Kokošja jaja služe kao vrlo značajna i hranjiva namirnica koja se globalno koristi u mnoštvu priprema, dosljedno pružajući zdravo i ukusno jelo. U ovom članku predstavit ćemo nekoliko strategija koje pojedinci koriste kako bi povećali proizvodnju jaja svojih pilića.
Povećajte proizvodnju jaja kod pilića korištenjem jednostavnih metoda koje predlažu iskusni farmeri. Jasno je da domaća jaja nadmašuju druga u kvaliteti, a uz malo pažnje proces uzgoja pilića može biti i jednostavan i isplativ. Ipak, postoje slučajevi u kojima kokoši mogu smanjiti ili potpuno prekinuti proizvodnju jaja. Ova pojava može biti posljedica niza čimbenika, uključujući uvjete okoliša i utjecaje prehrane.
Dolje su predstavljene preporuke za povećanje prinosa jaja prirodnim metodama. Raznolika prehrana za piliće je neophodna, uključujući žitarice, začinsko bilje, povrće i izvore kalcija kao što su ljuske jaja ili školjke. Takva raznolikost prehrane potiče optimalno zdravlje i povećava proizvodnju jaja. Jednako je važno osigurati im stalni pristup čistoj i svježoj vodi.
- Za rješavanje mogućih problema sa štetočinama, korisno je postaviti kutije s pijeskom i drvenim pepelom po cijelom dvorištu ili kokošinjcu, jer kokoši uživaju u kupanju u ovoj kombinaciji, koja služi kao prirodno sredstvo odvraćanja od štetnih insekata.
Pšenično zrno bi trebalo biti temeljni element njihove prehrane; Ipak, u rano proljeće savjetuje se unos mladih grmova koprive, ribanog povrća i dodataka prehrani poput nasjeckanog kupusa ili suhe koprive. Nadalje, dodatak krede, proklijalih žitarica i koštanog brašna pomoći će u osiguravanju odgovarajućeg kalcija i drugih vitalnih minerala.
Optimalna temperatura unutar kokošinjca trebala bi se održavati između 4°C i 8°C, s osvjetljenjem prilagođenim godišnjem dobu. Zimi je ključno osigurati i grijanje i dodatno osvjetljenje kako bi se zajamčila stabilna proizvodnja jaja, budući da neadekvatna sunčeva svjetlost može spriječiti polaganje. Kokošinjac treba održavati toplinu od najmanje 15°C, a osvjetljenje treba osigurati 8 do 9 sati svaki dan.
Pomiješajte kuhani krumpir, koprivu i povrće narezano na kockice poput mrkve, cikle i bundeve s ribljim uljem, kvascem i soli u konvencionalnu mješavinu žitarica. Ova mješavina će pomoći pilićima u održavanju njihove razine energije i produktivnosti tijekom zimskih mjeseci.
Bitno je suzdržati se od davanja svojim pilićima pokvarene hrane ili kuhinjskih ostataka. Namirnice poput svježeg kruha s kvascem, kisele juhe, pokvarenog mesa i ribe, češnjaka, luka, sirovog graha, avokada i ljuski krumpira moraju se izostaviti iz njihove prehrane jer te namirnice mogu predstavljati rizik od trovanja. Tijekom prvih mjeseci važno je da pilići dobivaju hranu bogatu proteinima kako bi se olakšao njihov rast i razvoj.
- Kombinacija žitarica, mljevenog brašna i povrća osigurat će potrebne hranjive tvari za snažan početak. Istodobno, kokoši počinju nositi jaja, zbog čega je neophodno uključiti kalcij i minerale u njihovu prehranu.
Redovito hranjenje, nadopunjeno dodatnim hranjivim tvarima, pospješit će optimalnu proizvodnju. Kako kokoši dostižu zrelost, dolazi do prirodnog smanjenja proizvodnje jaja; međutim, ova se faza može produžiti uključivanjem povrća poput bundeve i suncokreta, kao i kompleksa vitamina koji osiguravaju dopunske hranjive tvari.
Omogućavanje pilićima pristupa vanjskim prostorima donosi značajne prednosti. Osim hrane, ove ptice uživaju u traženju crva, insekata i vegetacije unutar dvorišta, što poboljšava njihovu opću dobrobit i zadovoljstvo. Ako primijetite pad proizvodnje jaja i isključili ste dob kao čimbenik koji tome pridonosi, možda bi bilo mudro povećati učestalost njihovog hranjenja.
Hranite ptice četiri puta dnevno, dajući im smjese žitarica i ujutro i navečer, dok im u podne nudite tople, vlažne mješavine. Primjenom odgovarajuće njege i pedantnom praksom hranjenja, može se održati visoka razina proizvodnje jaja tijekom cijele godine.
- Jaja dobivena od kuće ne samo da pokazuju vrhunsku kvalitetu, već odražavaju i dobrobit zdravih i zadovoljnih kokoši. Pridržavanje ovih smjernica jamči uspješnu domaću farmu koja će obilovati svježim, ukusnim jajima.