Oglasi - Advertisement

Dolaze nam vaskrs i uskrs i mnogi se pripremaju na farbanje jaja što je običaj za ove hrišćanske praznike. Danas vam otkrivamo jedan jako koristan trik za farbanje.

Oglasi - Advertisement

Tradicionalna metoda farbanja jaja u lukovini je poznata i omiljena tehnika koja se koristi za obeležavanje Vaskrsa, a sada može biti još kreativnija uz nekoliko dodataka koje možete pronaći u svom domu. Lukovina, koja daje specifične boje jajima, može se koristiti za celovito farbanje ili samo za obojene delove jajeta, u zavisnosti od željenog efekta. Ovaj metod je prirodan, ekološki prihvatljiv i daje jaja sa lepim, toplim tonovima.

Za ovaj proces potrebne su vam ljuske 2-3 različite sorte luka (najbolje crni, zlatni i ljubičasti – svaki daje specifičnu boju), najlon čarape koje će poslužiti za kuvanje jaja, boja za hranu ili jaja po izboru ako želite dodati dodatne boje ili nijanse, kašika soli koja pomaže u jačanju boje, dve kašike sirćeta koje će učiniti boju trajnijom i jestivo ulje za premazivanje jaja nakon farbanja kako bi dobila sjaj.

  • Priprema počinje pripremanjem lukovine. U velikoj šerpi stavite ljuske luka (najbolje iz crnog, zlatnog i ljubičastog luka). Količina lukovine zavisi od broja jaja i jačine boje koju želite da postignete.

Zatim dodajte dovoljno vode da pokrije ljuske luka i stavite na šporet da proključa. Nakon toga dodajte kašiku soli i dve kašike sirćeta u vodu, što će pomoći u postizanju snažnije boje i očuvanju njene postojanosti. Jaja stavite u najlon čarape i vežite ih tako da se ne pomeraju tokom kuvanja.

Čarapa će takođe pomoći da boja bude ravnomernija, a jaja će biti lakša za kasnije rukovanje. Stavite jaja u vodu sa lukovinom i kuvajte ih 10-15 minuta, zavisno od toga kako intenzivnu boju želite. Ako želite da jaja budu tamnija, produžite vreme kuvanja. Kada su jaja gotova, izvadite ih iz vode i ostavite da se ohlade. Nakon toga, premažite ih jestivim uljem za postizanje sjaja.

  • Možete eksperimentisati dodavanjem boje za hranu za dodatne nijanse boja, kao što su crvena ili plava. Ako želite specifične šare ili uzorke, možete koristiti različite predmete za omotavanje jaja pre nego što ih stavite u čarape (kao što su listovi biljaka ili čipka).

Ova metoda je jednostavna, ekološka i zabavna, te će vaša jaja imati prelep prirodni izgled, idealan za proslavu Vaskrsa. Krompirova zlatica je najopasnija štetočina koja napada krompir i predstavlja ozbiljan problem za poljoprivrednike svake godine.

Ova štetočina može potpuno uništiti nasade krompira, a kod nas se mogu razviti od jedne do tri generacije godišnje, u zavisnosti od uslova. Na nadmorskoj visini do 600 m razvijaju se obično dve generacije godišnje, dok u povoljnim uslovima može doći do razvoja i treće generacije. Ženke krompirove zlatice su izuzetno plodne i mogu položiti do 2000 jaja, koja su narandžaste boje i smeštena u skupinama sa donje strane lista.

Nažalost, krompirova zlatica ima vrlo mali broj prirodnih neprijatelja. Među njima su jež, krtica i fazan, koji se hrane zlaticom, dok grabežljive stenice koriste jaja ove štetočine. Efikasna u borbi protiv zlatice može biti i gljivica Bauveria bassiana, čiji se spori koriste za suzbijanje štetočine.

  • Da bi se suzbile zlatice, preporučuje se primena različitih metoda. Prva i najvažnija je da se borba započne već u proleće. Jedan od ključnih saveta je plodored, odnosno da se krompir ne gaji na istom mestu 4-5 godina.

Osim toga, vrlo efikasan način za smanjenje broja zlatica je korišćenje čašica od jogurta sa sveže oguljenom korom krompira. Ove čašice treba zakopati između redova krompira, a zatim redovno pratiti i pokupiti insekte koji u njih upadnu. Krompirove zlatice ne podnose miris trule lukovine crvenog luka, pa se preporučuje da se pored krtola postavi malo lukovine, koja će svojim mirisom odvratiti štetočine.

Takođe, bilje poput rena, kamilice i pasulja, svojim mirisom može da odbija zlatice. Borovi i četinari su takođe efikasni u zaštiti od zlatica, jer one ne podnose miris bora. Usitnjena borova kora može se posuti između biljaka, dok se može napraviti i preparat od borovih iglica. Jedan od prirodnih preparata koji može pomoći je i rastvor od zlatica.

Odrasli insekti se prikupljaju u posudu, a zatim se potapaju u vodu, gde će uginuti. Nakon nekoliko dana, nastali rastvor se koristi kao efikasan preparat za suzbijanje štetočine. Treba ga koristiti pažljivo jer visoka koncentracija može spaliti lišće krompira, pa je važno da se rastvor pravilno razredi.

Rastvor pepela je još jedna efikasna metoda, gde se 2 kg pepela rastvori u 10 litara vode, a zatim se koristi rastvor u razmeri 1:10 za tretman biljaka. Ove metode, uz pažljivo planiranje i redovno praćenje stanja nasada, mogu značajno smanjiti broj zlatica i osigurati zdrav i uspešan urod krompira.

PREUZMITE BESPLATNO!⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Oglasi