoj obitelji i supružniku još jednu priliku.
Kada žena izda svog muža i on postane svjestan njezine namjere da ode, razmišljajući o novom životu s drugim muškarcem, ovo otkriće potiče značajnu promjenu u njezinom sadašnjem partneru. Zaprepaštena je izvanrednom promjenom u muškarcu koji je nekoć bio ispunjen brigom i bijesom, a sada pokazuje nježno držanje dok joj ponizno poklanja cvijeće, otvara joj vrata, vodi je na večeru, traži intimnost svake večeri i otvoreno je grli i ljubi u javnosti.
Svi ovi postupci služe da pokažu da bi njezin odlazak doveo do gubitka nečeg istinski vrijednog. Posljedično, žena počinje razmišljati o izvedivosti ostanka s njim, s obzirom na mogućnost zajedničke djece, godina braka i zajedničkog života u zajedničkom domu. Ona razmišlja: “Možda je još uvijek vrijedno razmišljanja o tome, s obzirom na prisutnost djece…
- Nakon njezina susreta sa svojim voljenim i njezine odluke da se u potpunosti vrati svom domu i obitelji, odvija se niz događaja: njezini dani teku na konvencionalan način, ali njezine noći postaju izvor tjeskobe.
Ona se ne bavi svojim mužem; njegova sama prisutnost sada izaziva osjećaje odbojnosti, a njegovi poljupci izaziva iritaciju, u pokušaju da ublaži svoju nevolju sljedeće noći, pije čašu – dvije čaše – vina, nadajući se da će se opustiti, ali njeno tijelo ostaje otporno. Ne popušta; nego se opire.
Odluči li se povjeriti svojoj prijateljici, vjerojatno će je okarakterizirati kao zabludjelu, uvjeravajući je da će se normalnost na kraju vratiti i potičući je da ustraje. Samo psiholog ima sposobnost da tu ženu shvati u cijelosti, kao što psiholog može dočarati da je ona sasvim normalna i da njeno tijelo traži sreću.
Mogu potvrditi njezinu potrebu za ljubavlju, pojasniti da su motivi za njezin odlazak i dalje značajni i istaknuti da njezino tijelo čuva sjećanja povezana s tim motivima. Njezina sklonost samozavaravanju nešto je s čime se njezino tijelo ne može pomiriti.
- Ova se situacija može riješiti na dva različita načina: ili odvajanjem od supruga i kretanjem naprijed sa svojim životom, ili uključivanjem u proširenu terapiju kako bi postupno prevladavala svoje poteškoće.
BONUS TEKST
Češnjak, poznat po svom snažnom okusu i mirisu, ubraja se među najstarije ljekovite biljke i značajno je utjecao na globalnu kulturu i prirodne prakse liječenja tisućama godina.
Uz dokumentiranu povijest dužu od pet tisućljeća, smatra se da ova cijenjena ljekovita biljka potječe iz središnje Azije prije nego što se proširila u različite regije diljem svijeta. Bogat hranjivim tvarima, češnjak jača imunološki sustav i nudi brojne zdravstvene prednosti. Alicin, primarna aktivna komponenta češnjaka, poznat je po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitskim svojstvima.
- U staroegipatskom društvu češnjak je imao veliku važnost, smatran je svetom biljkom; davan je robovima za povećanje njihove snage i izdržljivosti, a čak je iskopan u grobnicama faraona.
Isto tako, sportaši u staroj Grčkoj i Rimu uzimali su češnjak prije natjecanja, dok su vojnici ovisili o njemu prije upuštanja u bitke kako bi ojačali izdržljivost, snagu i imunitet protiv bolesti. Do šestog stoljeća češnjak je stigao do Indije i Kine, gdje je postao cijenjen zbog svojih zdravstvenih prednosti.
Bitan u kulinarskom i terapeutskom kontekstu, češnjak je vitalna komponenta u brojnim kućanstvima i receptima. Ima značajnu ulogu u prehrani, a služi kao začin za gotovo sva jela. U suvremenom društvu mnogi ga smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv raznih bolesti.
- Savjetuje se redovita konzumacija češnjaka u sirovom stanju, a za ublažavanje neugodnog zadaha mogu se koristiti limun, jabuka, menta, mlijeko, žvakanje zrna kave ili kombinacija s maslinovim uljem.