Mnogo je zdravog i ukusnog voća na Balkanu koje se tu prirodno uzgaja, a danas imamo sreće pa možemo kupiti dosta voća koje nije s ovih prostora. Danas otkrivamo koje takvo voće treba jesti često.
- Datulje su jedno od najkorisnijih i najprilagodljivijih voća pogodnih za redovitu konzumaciju, a nude niz terapeutskih prednosti. Njihovo uključivanje u vaš jutarnji režim može donijeti nekoliko zdravstvenih dobrobiti koje tijelo priznaje.
Ovo voće koje obiluje vitalnim nutrijentima pomaže u rješavanju raznih zdravstvenih tegoba, a brojni stručnjaci zagovaraju njegovu dosljednu konzumaciju zbog pozitivnog utjecaja na cjelokupno zdravlje. Jedna od značajnih prednosti datulja je njihov povoljan učinak na anemiju. Ovo voće služi kao obilan izvor magnezija, esencijalnog minerala potrebnog za pravilno funkcioniranje tijela.
Osim toga, datulje su bogate kalijem, koji je pokazao učinkovitost u rješavanju problema poput proljeva. Kalij je ključan u ublažavanju proljeva, a konzumacija datulja pomaže u bržem oporavku crijevne flore. Posljedično, oni pomažu crijevima u stvaranju korisnih bakterija, čime se pospješuju probavni procesi.
Datulje su posebno koristan izvor hrane za žene u pripremi za porod. Savjetuje se da se konzumiraju četiri tjedna prije porođaja jer mogu značajno olakšati porod i smanjiti krvarenje. Istraživanja pokazuju da su žene koje su u svoju prehranu uključile datulje prije poroda imale brži i lakši porod u odnosu na one koje nisu konzumirale ovo voće.
- Osim toga, datulje pomažu u opuštanju mišića maternice, čime se ubrzava proces poroda. Nadalje, visoka gustoća hranjivih tvari datulja potiče osjećaj sitosti, što ih čini povoljnim izvorom za one koji žele smršaviti.
Unesene na prazan želudac, datulje pridonose regulaciji pražnjenja crijeva, opskrbljujući tijelo vitalnim šećerima, djelujući kao brzi izvor energije. Stoga, datulje predstavljaju izvrsnu opciju za osobe koje žele smanjiti potrošnju kalorija i spriječiti osjećaj gladi tijekom dana. Za osobe koje imaju probleme povezane sa slabim srcem, datulje se mogu pokazati korisnima u poboljšanju srčane funkcije.
Uobičajeni pristup uključuje namakanje datulja, zajedno sa njihovim sjemenkama, u vodi preko noći. Kad se dignu, potrebno je izvaditi sjemenke, a zatim se datulje mogu pomiješati s vodom od namakanja. Ova dobivena mješavina namijenjena je jačanju srca i može se konzumirati nekoliko puta tijekom dana kako bi se poboljšala funkcija srca.
- Još jedna značajna korist od datulja leži u njihovom učinku na razinu kolesterola. Ovo voće je vješto u smanjenju nepoželjnog kolesterola u tijelu, što je neophodno za održavanje optimalne funkcije srca i sprječavanje kardiovaskularnih bolesti.
Ukratko, datulje djeluju kao prirodni lijek koji može riješiti i spriječiti niz zdravstvenih problema. Njihovo uključivanje u vašu redovnu prehranu može poboljšati zdravlje srca, pospješiti regulaciju probave, smanjiti razinu kolesterola, pomoći pri porodu, pa čak i pomoći u regulaciji težine. Preporučljivo je integrirati datulje u svoj dnevni režim prehrane, jer nude jednostavan i ugodan način za jačanje vašeg zdravlja.
BONUS TEKST
Temeljna načela dentalne higijene dobro su poznata većini pojedinaca: zube treba prati dva puta dnevno u trajanju od minimalno dvije minute. Međutim, jedan je stomatolog identificirao prevladavajuću pogrešku koju mnogi pojedinci čine tijekom svoje prakse dentalne higijene.
- Dr. Shaadi Manouchehri objavio je video na TikTok-u u kojem je detaljno opisao pravilnu upotrebu i redoslijed proizvoda za oralnu higijenu. “Često se javljaju rasprave o pravilnom slijedu koraka koje treba slijediti.
Kao stomatolog, razjasnit ću točan redoslijed kojim ćete koristiti proizvode u svom režimu oralne higijene”, započeo je Shaadi. Pojasnila je da se vodica za ispiranje usta nikada ne smije koristiti nakon pranja zubi. To je, naglasila je, jedina okolnost u kojoj se voda ne smije koristiti. Umjesto toga, preporučljivo je koristiti vodu prije četkanja ili u neko drugo vrijeme. Osim toga, čišćenje zubnim koncem treba obaviti prije četkanja.
Pojasnila je da se ovaj proces provodi kako bi se eliminirale nečistoće i ostaci hrane, čime se omogućio koncentriran napor na iskorjenjivanju zaostalih bakterija i krhotina sa zuba tijekom pranja zuba. U kontekstu dentalne higijene stomatolog je istaknuo važnost suzdržavanja od ispiranja usta neposredno nakon pranja zuba.
- Umjesto toga, preporučljivo je pustiti da pasta za zube počne djelovati. “Trebali biste prati zube dvije minute pastom s fluorom; nemojte ispirati, nego dopustite da fluor ostane na zubima kako bi pružio zaštitu i ojačao zube.
Fluorid, prirodni mineral koji se nalazi u vodi, često je uključen u većinu zubnih pasti zbog svoje učinkovitosti u prevenciji zubnog karijesa. Osim toga, savjetuje se izbacivanje zubne paste nakon pranja zuba umjesto gutanja. “Više volim započeti čišćenjem koncem, nakon čega slijedi ispiranje i završim četkanjem jer tekućina učinkovito pomaže u pristupu teškim područjima i eliminira dodatne nečistoće nakon čišćenja zubnim koncem.”
“Dakle, nema ispiranja nakon četkanja? Nisam to znao”, samo su neke od napomena koje se nalaze ispod videa. Podršku prijedlogu dr. Shaadija ponovili su i drugi. Jedan je pojedinac dao doprinos, izjavivši: “U početku koristim zubni konac za uklanjanje većih čestica hrane, nakon čega slijedi korištenje strugala za jezik, zatim ispiranje i na kraju koristim četkicu za zube.