Hidriranje našeg organizma je jako važno i kako kažu stručnjaci svaki dan bismo trebali popiti litar i po do dva litra vode u zavisnosti od naše kilaže. Međutim veliki broj pojedinaca se ne pridržava ovog savjeta.
Na točan postotak vode u ljudskom tijelu mogu utjecati različiti čimbenici, uključujući sastav tijela, spol i cjelokupno zdravlje; usprkos tome, ostaje činjenica da se znatan dio tijela sastoji od vode. Kako navodi eatthis.com, voda je nezamjenjiva za svaki tjelesni sustav i ispunjava brojne bitne funkcije. Na primjer, voda je ključna u uklanjanju otpada iz tijela putem urina, pomaže u održavanju zdrave tjelesne temperature putem znojenja i čini vitalni dio tekućine koja štiti i mozak i fetus u razvoju. Bitne uloge koje voda igra u tijelu brojne su i značajne.
- Zbog kritične važnosti u održavanju zdravih fizioloških funkcija, nedovoljan unos vode može dovesti do negativnih posljedica. Nacionalna akademija znanosti, inženjerstva i medicine SAD-a preporučuje dnevnu konzumaciju tekućine od 15,5 šalica za odrasle muškarce i 11,5 šalica za odrasle žene. Iako uobičajene smjernice sugeriraju da je ispijanje 8 čaša vode dnevno dovoljno, učinkovitija preporuka od 11,5 do 15,5 čaša dnevno bolje osigurava odgovarajuću hidrataciju za širi spektar pojedinaca. Jedna od najučinkovitijih strategija za održavanje hidratacije je osiguravanje dovoljne potrošnje vode; međutim, umirujuće je primijetiti da voda nije jedini izvor za povećanje unosa tekućine.
Zapravo, ako otkrijete da ne ispunjavate ovaj cilj, svaka tekućina koju konzumirate tijekom dana može pridonijeti vašoj hidrataciji. Mogućnosti hidratacije uključuju napitke poput čaja, kave, sokova i mlijeka, a voće i povrće također značajno doprinose. Na primjer, povrće poput krastavaca, rajčica, celera i lubenice može pomoći u postizanju vaših ciljeva hidratacije. Uzimajući u obzir brojne uloge koje voda ima u tijelu, nije iznenađujuće da neadekvatan unos tekućine može rezultirati značajnim i zabrinjavajućim posljedicama. Pojačana glad tijekom dana može biti povezana s nedovoljnom hidracijom.
Tijekom slučajeva dehidracije, tijelo može emitirati signale gladi, što dovodi do žudnje za slanom ili škrobnom hranom koja pomaže u zadržavanju vode. Prije nego što se odlučite za još jednu šaku krekera, bilo bi mudro prvo popiti malo vode kako biste utvrdili utažuje li vam glad. Iako hrana i pića s visokim udjelom ugljikohidrata, uključujući elektrolite na bazi natrija, pridonose hidrataciji, obična voda pokazala se jednako učinkovitom, a istovremeno pomaže u izbjegavanju prekomjerne potrošnje kalorija.
Dehidracija je jedan od vodećih uzroka glavobolje, koja može nastati zbog raznih čimbenika. Sljedeći put kad osjetite početak glavobolje, bilo bi mudro odabrati vodu kao početni lijek umjesto da odmah pribjegnete lijeku protiv bolova. Kako bi se smanjio rizik od budućih nelagoda, savjetuje se konzistentno konzumiranje vode tijekom dana umjesto odgađanja unosa tekućine dok se ne pojave znakovi dehidracije. Korisna smjernica koju treba imati na umu jest da osjećaj žeđi obično ukazuje na odgodu unosa tekućine tijekom dana. Tekućine igraju ključnu ulogu u podmazivanju tjelesnih zglobova i tkiva, kao i olakšavanju kretanja sadržaja unutar probavnog trakta.
Nedovoljan unos tekućine može poremetiti pražnjenje crijeva, što može dovesti do neugodnog zatvora. Nadalje, produljeni razmaci između posjeta kupaonici zbog nedovoljne hidratacije mogu dovesti do stvaranja tvrde stolice, što može uzrokovati naprezanje tijekom pražnjenja crijeva i povećati rizik od razvoja hemoroida. Ako ovisite o gaziranim pićima i slatkim pićima kao glavnim izvorima energije, bilo bi pametno zamijeniti ih vodom kako biste povećali razinu energije. Ova izmjena može dovesti do poboljšane hidratacije i ublažiti učinak “mamurluka” povezan s kofeinom i šećerom, koji se često manifestira jedan do dva sata nakon konzumacije.
Iako pića s kofeinom mogu pridonijeti ukupnoj hidrataciji, imaju blagi diuretski učinak koji može rezultirati pojačanim nagonom za mokrenjem. Dehidracija je povezana s toplinskim grčevima, toplinskom iscrpljenošću i toplinskim udarom. Iako se ta stanja obično povezuju sa sportskim aktivnostima, mogu utjecati na bilo koga, što rezultira zabrinjavajućim simptomima. Povišene temperature i visoka razina vlažnosti mogu pogoršati postojeću dehidraciju i povećati rizik od raznih bolesti povezanih s vrućinom. Dovoljna hidratacija pruža niz prednosti, a jedna od njih je i mogućnost mršavljenja.
Istraživanje objavljeno u Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism pokazalo je da su sudionici pokazali porast metabolizma od 30% nakon što su popili otprilike 500 ml vode. Nadalje, studija je otkrila da bi povećanje dnevne potrošnje vode za 1,5 litara moglo rezultirati s dodatnih 17.400 potrošenih kalorija tijekom godine dana. Ovakvi rezultati mogu uvelike utjecati na postizanje vaših ciljeva mršavljenja. Imate li izazove u održavanju koncentracije na trenutne zadatke? Ovaj problem može biti povezan s vašim dnevnim razinama hidratacije. Mozak, koji se sastoji od 80% vode, duboko je pod utjecajem stanja hidracije; studije pokazuju da čak i blaga dehidracija može omesti pamćenje i fokus.
Štoviše, izraženija dehidracija može rezultirati ozbiljnijim neurološkim posljedicama, uključujući zbunjenost i delirij. Bez obzira na to bavite li se profesionalnim dužnostima, gledate televiziju ili sudjelujete u rutinskom trčanju, ubrzan broj otkucaja srca može signalizirati dehidraciju. Kada je unos tekućine neadekvatan, srce mora uložiti više napora kako bi cirkuliralo krv kroz tijelo, što rezultira ubrzanim otkucajima srca. Kako biste poboljšali učinkovitost svog kardiovaskularnog sustava, preporučljivo je započeti dan s dovoljnom količinom tekućine i održavati redovitu hidrataciju konzumiranjem vode i drugih pića tijekom dana.