Razni doktori i medicinski stručnjaci su često na jutarnjim programima koje dosta ljudi na Balkanu gleda. U ovom vam članku donosimo šta je slavni doktor rekao o zdravlju crijeva.
Neophodno je da se naša tijela povremeno podvrgavaju prirodnom čišćenju. Dr Dejan Čubrilo, ugledni stručnjak sportske medicine i profesor fiziologije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu, dao je iscrpno i jezgrovito pojašnjenje uobičajenih zabluda vezanih za detoksikaciju. Unatoč mnoštvu preporuka dostupnih na internetu o ovoj temi, potreban je oprez pri njihovoj provedbi.
- Detoksikacija je nedavno porasla u popularnosti; međutim, smatram to više od običnog prolaznog trenda kojeg karakteriziraju privremene mjere poput posta ili uzimanja određenih sokova tijekom kratkog trajanja.
Dobrobiti konzumacije voća su dobro dokumentirane, pozitivno pridonose cjelokupnom zdravlju, pod uvjetom da se konzumira umjereno. Umjesto kratkotrajnog pothvata, detoksikaciju treba shvatiti kao stalan i metodičan proces. Preopterećenost toksina u našim tijelima označava neravnotežu, zbog čega je ključno razumjeti temeljne uzroke ovog stanja, osobito kada ono proizlazi iz nepromišljene prehrane.
Nepravilna probava hrane potiče nehigijenske uvjete koji olakšavaju rast mikroorganizama, uključujući bakterije i gljivice. Dr. Čubrilo naglašava kako je važno ne koncentrirati se samo na razvoj lijekova, već i na uspostavljanje okruženja koje inhibira proliferaciju ovih mikroorganizama.
Osobe s masnom jetrom neizbježno će se susresti s povišenim razinama inzulina, s obzirom na to da je inzulin sastavni dio nakupljanja masti u jetri. Bitno je razumjeti da unos hrane ne dovodi izravno do stvaranja kolesterola. Ipak, česta konzumacija hamburgera i ćevapa može ometati probavni proces, što rezultira povećanjem razine inzulina i, posljedično, razvojem kolesterola u jetri.
- Osobe s povišenom razinom inzulina općenito pokazuju i povišenu razinu kolesterola. Po mom mišljenju, razina kolesterola od 6 ne predstavlja katastrofalni scenarij. Umjesto toga, preporučujem da pacijenti izbjegavaju ponašanja koja potiču stvaranje kolesterola.
Kako bi se poboljšala prehrambena praksa, preporučljivo je uključiti antioksidanse u obroke. Korisni spojevi mogu se dobiti konzumacijom umjerenih količina voća i povrća, obično između 50 do 100 grama. Preporučljivo je postupno uključivati ove hranjive izvore antioksidansa u dnevni režim prehrane.
Vibrantno i vizualno privlačno voće koje se razvija na biljkama posjeduje izvanrednu sposobnost smanjenja razine kolesterola. Naš odabir prehrane pomno se vodi kako bi se izbjegla prekomjerna konzumacija šećera, čime se gušterača štiti od prekomjernog unosa masti. Što se tiče poboljšanja okusa, uključujemo razumnu količinu masti, dosljedno vodeći računa da spriječimo višak.
- Nadalje, naglašavamo zdravlje naših žučnih putova integracijom začinskog bilja u naša jela i povremenim uživanjem u limunadi od đumbira. Što mislite o sokovima za detoksikaciju? Ova pića prolaze proces koji uključuje miješanje, cijeđenje i pročišćavanje.
Unatoč tome, njihovi učinci na tijelo i dalje su nejasni potrošačima. Ključno je naglasiti da ovi sokovi imaju potencijal značajno povisiti razinu inzulina, slično rezultatima uočenim u testu opterećenja glukozom. Posljedično, razgradnja masti je otežana, što rezultira proizvodnjom kolesterola u jetri i nakupljanjem viška masti.
Preporučljivo je ograničiti konzumaciju sokova napravljenih na ovaj način, jer se ne preporučuje prekomjerno uzimanje. Osobno ne zagovaram konzumaciju sokova osim ako ne sadrže vlakna i sjemenke za ublažavanje opterećenja gušterače. Ako otkrijete da vam nedostaje soka, alternativa bi bila konzumiranje voća i povrća koje je izvorno namijenjeno za cijeđenje.
- Unatoč tome, postoji manja komplikacija: što ako vašem probavnom sustavu nedostaje potrebna snaga za obradu ove hrane? Također je važno uzeti u obzir da stres može smanjiti enzime prisutne u želucu.
Izričito je zabranjen unos masnoća, a sva jela moraju biti pripremljena bez maslinovog ulja, badema ili lješnjaka. U slučajevima toksičnosti jetre, bitno je minimizirati daljnje opterećenje ovog organa i osigurati dovoljno vremena za ozdravljenje i detoksikaciju. Što se tiče unosa mesa, pametno je birati meso koje je pripremljeno kuhanjem, a potom jelu prije konzumacije dodati povrće.
Tijekom procesa detoksikacije poželjno je u potpunosti izbaciti unos jaja. Preporučljivo je suzdržati se od dodavanja mlijeka u bilo kojoj fazi procesa. Osobe u dobi od 30 i više godina savjetuju se da izbjegavaju konzumaciju mlijeka.
Detoksikacija organizma nakon unosa mliječnih proizvoda predstavlja veliki izazov za crijeva, zahtijevajući prijelaz iz pasivnog stanja u aktivno. Pojava pražnjenja crijeva, definirana kao barem jedna stolica dnevno, služi kao oznaka za ovaj prijelaz. Metabolizam, nasuprot tome, označava sposobnost tijela da transformira potrošene hranjive tvari u energiju.
Brz metabolizam nije inherentno povezan s čestim posjetima kupaonici; nego označava učinkovitu pretvorbu energije. S druge strane, pojava višestrukih stolica tijekom dana može ukazivati na poteškoće u pravilnom probavljanju hrane. Dr. Čubril tvrdi da jedna datulja ili smokva ima izvanredna svojstva za čišćenje crijeva.
Ovo voće djeluje kao moćan buldožer i bager, a kada se namoči u vodi i proguta prije spavanja, nudi umirujući učinak dok omogućuje sveobuhvatno čišćenje i crijeva i žuči. Pridržavanje ovog pristupa može dovesti do navale energije koja hrani zdravlje stanica. Ove tvrdnje dr. Čubrilo iznio je gostujući u emisiji Ordinacija RTS-a. Za daljnje uvide u prednosti uvrštavanja datulja u prehranu, pogledajte njegove komentare u 19:45.