Oglasi - Advertisement

Cijeli kršćanski svijet je u tuzi i bolu nakon što je stigla vijest da je preminuo papa Franjo na drugi dan Uskrsa. Njegova sahrana je planirana za subotu a u međuvremenu svi na društvenim mrežama pišu o njemu.

Oglasi - Advertisement

Nakon objave o njegovoj smrti, iskrena i dirljiva poruka jednog korisnika kružila je društvenim mrežama, govoreći o tome kako su on i njegova supruga razigrano pozvali papu Franju na svoje vjenčanje – i naišli su na odgovor. Poruka je objavljena na Redditu, u kojoj stoji: “Dok smo bili zaručeni, moja žena i ja smo u šali poslali pozivnicu za vjenčanje papi Franji, a ovo je bio odgovor Vatikana.” Uz tekst je priložena fotografija pisma, prenosi Index.hr.

U korespondenciji koja potječe iz Državnog tajništva Vatikana stoji: “Njegova Svetost, Papa Franjo, primio je na znanje vaše promišljeno pismo i zamolio me da izrazim njegovu zahvalnost. Povodom vašeg radosnog vjenčanja, Njegova Svetost će se moliti za vas i vašeg zaručnika. On poziva na velikodušne Božje blagoslove da vam bude udijeljen.” Objava je prikupila više od 110.000 lajkova.

Jorge Mario Bergoglio rođen je u Buenos Airesu 17. prosinca 1936. u obitelji koja se sastojala od petero djece. Njegov otac, imigrant iz Italije, omogućio mu je stjecanje dvojnog državljanstva iu Argentini iu Italiji. U početku je papa Franjo stekao diplomu iz kemijske tehnologije; ipak je nakon toga odlučio slijediti redovnički put i upisao se u sjemenište. Dana 11. ožujka 1958. započeo je novicijat u Družbi Isusovoj. U Čileu je nastavio humanističke studije, a po povratku u Buenos Aires 1963. završio je filozofsko obrazovanje na Filozofskom fakultetu koledža “San Jose” u San Miguelu.

  • Dana 13. prosinca 1969. zaređen je za svećenika. Tijekom svog službovanja u Družbi Isusovoj, od 1970. do 1971. poduzeo je svoj treći probandat u Alcala de Henares, u Španjolskoj, od 1970. do 1971. Potom je položio vječne zavjete 22. travnja 1973. Od 1980. do 1986. bio je rektor koledža i Filozofskog i Teološkog fakulteta, koji su dijelili iste prostorije, dok je također služio kao župnik za biskupiju San Miguel. U ožujku 1986. otputovao je u Njemačku kako bi dovršio svoju doktorsku disertaciju. Nakon toga je dodijeljen koledžu Salvatore, odakle je kasnije premješten u Crkvu Družbe Isusove u Córdobi, gdje je ispunjavao svoje odgovornosti svećenika i ispovjednika.

Dana 20. svibnja 1992. papa Ivan Pavao II. imenovao ga je pomoćnim biskupom Buenos Airesa. Kasnije, 27. lipnja iste godine, kardinal Antonio Quarracino zaredio ga je za biskupa katedrale u Buenos Airesu. Poznat kao “Kardinal siromašnih”, pokazao je primjer poniznosti tijekom svog mandata nadbiskupa koristeći se javnim prijevozom i odabravši unajmljeni stan umjesto uobičajene biskupske palače. Od studenoga 2005. do studenoga 2011. obnašao je službu predsjednika Argentinske biskupske konferencije. Dana 21. veljače 2001. blaženi Ivan Pavao II. ga je tijekom konzistorija uzdigao u rang kardinala, a za njegovu naslovnu crkvu odredio je sv. Roberta Bellarmina.

Poznavao je španjolski i talijanski, a također je tečno govorio njemački. Poznat po svom kulinarskom talentu, duboko je cijenio operu i divio se grčkim klasicima, kao i književnim djelima Shakespearea i Dostojevskog. Iako je bio uspješan plivač, od djetinjstva je imao probleme s plućima; Naime, u mladosti je preživio infekciju koja je zahtijevala uklanjanje jednog plućnog krila. Dana 19. ožujka 2013. papa Franjo službeno je inauguriran za čelnika Katoličke crkve i Vatikana. Tu je ulogu preuzeo na blagdan svetog Josipa, priznatog zaštitnika Crkve. Nakon uzdizanja na papinstvo, odlučio se za željezni križ umjesto uobičajenog zlatnog.

U svom inauguralnom govoru, umjesto tradicionalnog katoličkog pozdrava (Hvaljen budi Isus), okupljene je pozdravio s “Dobra večer” (talijanski: “Buona sera”). Odani obožavatelj nogometa navijao je za argentinski klub San Lorenzo koji su osnovali isusovci. Papa je odlučio boraviti u Casa Santa Marta, a ne u papinskim stanovima Apostolske palače, koje su koristili njegovi prethodnici. Bio je poznat po svojim čestim pozivima vjernicima, pozivajući ih da „Molite za mene. Ove su primjedbe izrečene tijekom njegovog inauguracijskog govora s balkona bazilike svetog Petra nakon njegovog izbora 12. ožujka 2013. Jednom drugom prilikom izjavio je: “I ja sam grešnik.”

Na smjer njegova papinstva utjecala je izjava dana tri dana nakon izbora: “Želim Crkvu koja služi siromašnima”, uz tvrdnju: “Homoseksualci su Božja djeca”. Njegova tvrdnja, zajedno s njegovom tvrdnjom da homoseksualci imaju pravo na osnivanje obitelji, izazvala je široke pohvale diljem svijeta. Papa Franjo je dobio pohvale za svoje provokativne izjave, poput: “Uživanje u hrani, slično užitku koji se nalazi u seksualnosti, božanski je dar” i “Trač predstavlja veću opasnost od Covida”. Osim toga, uklonio je “papinsku tajnost” koja okružuje slučajeve seksualnog zlostavljanja djece i objavio dva dokumenta koji značajno mijenjaju stajalište Katoličke crkve o ovom izazovnom pitanju.

Konkretno, uveo je stroge propise i naredio svećenicima da prijavljuju slučajeve seksualnog zlostavljanja, što se smatra značajnim napretkom. Njegove populističke metode izazvale su kritike nekih članova unutar crkve. U svibnju 2019. skupina od 19 katoličkih svećenika i teologa pozvala je biskupe da proglase papu Franju heretikom.

PREUZMITE BESPLATNO!⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Oglasi