Da li prepoznajete signale koje vam šalje vaše tijelo? U nastavku teksta pročitajte šta nam tijelo poručuje. Naše tijelo nije nijemo. Svakodnevno nam šalje niz suptilnih, ali ponekad i vrlo upadljivih signala koji ukazuju da nešto nije u ravnoteži. Umjesto da te znakove ignoriramo ili ih pripisujemo stresu i umoru, važno je zastati, promotriti ih i postaviti si pitanje: Što mi zapravo nedostaje?
Ponekad se pravi problemi ne kriju u velikim bolestima, nego u sitnim, naizgled bezazlenim simptomima koji ukazuju na manjak određenih nutrijenata. Ako ih prepoznate na vrijeme, možete ih lako ispraviti kroz prehranu i male promjene u navikama – prije nego se stanje pogorša.
-
Ispucali rubovi usana – više od estetskog problema
Ako vam se često javljaju pukotine ili ranice na uglovima usana, to nije samo stvar neugode ili hladnog vremena. Takve promjene mogu signalizirati niz problema: manjak vitamina B skupine (posebno B2, B3 i B12), anemiju zbog nedostatka željeza, infekcije bakterijama (stafilokok, streptokok) ili gljivicama poput kandide. U nekim slučajevima, razlog može biti i dijabetes ili loša higijena usne šupljine.
Nakon što isključite infekcije i kronične bolesti, moguće je da jednostavno imate manjak važnih mikronutrijenata. To su najčešće željezo, cink i vitamini B kompleksa. Bez njih koža ne može normalno obnavljati stanice, a tanki slojevi kože oko usana prvi stradaju.
Što jesti: Uključite u prehranu namirnice bogate željezom i vitaminima B skupine. To su blitva, špinat, tofu, kvinoja, kikiriki, posni sir, suhe marelice, šparoge, sjemenke i mahunarke. Za bolju apsorpciju željeza kombinirajte ih s izvorima vitamina C, poput brokule i kelja.
Pazite i na okolišne faktore – često lizanje usana, izlaganje vjetru, hladnoći ili suhom zraku može dodatno pogoršati stanje i usporiti oporavak.
-
Crvenilo lica i naglo ispadanje kose – što vam fali?
Ako primjećujete ljuskavi crveni osip na obrazima ili čelu, a kosa vam više opada nego inače, to može biti posljedica manjka biotina (vitamina B7). Biotin je ključan za zdravlje kože, noktiju i kose. Njegov nedostatak može dovesti do perutanja kože, svrbeža i gubitka kose, a ponekad i do slabosti i razdražljivosti.
Što jesti: Povećajte unos kikirikija, badema, blitve, kozjeg mlijeka, jogurta, rajčica, mrkve, luka, banana, sezama, avokada i gljiva. Ove namirnice obiluju biotinom i podržavaju zdrav izgled kože i kose.
-
Prištići nalik aknama – poruka iznutra
Kod odraslih osoba, pojavljivanje tvrdokornih crvenih ili bijelih izraslina na obrazima, nadlakticama ili bedrima često nije samo estetski problem. To može biti signal manjka vitamina A i D, kao i esencijalnih masnih kiselina, koje su ključne za zdravlje kože. Osim što pomažu u obnovi stanica, ove tvari reguliraju upalne procese i održavaju ravnotežu hormona.
Što jesti: U prehranu uključite više zdravih masnoća – orašasti plodovi, sjemenke lana, masna riba i hladno prešana ulja mogu pomoći. Ne zaboravite ni lisnato zeleno povrće, mrkvu i papriku kao izvore vitamina A. Mliječni proizvodi također mogu biti korisni zbog prisutnosti vitamina D i kalcija.
-
Trnci, utrnulost i peckanje – mogući manjak vitamina B
Osjećaj kao da vam „mravi“ prolaze kroz ruke ili noge, peckanje u stopalima ili kratkotrajna ukočenost mogu biti znakovi da živčani sustav ne dobiva dovoljno hranjivih tvari. Najčešće se radi o manjku folne kiseline (vitamin B9), piridoksina (B6) i kobalamina (B12). Ti vitamini igraju ključnu ulogu u prijenosu živčanih impulsa, a njihov nedostatak može dovesti do anksioznosti, depresije, slabokrvnosti i kroničnog umora.
Što jesti: Najbolji izvori ovih vitamina su špinat, šparoge, cikla, grah, leća, mliječni proizvodi i jaja. Ako sumnjate na veći manjak, razmislite o dodatku prehrani uz savjet liječnika.