Na Balkanu značajan broj domaćica marljivo uzgaja ukrasno bilje u svojim domovima. Ove biljke ne samo da poboljšavaju estetsku privlačnost svoje okoline, već također doprinose pročišćavanju zraka. Danas otkrivamo više o uzgoju jedne posebne vrste.
- Zamiokulkas je cijenjen zbog svog privlačnog izgleda i malih zahtjeva za održavanjem. Koja je vrsta tla optimalna za njegov uzgoj i koja se gnojiva preporučuju za promicanje snažnog i zdravog rasta? Portal Deccoria nudi uvid u uvjete koji najviše pogoduju njegovom razvoju.
Koja vrsta tla je najprikladnija? Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia) cvjeta u prirodnim planinskim savanama istočne i jugoistočne Afrike. Krajolik je suh, karakterizira ga pjeskovito tlo s nedostatkom hranjivih tvari i dovoljno vode. Kako bi izdržale takve izazovne uvjete, ove su biljke razvile mehanizme da izdrže duža razdoblja suše.
Rizomi igraju ključnu ulogu u ovoj prilagodbi, funkcionirajući kao “rezervoar” vitalne vode i hranjivih tvari. Kada padne kiša ili tijekom kućnog navodnjavanja, Zamioculcas koristi svoje korijenje za upijanje vode, a zatim je skladišti u svom rizomu. Ova prikupljena voda se zatim može sačuvati za korištenje tijekom sušnih sezona ili u intervalima između navodnjavanja. Zbog toga ova biljka može izdržati nekoliko tjedana bez vode.
- Ova karakteristika ga čini omiljenim izborom među pojedincima koji mogu biti zaboravni ili zaokupljeni i nemaju vremena za dosljedno zalijevanje. Međutim, sposobnost zamiokule da uspijeva u sušnim uvjetima čini je manje prikladnom za mokra, gusta i ilovasta tla.
Ako tlo u loncu ostane stalno zasićeno i natopljeno vodom, rizomi će konačno početi propadati, što će dovesti do omekšavanja izdanaka i kasnijeg žućenja i opadanja lišća. Kako bi se ublažio ovaj problem, preporuča se uzgoj ovih biljaka u tlu koje je propusno i ima kiseli ili blago kiseli pH.
Za optimalne rezultate savjetuje se mješavina tla za posude s tresetnom mahovinom, korom, pijeskom, perlitom ili supstratom za kaktuse. Osim toga, predlaže se postavljanje grubog šljunka ili ekspandirane gline na dno lonca jer će to pospješiti odgovarajuću drenažu.
Ova mješavina će pomoći u rahljenju supstrata, poboljšati njegovu propusnost, poboljšati učinkovitu drenažu vode iz posude i zaštititi korijenje i rizome biljke od prekomjernog zadržavanja vlage. Koje se gnojivo pokazalo najučinkovitijim? Zamiokulkas je evoluirao tako da uspijeva u tlu s nedostatkom hranjivih tvari, stoga mu nije potrebna značajna količina gnojiva.
- Unatoč tome, ako je cilj hraniti biljku, pospješiti njezin rast ili pospješiti nicanje novih izdanaka, važno je razmotriti odgovarajuću ishranu. Međutim, treba napomenuti da ne postoji neposredna obveza kupnje gnojiva u trgovini.
Mnogi pojedinci kod kuće posjeduju visokokvalitetno gnojivo zamiokulkas, koje se sastoji od taloga kave. Čemu služi talog kave? Prije svega, talog kave ima kisela svojstva koja povećavaju kiselost tla, što ga čini posebno korisnim za zamiokulkas, biljku koja uspijeva u kiselim sredinama.
Osim svoje kiselosti, talog kave obiluje dušikom, a opskrbljuje ga i kalijem, magnezijem, kalcijem i nekoliko drugih elemenata koji pozitivno utječu na rast biljaka. Postoje tri metode za korištenje taloga kave kao gnojiva. Prilikom presađivanja biljke preporučljivo je u zemlju umiješati talog kave.
Ovo ne samo da hrani i zakiseljuje tlo, već također djeluje kao zamjena za pijesak, poboljšavajući strukturu tla i istovremeno pomažući u održavanju odgovarajuće drenaže. Preostali talog kave treba ravnomjerno rasporediti po površini zemlje unutar posude. Kao alternativna metoda, može se upotrijebiti žlica za nježno pozicioniranje na tlo i naknadno zaglađivanje uz lagani pritisak.
Tijekom vremena, tlo će postupno otpuštati vitalne hranjive tvari, čime se povećava vitalnost biljke i potiče njezin rast. Preporučljivo je uključiti talog kave u režim zalijevanja jer je primjena taloga pokazala pozitivne učinke. Da biste to postigli, jednostavno pomiješajte dvije čajne žličice ostatka s čašom vode, osiguravajući temeljito sjedinjenje, a zatim nanesite dobivenu otopinu na zamiokulkas.