Skoro u svakoj kući na Balkanu domaćice uzgajaju ukrasno bilje i cvijeće koje prostorijama daje prijatniju atmosferu a uz to i prečišćava zrak. Danas govorimo o orhidejama i njihovom uzgoju.
Ako primijetite da vaša orhideja i ne cvjeta dulje vrijeme, sadašnji je trenutak prikladan za davanje ove prirodne hranjive tvari. Kao rezultat toga, vaša biljka će dobiti sve potrebne resurse za svoj rast i počet će proizvoditi jedan pak za drugim. Primjenom ove tehnike vaša će orhideja brzo rasti i vjerojatno će cvjetati gotovo kontinuirano. Metode revitalizacije orhideja. Procedure: Uronite posudu s orhidejom u posudu napunjenu vodom na 20 minuta. Razmislite o korištenju luka, točnije njegove ljuske, koja je bogata brojnim korisnim spojevima.
- Nakon toga ih rasporedite u staklenu teglu i sadržaj pažljivo prelijte litrom kipuće vode. Ljuske luka posjeduju antibakterijska i antiseptička svojstva koja olakšavaju brzo ukorjenjivanje i obilno cvjetanje biljaka. Ostavite da se odmori dok voda ne postigne hladniju temperaturu. Nakon što ostavite da se ohladi, možete procijediti smjesu i primijeniti je kao oblog za korijenje. Uz ovu gnojidbu, pridržavajte se sljedećih koraka kako biste sačuvali orhideju.
Ako orhideja dulje vrijeme ne procvjeta, savjetuje se da je presadite. Uklonite sve oštećene i pokvarene korijene, a izložena područja tretirajte mljevenim cimetom za dezinfekciju. Ekstrakt ljuski luka dodatno koristite tijekom presađivanja biljaka namakanjem. Ovo gnojivo se preporučuje za primjenu jednom svaka dva tjedna. Ostavite da odstoji 30 minuta, a ovim uvarkom namažite i listove. Pažljivo pretočite otopinu u bočicu s raspršivačem i nanesite je na lišće, osiguravajući pokrivenost i na gornjoj i na donjoj površini.
Preporučljivo je prskanje provoditi u ranim jutarnjim satima. Uvarak se također može koristiti za čišćenje lišća korištenjem pamučnog štapića koji je namočen u otopinu. Osim toga, preporučljivo je uroniti korijenje orhideje u otopinu 30 minuta prije presađivanja kako bi se olakšala apsorpcija esencijalnih hranjivih tvari. Vrlo je koristan za njegovanje krhkih i nerazvijenih biljaka. Korijenje će ostati snažno, korijenski sustav će se brzo razvijati, a biljka će pokazivati poboljšanu ljepotu neusporedivu s prethodnim stanjima. Uvjerite se da koristite borovu koru ili specijalizirani supstrat za orhideje, a ne generički medij za sadnju.
Nakon namakanja lonca, potrebno je pustiti da voda iscuri prije nego što počnete sušiti lonac papirnatim ručnicima. To će spriječiti raspadanje uzrokovano prekomjernom vlagom. Postavite orhideju na dobro osvijetljeno mjesto, pazite da bude zaštićena od izravne sunčeve svjetlosti. Dodatni uvidi mogu se dobiti iz videa priloženog na kraju članka. Izvanredno postignuće iskusnih uzgajivača leži u proizvodnji šećera. Ako ustanovite da se presađena orhideja muči, bilo zbog nenamjernog oštećenja ili duljeg razdoblja bez cvatnje, razmislite o primjeni ovog prijedloga.
Bez sumnje, najznačajnije čudo za ovu biljku je, bez sumnje, šećer. Šećer ima ulogu za orhideju sličnu onoj koju ima antibiotik za čovjeka. Jednostavno ga nanesite na odgovarajući način i orhideja će početi cvjetati. Koja je uloga šećera? za osušene biljke, za one koje su nenamjerno ozlijeđene prilikom rukovanja, za biljke koje dulje vrijeme nisu cvjetale i za starije primjerke koji pokazuju nedostatak vitalnosti.
Kakav je postupak? Pomiješajte 1 žličicu šećera s litrom vode i u tu otopinu potopite orhideju. Ostavite da se namače otprilike 8 do 9 sati, iako je navedeno da se može ostaviti cijeli dan. Zatim ga uronite u mirnu vodu na dodatnih sat vremena. Time je stvar zaključena. Sljedećeg dana primijetit ćete značajno poboljšanje stanja orhideje, koja će postupno napredovati prema potpunom oporavku.