Zdravlje i dugovječnost je želja skoro svakog čovjeka ali da bismo to postigli trebamo voditi računa o svom tijelu i umu. U nastavku pročitajte kako žive i kako se hrane monasi sa Hilandara.
Hilandarski monasi dosljedno su smatrani osobama dobrog zdravlja. Njihov dnevni režim obuhvaća brojne sate posvećene molitvi, poticanju pozitivnog psihičkog stanja i sudjelovanju u zahtjevnom fizičkom radu koji doprinosi očuvanju njihove vitalnosti. Nadalje, njihove prehrambene navike usklađene su s načelima povremenog posta, budući da ograničavaju unos hrane na devetosatni prozor, suzdržavajući se od konzumacije sljedećih 15 sati.
- Brojni pojedinci često razmišljaju o faktorima koji doprinose izuzetnoj dugovečnosti i retkim oboljenjima hilandarskih monaha. Odgovor je jednostavan: oni stavljaju značajan naglasak na svoje zdravlje, a hrana im je ključni saveznik u toj potrazi. Uz praksu ranog ustajanja i posvećivanja nekoliko sati dnevno molitvi, što je bitno za održavanje pozitivnog mentalnog zdravlja, redovnici također sudjeluju u svakodnevnim fizičkim vježbama i slijede precizno zacrtan raspored obroka.
Tipično, monasi u Hilandaru jedu dva puta dnevno – ručak i večeru – unutar vremenskog okvira od devet sati, što dovodi do intervala od 15 sati u kojem se pridržavaju povremenog posta ili uzdržavanja od hrane. Dr Vera Šćepanović, specijalista infektolog, za Politiku je rekla da se u Hilandaru tradicionalno večera u devet sati ujutru, dajući još saznanja: Za ove pojedince, podnevni obrok je u šest ujutro, budući da rade u četverosatnoj radnoj smjeni koja završava u dva sata. Redovnici se suzdržavaju od konzumir
anja hrane odmah nakon buđenja; nego sudjeluju u večeri nakon završetka svoje službe. Ova se večera poslužuje u tri sata. Između ručka i večere nema pauze za međuobrok, čime se učinkovito sprječava prekomjerni unos hrane i olakšava izbacivanje onoga što je uneseno tijekom jednog obroka, čime se omogućuje uvođenje sljedećeg obroka u pročišćeni probavni sustav. Dr. Šćepanović tvrdi da povremeni post može poboljšati zdravlje pojedinaca na globalnoj razini.
Kakvu hranu konzumiraju hilandarski monasi? Njihovi obroci sastoje se isključivo od svježih namirnica, bez konzervansa, masnoća i začina. Dijeta u potpunosti isključuje meso, a riba se nudi kao alternativa. Utorkom, četvrtkom i vikendom kuhari u svoje kulinarske pripreme ugrađuju maslinovo ulje. Njihov režim prehrane često uključuje šumsko voće, gljive i zelenu salatu. Da bi ojačali svoje tijelo u danima kada ne poste, konzumiraju mlijeko, jaja i sir. Stol krase slastice među kojima su med, ratluk i halva.
Povremeno piju kavu i umjerene količine vina. U Hilandaru se održava praksa konzumiranja manjih, kvalitetnijih obroka. Redovnici se pridržavaju tradicije skromne i umjerene prehrane, uzimajući samo ono što je potrebno da održe svoju snagu bez pretjeranosti.
BONUS:
U trenucima kada se suočavamo s nevoljom svojih bližnjih bitno je oslanjati se na vjeru, tražeći ozdravljenje i milost od Gospodina. Nauk Crkve ističe da molitva djeluje kao ključna veza između pojedinca i Boga. Pominjući imena bolesnika za vrijeme Svete Liturgije, zazivamo Božje milosrđe i blagoslov za njihovo ozdravljenje. Ova molitva, koja je posvećena bolesnim osobama, sažima istinsku nadu i vjeru u Božju ljubav i Njegovu sposobnost da podari iscjeljenje.
Priznajući Njegovu svemoćnu prirodu, dolazimo pred Njega s molbom za milost u ime naših dragih, tražeći oproštenje njihovih grijeha i snagu da izdržimo njihovu bol. Čin recitiranja ove molitve ne samo da nudi utjehu onima koji su u nevolji, već također jača duhovnu odlučnost onoga koji moli, uspostavljajući vezu s Bogom kroz nadu i vjerovanje. Molitva za bolesne: (Preporučuje se spomenuti ime osobe koja će biti uključena u Svetu liturgiju). Svemogući Vladiko i sveti Kralju, koji daruješ razum bez mrtve sjene, koji klečeće uzdižeš, pale vraćaš i ljudske patnje olakšavaš, molimo te, Bože naš, da milost svoju ukažeš sluzi svome (ime bolesnika) za vrijeme njegove bolesti.
Molimo Te da mu oprostiš svaki grijeh, bio on svjestan ili nesvjestan. Gospodine, s nebeskih visina pošalji svoju iscjeliteljsku snagu; dodirni njegovo tijelo, ugasi groznicu, ublaži strasti i otkloni svaku skrivenu bolest u njemu. Djeluj kao liječnik svome sluzi (ime bolesnika), podigni ga iz bolesničke postelje, ublaži mu muke i ozdravi ga da Ti može služiti i ispunjavati Tvoju volju u Crkvi Tvojoj. Kako je Tvoja sveta dužnost prihvatiti i otkupiti nas, Bože naš, prinosimo hvalu Ocu i Sinu i Duhu Svetome, sada i uvijek i u vijeke vjekova. Amen. Praksa molitve ima sposobnost pružiti utjehu i spokoj srcima onih koji u njoj sudjeluju, osobito u trenucima bolesti i teškoća.