Oglasi - Advertisement

Jedan od poznatiji bosanskohercegovački YouTuber Namik Đulić, poznatiji pod nadimkom Nuni, ugostio je američkog influensera IShowSpeeda u Sarajevu. Nuni, našao se u središtu žestokih kritika nakon jedne kratke, ali za mnoge sporne. Sve se dogodilo kada je Speed, poznat po svojim reakcijama i spontanim pitanjima, upitao Nunija šta se desilo u Srebrenici. Nuni je odgovorio: “U Srebrenici je bio rat.”

Ova rečenica pokrenula je lavinu komentara, reakcija i osuda na društvenim mrežama, naročito zbog osjetljivosti teme i važnosti preciznog govora kada se govori o genocidu u Srebrenici.

Oglasi - Advertisement

  • Reakcija javnosti: društvene mreže eksplodirale

Nakon objavljenog snimka i transkripta sporne izjave, korisnici društvenih mreža počeli su u velikom broju komentarisati Nunićeve riječi. Mnogi su ocijenili da je odgovor bio neprimjeren i neodgovoran, posebno zato što je dat pred publikom koja uključuje i strane gledaoce koji možda nisu upoznati s historijskim činjenicama. Kritike su dolazile iz različitih dijelova BiH i dijaspore, a najčešći prigovor bio je da je Nuni imao odgovornost da jasno kaže da je u Srebrenici počinjen genocid, a ne da odgovori općom izjavom da je „bio rat“.

Neki su išli toliko daleko da su pozvali na bojkot njegovog sadržaja, dok su drugi tražili javno izvinjenje. Rasprava se dodatno rasplamsala jer se sve odigralo neposredno pred 11. juli — Dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici.

  • Nuni se oglasio: „Nisam bio mentalno prisutan“

U pokušaju da objasni šta se zapravo desilo, Nuni je brzo reagovao putem Instagram priče. U svojoj objavi istakao je da je u trenutku kada je dao odgovor bio pod velikim pritiskom i da mentalno nije bio prisutan:

„Svi očekuju da ću se sada opravdavati. Ko me duže prati zna ko sam, šta sam i kakav sam — a to posebno znaju oni koji me poznaju privatno. Samo ću reći da mnogi ne znaju šta se sve u tom trenutku dešavalo, kakav pritisak je bio na meni i kroz šta sam prolazio. Bio sam mentalno isključen, nisam ni razmišljao šta pričam, niti sam u tom trenutku čuo šta Speed govori.“

Iako nije precizirao o kakvom se pritisku radi, naglasio je da se desilo nešto što „ne može javno podijeliti“. Na kraju je dodao: „Pljujte me, kritikujte, imate pravo! Ali ogromna ljubav za svu djecu i ljude koji su danas bili prisutni — pokazali ste da ste najjači.“

  • Direktno izvinjenje: „I ja sam dijete šehida“

U narednom storyju, Nuni se direktno osvrnuo na izjavu o Srebrenici, pokušavši dodatno pojasniti svoj odnos prema temi i poslati poruku svima koje je njegova izjava povrijedila:

„Što se tiče Srebrenice, svi koji me znaju znaju i da svake godine 11. jula odajem počast žrtvama genocida i da se iskreno molim za naše šehide — jer sam i sam dijete šehida. Ako očekujete izvinjenje — dobit ćete ga. Izvinjavam se svima kojima je moja izjava zasmetala. Voli vas vaš Nunara! Vidimo se na strimu.“

Ova objava naišla je na miješane reakcije. Dok su neki njegovi fanovi izrazili podršku i razumijevanje, drugi su ostali razočarani i dalje insistirajući da je tema Srebrenice previše važna da bi se o njoj govorilo bez potpune jasnoće i poštovanja prema žrtvama.

  • Speedova reakcija: suosjećanje bez riječi

U cijeloj situaciji, YouTuber IShowSpeed nije dao dodatne komentare nakon što je Nuni odgovorio na njegovo pitanje. Ipak, njegova reakcija — iznenađenje i iskreno izražena tuga — ostavila je snažan utisak. Na licu mu se vidjela zbunjenost, ali i iskrena potreba da pokaže poštovanje prema tragediji koja mu je tada prvi put objašnjena. Kasnije se kratko osvrnuo na to da ga je ono što je čuo „duboko potreslo“.

Za mnoge je ovo bio podsjetnik koliko je važno da javne osobe, posebno influenseri i YouTuberi sa velikim domaćim i međunarodnim auditorijumom, znaju odgovornost koju nose kada govore o historijski bolnim temama.

  • Javne ličnosti i teret riječi

Cijeli slučaj s Nunićem otvorio je staro pitanje: koliko su influenseri zapravo svjesni težine svojih riječi? Iako je internet pun spontanosti i „živih“ momenata, postoje trenuci kada je potreban jasan, tačan i odgovoran govor — posebno kad se govori o genocidu koji je pravosnažno presuđen od međunarodnih sudova.

I dok Nuni kaže da je izjavu dao u stanju mentalne rastrojenosti i pod pritiskom, dio javnosti smatra da se od ljudi s velikim dosegom očekuje više — više znanja, više samokontrole i više odgovornosti.

PREUZMITE BESPLATNO!⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Oglasi