Pomalo zanemarena voćka, koja je dobra za naše zdravlje. Mnogi je smatraju običnom i slabo je konzumiraju u pitanju je dunja. Ona je stara dama u žutom kaputu, kraljica polica u smočnicama naših baka, plod koji se ne jede s nogu poput jabuke, već zahtijeva pažnju i vrijeme. Njena tvrda kora i opori ukus kriju pravo bogatstvo za zdravlje. Bilo da je grickate svježu, pravite kompot, džem, ili čaj, dunja je mnogo više od sjećanja na djetinjstvo – ona je snažan saveznik vašeg organizma.
-
Šta sve sadrži dunja – prava riznica hranljivih tvari
Na prvi pogled, možda djeluje skromno, ali sastav dunje je sve samo ne jednostavan. Bogata je prirodnim šećerima, organskim kiselinama (posebno jabučnom i limunskom), pektinom, taninima i antioksidansima koji štite naše ćelije od oštećenja. Ovi antioksidansi omogućavaju bolju apsorpciju važnih minerala poput kalcijuma i gvožđa, koji su ključni za zdravlje kostiju i krvi.
Uz to, dunja sadrži magnezijum, kalijum i fosfor, vitamine A, C, kao i B kompleks (posebno B3, B6 i B9). Zahvaljujući svom sastavu, ima antibakterijsko djelovanje, poboljšava varenje, jača srce, reguliše krvni pritisak i podiže imunitet. Rijetko koja voćka ima toliko benefita upakovano u tako čvrstu, žutu formu.
-
Plod, list i sjeme – sveti trojac narodne medicine
U tradicionalnoj medicini, ništa od dunje se ne baca. Iskorištava se sve – od ploda do sjemena i lista. Zreo plod dunje, iako tvrd i kiselkast, koristi se svjež, ali i kao osnova za džemove, želee, marmelade i kompote. Sok od dunje i skuvano voće pomažu kod proliva, bolesti pluća, te za jačanje sluzokože usta, želuca i crijeva.
Listovi dunje se često suše i koriste kao prirodni lijek za stomačne tegobe, dok se kriške dunje suše i pripremaju kao čaj, što omogućava da ovo voće traje sve do proljeća.
Sjeme dunje, iako naizgled neugledno, krije posebnu vrijednost. Kada se potopi u vodu, razvija sluzavu masu zbog obilja polisaharida. Ta sluz koristi se kao prirodni melem za nadraženi kašalj, ali i za obloge kod opekotina. U kozmetici se koristi za pripremu losiona i sredstava za kosu.
-
Važno upozorenje: sjemenke samo cijele
Bitno je napomenuti – sjemenke dunje se uvijek koriste cijele, ne smiju se drobiti ili lomiti. Razlog je prisustvo cijanovodonične kiseline u unutrašnjosti sjemena, koja u većim količinama može izazvati trovanje. Pravilnom upotrebom, bez lomljenja, rizik ne postoji.
-
Recepti iz prirodne apoteke – kako dunja liječi
Sirup za bronhitis
Pomiješajte 5 g cijelih sjemenki dunje sa 100 ml vode i sačekajte da se formira gusta sluz. Zatim dodajte 15 g svježeg soka bokvice i 100 g meda od žalfije. Konzumira se po jedna kašičica, tri puta dnevno prije jela.
Protiv čireva i gastritisa
Uzmite po jednu kašiku lanenog i dunjinog sjemena, prelijte šoljom ohlađenog čaja od kamilice, ostavite da stoji sat vremena, procijedite i pijte pola sata prije jela, dva do tri puta dnevno. Ova mješavina ublažava upalne procese na sluzokoži želuca i crijeva.
Kod upale debelog crijeva
Pomiješajte po 20 g lanenog i dunjinog sjemena, srčenjaka, islandskog lišaja i borovnica. Tri kašike te mješavine prelijte sa pola litra hladne vode. Neka stoji tri sata, uz povremeno miješanje, pa zagrijte do ključanja. Nakon što se ohladi, procijedite i pijte 3–4 puta dnevno po jednu čašicu, pola sata prije jela.
Čaj protiv proliva
Pomiješajte po 20 g drenjina, oskoruša, šipuraka, dunje i mušmula. Tri kašike te mješavine kuvajte deset minuta u pola litre vode. Kad se ohladi, procijedite i pijte kao zamjenu za vodu dok tegobe traju.
Ispiranje usta kod zapaljenja
Za probleme sa desnima i upalama usta, napravite infuziju od dvije kašike mješavine kamilice, žalfije i dunjinog sjemena (u jednakim omjerima). Prelijte četvrtinom litra ključale vode, ostavite dva sata, procijedite i koristite za ispiranje nekoliko puta dnevno.
Melem za opekotine
Zdrobljenih 10 g dunjinog sjemena prelijte sa 200 ml vode i sačekajte da se stvori sluz. Nanosite direktno na opekotine ili kao oblogu. Ovaj prirodni gel smiruje kožu, hladi i podstiče regeneraciju.