Danas odajemo počast cijenjenom folk pjevaču Džeju Ramadanoskom koji je preminuo od posljedica srčanih komplikacija. Bio je među omiljenima na narodnjačkoj sceni i u ovom članku otkrivamo malo više o njemu.
Džej Ramadanovski je dosljedno isticao značaj Svete Petke u svom životu, često posjećujući kapelicu posvećenu ovom događaju. Osim toga, išao je i u crkvu Ružicu na Kalemegdanu, iako je bio muslimanske vjere. Pripovijest o Šojki, u kojoj se pojavljuje patrijarh Pavle Dorćolac, bit će cijenjena zbog bogatstva legendarnih priča i mnoštva anegdota protkanih kroz pripovijedanje.
- Čovjek iz naroda, karakterizirala ga je istinska spontanost i srdačna priroda, koristeći svoju urođenu sposobnost da podijeli izvanredne priče iz vlastitih iskustava. Izvještaj o njegovom susretu s patrijarhom Pavlom ispred katedrale u Beogradu posebno je poznat.
Dok je bio na putu u taksiju pored crkve, Jay je ugledao patrijarha Pavla na pločniku i smjesta naredio vozaču taksija da stane. Brzo je izašao iz vozila i prišao starijem, obrativši mu se riječima: “Mogu li te poljubiti u ruku, Čala?” Ovu interakciju potvrdio je i taksist koji je ranije prevozio Ramadanovskog, a pjevačica je kasnije potvrdila autentičnost ovog narativa.
Iako je svetkovao Veliki petak, tradiciju koju je prenio od bivše supruge Nade, i često odlazio u crkvu na Kalemegdanu, nije promijenio svoja uvjerenja. Nakon što je njezin djed preminuo Dej Ramadanovski, njegova kći Maria preuzela je na sebe da se pozabavi i rasvijetli očevu vjersku pripadnost usred raznih glasina koje se šire medijima.
- Marija je putem svog Instagram profila prenijela sljedeće: Za novinare, moj otac Jay Ramadanovski bio je islamske vjere. Rođen je u obitelji Mazlam i Bari Ramadanovski, koji su bili muslimanskog podrijetla u Makedoniji.
Iako se čvrsto držao svojih uvjerenja, svake je godine sudjelovao u svetkovanju Velikog petka. Ipak, odlučio je ne obilježiti ovu prigodu s uobičajenom svijećom i kolačem tipičnim za pravoslavnu tradiciju; priznavao je samo jednog Boga i nije osjećao nikakvu prisilu da promijeni svoje vjerske poglede.
“Molimo Vas da se suzdržite od objavljivanja naslova i članaka koji bi mogli ugroziti ugled i dostojanstvo našeg voljenog oca, dopuštajući nam da se od njega oprostimo”, poručila je Marija u ime obitelji Ramadanovski. Unatoč čestom svetkovanju Velikog petka, običaju koji je prenio od njegove pokojne supruge Nade, i odlasku u crkvu na Kalemegdanu, zadržao je svoja vjerska uvjerenja.
- Jay je jednom prilikom iskreno razgovarao o svom vjerskom identitetu, uzimajući u obzir različite utjecaje koji su oblikovali njegovo postojanje dok je ostao privržen svom islamskom nasljeđu. “Rođen sam u muslimanskoj obitelji”, rekao je Jay za časopis Skandal.
„Moj otac je bio islamist i ja sam prihvatio njegova uvjerenja, ali su me razne životne okolnosti navele da ne razmišljam duboko o tome kako ću karakterizirati svoj identitet u svijetu. Tijekom mojih formativnih godina nije bilo važno jesam li priznat kao katolik, pravoslavac ili musliman.
Tek kasnije sam počeo često odlaziti u kapelu Svete Petke, gdje sam palio svijeće u znak sjećanja na svoje najmilije, dok su moji posjeti džamijama bili rijetki i ograničeni na nekoliko prilika. Kapela Svete Petke, koja se nalazi na Kalemegdanu, spada među najposjećenije vjerske objekte u Beogradu.
- Tijekom cijele godine brojni vjernici sudjeluju u molitvi i iskazuju svoju zahvalnost svecu; međutim, na blagdan 27. listopada iz udaljenih krajeva pristiže znatan priljev vjernika na slavlje svetog zaštitnika kojeg štuju brojna kućanstva i vjernici.
Moguće je da je među štovateljima bio i Jay Ramadanowski, poznat po svojoj pobožnosti. Svećenik, koji je promatrao njegov boravak u crkvi, primijetio je kako je uobičajena praksa da pojedinci različitih vjera s molitvom ulaze u tako posvećene prostore. Istaknuo je da mnogi pojedinci, uključujući i one koji nisu pravoslavne vjere, često traže utjehu i blagoslov sveca. Svećenik je istaknuo važnost ove prakse jer svetost nadilazi okvire pojedinih religija.
Također je istaknuo da su brojni pojedinci prepoznali dobrotvorne napore, iako su oni često ostali nezapaženi u široj javnosti. Prema novinskom članku, diskretno je opskrbljivao hranu za siromašnu djecu, nudio financijsku pomoć i brinuo se o njihovim različitim zahtjevima. Ako je ova informacija točna, takva djela istinski utjelovljuju bit kršćanskog duha.
Svećenik je izrazio posebno divljenje pjevačevoj hvalevrijednoj privrženosti Kristovom nauku izrečenom u svetom Evanđelju: „A kad daješ milostinju, neka tvoja ljevica ne zna što čini tvoja desnica.Svoj susret sa Jayem ispričala je okupljenima starija žena, koja često pomaže u kapelici Svete Petke, prisjećajući se svojih iskustava, podsjetivši da je pokojni u više navrata posjećivao ovo mjesto.
Tijekom tih posjeta bavio bi se paljenjem svijeća, molitvom za svoje dobro i uzimanjem svete vode. Njegovo prisustvo nije bilo ograničeno na Veliki petak; posjećivao je i redovitim danima. Vijest o njegovoj smrti me je duboko pogodila, primijetila je, prisjećajući se njegove istinske dobrote i hvalevrijednih namjera uz njegovu velikodušnost.
Žena je primijetila da je, poput mnogih drugih bhakta, Jay dosljedno financijski doprinosio vjerskim vođama i za svetu vodu. Ovaj iskreni i skromni pristup pokazuje kako su Jayevi postupci suptilno utjelovili njegovu duboku duhovnu prirodu, nadilazeći njegova posebna vjerska opredjeljenja i zaradivši mu divljenje pojedinaca iz različitih vjera i sustava vjerovanja.