Mnogi ljudi imaju svoje vrtove ili veće površini gdje uzgajaju razno povrće. Jedna od najčešćih biljka koje su uzgajaju je kupus i druge kupusnjače. Osim što su hranjive, lako se pripremaju i dobro podnose skladištenje, pa su mnogima prvi izbor. Ipak, uzgoj kupusa nije jednostavan – ova biljka zahtijeva puno vode, bogato tlo puno hranjivih materija i stalnu pažnju. Poseban izazov predstavljaju štetnici koji redovno napadaju listove, stabljiku, pa čak i korijen biljke.
Ako ste ikada primijetili sitne rupice po listovima, uvenule biljke bez očitog razloga ili sitne insekte kako lete oko gredica, vjerovatno ste se pitali: „Šta napada moj kupus?“ Ovdje ćemo pobrojati najčešće napasnike koji prave štetu, opisati kako ih prepoznati i predložiti prirodna rješenja koja vam mogu pomoći da ih suzbijete bez hemikalija.
-
Kupusni buhači – sitni, ali opasni
Kupusni buhači su mali crni ili tamnoplavi insekti, dužine svega nekoliko milimetara, ali prave veliku štetu. Najaktivniji su u proljeće kada biljke tek niču. Buhači prave sitne rupice po listovima, a kod jakih napada biljka zaostaje u rastu i može potpuno propasti.
Prirodna zaštita:
Pospite pepeo ili drvenu prašinu po biljkama i oko njih. Ove supstance iritiraju buhače i otežavaju im kretanje. Također možete postaviti žute ljepljive ploče koje ih privlače i zadržavaju.
-
Kupusni moljac – tihi saboter
Ovaj mali leptirić odlaže jaja na naličje listova, a gusjenice koje se izlegu počinju odmah da se hrane unutrašnjošću lista. To stvara nepravilne prozirne mrlje, a s vremenom cijeli listovi postaju deformisani i gube funkciju.
Prirodna zaštita:
Sadite kupus u kombinaciji s biljkama koje odbijaju moljce, poput celera, timijana ili kadifice. Možete koristiti i čaj od pelina kao prskanje – dovoljno je nekoliko puta sedmično orošavati biljke ujutro ili uveče.
-
Kupusna muha – nevidljivi napad iz zemlje
Kupusna muha liči na običnu kućnu muhu, ali njene larve prave štetu ispod zemlje. One napadaju korijen i osnovu stabljike, što se najčešće primijeti kada biljka iznenada počne venuti i žutjeti.
Prirodna zaštita:
Prilikom sadnje postavite kartonske “kragnice” oko stabljike, koje sprečavaju muhu da položi jaja u podnožje biljke. Također pomaže i zalivanje biljaka pripravkom od bijelog luka, koji odbija mnoge insekte u tlu.
-
Kupusne stjenice – sićušni vampiri
Ove stjenice usisavaju sokove iz biljaka, ostavljajući za sobom bijele mrlje i deformisane listove. One se lako prenose s biljke na biljku i brzo se razmnožavaju.
Prirodna zaštita:
Napravite rastvor sapunice (bez deterdženta) i prskajte listove s gornje i donje strane. Stjenice ne podnose ovu mješavinu i često se povlače nakon nekoliko tretmana. Sadnja mente u blizini može dodatno odbiti napasnike.
-
Lisne uši – tihi kolonizatori
Lisne uši se pojavljuju u velikim grupama i hrane se sokovima iz listova, što dovodi do uvijanja listova i usporenog rasta. Osim direktne štete, one prenose i razne biljne viruse.
Prirodna zaštita:
Kombinacija čaja od koprive i sapunice često daje odlične rezultate. Prskajte biljke redovno, a možete dodati i malo sirćeta za jači učinak. Uz to, u vrt privucite bubamare – one su prirodni neprijatelji lisnih uši.
-
Tripsi – gotovo nevidljivi, ali moćni
Tripsi su dugački svega jedan do dva milimetra i teško ih je primijetiti golim okom. Ipak, oni sisaju biljne sokove i ostavljaju srebrnkaste tragove po listovima, uzrokujući sušenje rubova i opće slabljenje biljke.
Prirodna zaštita:
Ulje neem drveta djeluje kao prirodni insekticid koji tripsi ne podnose. Možete ga razblažiti u vodi i prskati biljke jednom do dva puta sedmično. Dobra ventilacija u vrtu također može smanjiti brojnost ovih štetnika.
-
Preventivne mjere koje vrijedi znati
Osim borbe protiv konkretnih štetnika, vrijedi uvesti neke preventivne mjere:
- Rotacija usjeva: Ne sadite kupus na isto mjesto dvije godine zaredom.
- Uklanjanje biljnih ostataka nakon berbe.
- Sadnja mješovitih kultura (npr. kombinacija kupusa i luka).
- Redovno zalivanje i održavanje zdravog tla kompostom i prirodnim gnojivima.
Pravovremena zaštita i posmatranje biljaka mogu znatno smanjiti štete i sačuvati vaš trud tokom sezone. Uz malo pažnje i prirodnih sredstava, možete imati zdrav i bogat urod bez korištenja štetnih hemikalija.