Čist i mirisan veš je ono što očekujemo kada ga izvadimo iz mašine. Ali zna se desiti da otvorimo vrata veš mašine i dočeka nas neugodan, ustajao ili čak kiselkast miris. I to baš onda kad smo dodali omekšivač u nadi da će rublje mirisati „kao iz reklame”. Umjesto toga, čini se da je miris čak i gori nego prije pranja. I frustracija je potpuno razumljiva.
Ali, ovaj problem nije rijetkost. Zapravo, radi se o čestoj pojavi koja može imati više uzroka – od tehničkih kvarova na veš mašini do svakodnevnih navika koje nesvjesno ponavljamo.
-
Grijač, vlaga i greške u ciklusu pranja
Jedan od najčešćih tehničkih razloga za neugodan miris rublja je neispravan grijač. Ako grijač ne zagrijava vodu na dovoljno visoku temperaturu, bakterije i plijesan se ne uništavaju potpuno. Umjesto toga, ostaju u bubnju i prenose se na odjeću. Provjera grijača trebala bi biti prva stavka na listi ako primjećujete uporan neugodan miris, čak i nakon korištenja deterdženta i omekšivača.
Osim toga, greške u ciklusu pranja – kao što su preskakanje ispiranja ili korištenje prekratkih programa – također mogu rezultirati neadekvatnim uklanjanjem deterdženta i prljavštine. Ako vaša mašina ima sklonost zadržavanju vode ili se prečesto zaustavlja, vrijedi pozvati servisera da provjeri elektroniku i senzore.
-
Višak omekšivača i deterdženta: manje je više
Iako omekšivač koristimo kako bi rublje bilo mekano i mirisno, pretjerana količina može imati suprotan učinak. Umjesto da osvježi odjeću, višak omekšivača ostaje u vlaknima i vremenom se nakuplja. Taj sloj ostataka postaje savršeno leglo za razvoj bakterija, osobito ako se rublje ne suši dovoljno brzo. I ne samo to – prekomjerna upotreba omekšivača može izazvati iritacije kože, pogotovo kod djece i osoba s osjetljivom kožom.
Ista stvar važi i za deterdžent. Više pjene ne znači bolje pranje. Ako perilica ne uspije isprati svu pjenu, ostaci deterdženta ostaju u tkanini i uzrokuju zagušujući miris umjesto svježine.
-
Nisu svi materijali prijatelji omekšivaču
Nisu sve tkanine jednako prilagođene korištenju omekšivača. Primjerice, sintetički materijali – poput poliestera ili najlona – mogu reagirati negativno, što dovodi do gubitka elastičnosti ili stvaranja neprijatnog mirisa. Također, kod sportskih odjevnih predmeta koji sadrže tehničke materijale, omekšivač može začepiti mikropore koje omogućavaju disanje tkanine, čineći ih manje funkcionalnima.
Posebnu pažnju treba obratiti i kod pranja traperica. Proizvođači traper odjeće često upozoravaju da omekšivač može utjecati na elastičnost materijala i uzrokovati brže blijeđenje boje. Ako želite sačuvati izgled i kvalitet traperica, preporučuje se pranje svaka dva do šest mjeseci, ovisno o učestalosti nošenja – i to bez omekšivača.
-
Prljava veš mašina = prljavo rublje
Ništa neće pomoći ako je sama perilica zapuštena. Loš miris iz veš mašine vrlo često dolazi iz ostataka sapuna, kamenca, vlage i plijesni koji se nakupljaju u skrivenim dijelovima – poput gumenog prstena na vratima ili ladice za deterdžent. Ako redovito ne čistite svoju perilicu, svi ti ostaci na kraju završavaju na vašoj odjeći.
Evo nekoliko korisnih navika koje mogu spriječiti problem:
- Izvadite odjeću iz perilice odmah nakon završetka pranja – zadržavanje vlage potiče razvoj bakterija.
- Nakon svakog pranja obrišite gumu na vratima perilice i očistite ladicu za deterdžent.
- Ostavite vrata perilice otvorena kako bi se unutrašnjost osušila i prozračila.
-
Preventiva: dubinsko čišćenje bez rublja
Jednom mjesečno pokrenite prazan ciklus pranja s vrućom vodom, uz dodatak bijelog octa i malo deterdženta. Ova jednostavna navika može pomoći u uklanjanju kamenca, bakterija i ostataka omekšivača iz unutrašnjosti perilice. Time ne samo da produžujete vijek trajanja uređaja, nego i osiguravate da rublje miriše kako treba.
Još jedan trik: nemojte stavljati omekšivač na početku pranja. Pričekajte da završi glavni ciklus, pa ga dodajte u fazi ispiranja. Tako će omekšivač bolje djelovati i ostati u tkanini, umjesto da se odmah ispere.
-
Prirodniji izbor: bio omekšivači
Za one koji su osjetljiviji na mirise, imaju alergije ili jednostavno žele izbjeći agresivne kemikalije, bio omekšivači predstavljaju logičan izbor. Ovi proizvodi koriste prirodne sastojke i mirise, a istovremeno su nježniji prema koži. Iako im je miris možda manje intenzivan, rezultat je često ugodniji – odjeća koja miriše čisto, a ne kao parfemska tvornica.