Oko intimnih odnosa je u prošlosti bilo dosta stigme i smatralo se tabu temom, ali u novije doba se to smatra potrebom i nečim što je dio zdravlja. Danas otkrivamo kako koji spol doživljava taj aspekt života.
- Pravilno funkcioniranje ljudskog tijela ovisi o osnovnim fizičkim potrebama. Uz hranu i vodu značajnu ulogu imaju kvalitetan san i intimni odnosi; međutim, ovi posljednji aspekti ostaju tabu za mnoge pojedince danas, što dovodi do nevoljkosti u raspravi o njima.
Kako izvješćuje Medical News Today, sve veći segment pojedinaca u bračnim ili romantičnim vezama nije se upuštao u intimne odnose tijekom proteklog mjeseca, s brojnim parovima koji žive samo kao cimeri. Čimbenici koji tome pridonose su ubrzan tempo modernog života, stres vezan uz brigu o starijim roditeljima i tranzicija koja prati dolazak novorođenčeta.
Unatoč tome, gorući problem nalazi se u fizičkoj i emocionalnoj razdvojenosti koju doživljavaju partneri, što rezultira smanjenjem privlačnosti i želje jedno prema drugome. S ovim se izazovom treba suočiti i pozabaviti se njime odmah po njegovom pojavljivanju, umjesto da ga odgađate mjesecima ili godinama, budući da veza do tada može pretrpjeti nepopravljivu štetu.
Ne odnosi se na stvarne situacije u kojima je intimnost objektivno nedostupna, već na one slučajeve u kojima se intimnost namjerno izbjegava, što ne predstavlja problem za dotične pojedince. Ova situacija postaje stvar ponosa – strana koja izbjegava intimnost zanemaruje emocije i potrebe svog partnera, dok strana koja želi intimnost vjeruje da je “to jedino važno.
I prirodno je i normalno očekivati intimnost u vezi; međutim, njegova manifestacija ovisi o dinamici odnosa. Uobičajeno uvjerenje pokazuje da su muškarci primarno oni koji pate od nedostatka intimnosti u braku; usprkos tome, razna istraživanja otkrivaju da se osobe obaju spolova “uzdržavaju” od intimnosti u usporedivoj mjeri. Bez obzira je li kvaliteta intimnih interakcija loša, iznimna ili prosječna, ona predstavlja temeljnu ljudsku nužnost.
- Dok neki pojedinci mogu relativno lako prebroditi razdoblja apstinencije, drugi mogu doživjeti znatnu napetost tijekom takvih “sušnih razdoblja”, što dovodi do ponašanja koje je u oštroj suprotnosti s njihovim uobičajenim ponašanjem.
Dok se razgovori sve više usmjeravaju na sposobnost muškaraca da se nose s nedostatkom intimnosti, žene su često predmet humora i teorija o tjeskobi koju on stvara. Stari Grci primijetili su da su produljena razdoblja apstinencije kod žena rezultirala nervozom, što je pojam sadržan u pojmu “hystera”, latinskoj riječi za maternicu.
Vjerovalo se da žene dobivaju osjećaj ispunjenja iz intimnosti, osjećaj koji potječe iz maternice i utječe na cijelo tijelo; u njegovoj odsutnosti, smatralo se da će svi organi podnijeti štetne učinke. Posljedica toga je pojava stanja tjeskobe kod žena koje ih često navodi da svoje frustracije izražavaju kroz negativne interakcije s okolinom.
- Dok je ova teorija i dalje bila široko prihvaćena i priznata tijekom prošlog stoljeća, suvremeni znanstvenici sada bacaju svjetlo na fiziološke promjene koje se događaju u ženskom tijelu tijekom duljeg trajanja lišavanja intimnosti.
U žena u reproduktivnoj fazi, od početka menstruacije do menopauze, žudnja za intimnošću varira u skladu s različitim fazama menstrualnog ciklusa. Želja za intimnošću doseže svoj vrhunac tijekom ovulacije, obično oko sredine menstrualnog ciklusa. Nadalje, ova čežnja se pojačava u danima koji prethode menstruaciji, u vrijeme kada se osjećaj intimnosti često percipira kao najnedovoljniji.
S obzirom na to da bliskost izaziva oslobađanje hormona koji se povezuju sa srećom, postaje očito da psiha može biti lišena ovog vitalnog “ventila”. Ipak, medicinski stručnjaci tvrde da posljedice za žene nisu znatno teže od onih s kojima se suočavaju muškarci. Zanimljivo je da su se rasprave o njezi ženskog tijela nekoć smatrale tabu temom.
- Nekoliko nedavnih studija potvrđuje da žene na sličan način ublažavaju napetost ovom metodom, osobito u vrijeme apstinencije od intimnih odnosa sa svojim partnerima. Iako je ova pojava nešto rjeđa kod žena u odnosu na muškarce, ona svakako postoji.
Često se tvrdi da intimnost čini samo 10 posto dinamike u zdravoj vezi, dok u nezdravoj čini 90 posto. Ovaj uvid baca svjetlo na razloge zbog kojih bi pojedinci mogli odlučiti ostati u štetnim vezama ili raskinuti one korisne kada se intimna komponenta smatra nezadovoljavajućom. Tipično, bračni parovi sudjeluju u intimnim interakcijama otprilike jednom tjedno; međutim, jedan od svakih 20 parova u potpunosti se suzdržava od intimnosti.