Tikvice su povrće koje imaju malo kalorija a puno nutrijanata. Ljubitelji tikvica znaju da su one ukusne i da se brzo pripremaju. Ali stvarnost je često drugačija. Koliko puta ste završili s prekuhanim, gnjecavim, vodenastim ili potpuno bezukusnim tikvicama koje su vam pokvarile cijeli tanjir?
Iako na prvi pogled izgledaju skromno, tikvice traže više pažnje nego što im većina nas poklanja. Njihova nježna struktura i neutralan ukus mogu biti i blagoslov i prokletstvo. Ako ih tretirate kako treba, dobijate savršeno lagan, aromatičan i zdrav dodatak svakom obroku. Ako ne, jedete vodenu kašu bez ukusa.
-
U nastavku su najčešće greške koje ljudi prave sa tikvicama – i kako ih izbjeći.
1. Ne birate prave tikvice
Sve počinje još u prodavnici ili na pijaci. Mnogi uzimaju tikvice nasumično, ali nisu sve iste. Male do srednje tikvice su idealne: mekane su, imaju tanju kožicu i manje sjemenki. Velike tikvice su često vlaknaste, pune vode i sjemenja, i zahtijevaju dodatnu obradu. Birajte one koje su svijetlozelene, čvrste na dodir i bez ogrebotina ili mekanih tačaka.
2. Držite ih na pogrešnom mjestu
Tikvice ne vole toplotu. Ako ih ostavite na sobnoj temperaturi, brzo će omekšati i početi da se kvare. Umjesto toga, stavite ih u fioku za povrće u frižideru. Tamo mogu ostati svježe do sedam dana. Nemojte ih prati prije spremanja – vlaga ubrzava propadanje.
3. Ignorišete višak vode
Jedan od glavnih razloga zašto tikvice ispadnu loše je njihova velika količina vode. Ako ih samo narežete i stavite na tavu, dobićete vlažnu kašu. Umjesto toga, narendajte ih, posolite i ostavite 15-20 minuta da puste vodu. Zatim ih isperite i dobro iscijedite papirnim ubrusima. Kod rezanih tikvica možete koristiti isti princip – malo soli, kratko stajanje, pa tapkanje ubrusom.
4. Kuvate ih predugo
Tikvice ne trpe dugo kuvanje. Predugo na vatri i dobijate nešto nalik dječijoj kašici. Ključ je kratko i intenzivno kuvanje – visoka temperatura i što manje vremena. Brzo pečenje na tavi, grilovanje ili pečenje u rerni na visokoj temperaturi daće im lijepu teksturu i zadržati ukus. Ako kuvate u vodi, neka to bude samo par minuta.
5. Ne koristite dovoljno začina
Tikvice imaju blag ukus i traže podršku začina da bi zablistale. So i biber su obavezni, ali nemojte stati tu. Svježi peršun, bosiljak, majčina dušica, bijeli luk, limunova korica i maslinovo ulje podižu ih na sasvim novi nivo. Dodajte malo balzamika ili parmezana za dodatni šmek. Nemojte se bojati kombinovati – tikvice su zahvalne za eksperimentisanje.
6. Stavljate ih u pogrešna jela
Tikvice se dobro slažu sa laganim jelima – piletinom, ribom, tjesteninom, rižom, jajima. Problem nastaje kada ih pokušate upariti s teškim sosovima i masnim mesima. Njihov nježan ukus se izgubi, a tekstura postane neprimjetna. Koristite ih kao dodatak, a ne kao osnovu masivnog jela.
7. Pretjerujete s uljem
Tikvice su kao spužve – upijaju ulje gotovo odmah. Ako ih stavite u previše ulja, dobićete masnu i tešku hranu. Umjesto toga, koristite minimalnu količinu ulja i dodajte po potrebi. Ako pečete u rerni, stavite ih na papir za pečenje i poprskajte s malo maslinovog ulja. Tako ćete sačuvati lagani karakter jela.
8. Uvijek ih pripremate na isti način
Pečene, pržene, grilovane – sve to već znate. Ali probali ste ih sirove? Tanko narezane tikvice mogu biti odlične u salatama, pogotovo uz limun i parmezan. Od njih možete praviti “špagete” za niskokalorična jela. Isprobajte ih i u smutijima ili kao dodatak hljebu i kolačima. Mogućnosti su brojne ako se usudite da probate nešto novo.
9. Ne razmišljate o načinu sječenja
Način na koji siječete tikvice direktno utiče na to kako će se skuhati. Debele kriške će ostati polusirove, dok će tanke prebrzo omekšati. Ravnomjerni rezovi su ključ. Za prženje su idealne tanke trake ili polumjeseci, dok su za grilovanje bolji duži, ravni komadi. Ako pravite punjene tikvice, prepolovite ih po dužini i izdubite unutrašnjost.