Svima je poznato da je za zdravlje našeg organizma potrebno da svi naši organi obavljaju svoju funkciju kakao treba. Jedan od najvažniih organa je jetra koja iz organizma izbacuje toksine.
Jetra se smatra tjelesnim laboratorijem zbog izvršavanja preko 500 vitalnih funkcija; kada pati od teške bolesti, dolazi do njegovog neuspjeha. Bolesti jetre predstavljaju niz simptoma, praćenih znakovima na koži koji mogu ukazivati na ozbiljnu bolest koja dovodi do zatajenja organa. Jetra se smatra jednim od najvitalnijih organa koji obavlja više od 500 bitnih funkcija u tijelu. Posljedično, bilo koji problem koji se tiče ovog organa može utjecati na različite tjelesne sustave na načine koji se možda ne očekuju.
Rano otkrivanje ovih problema znači da postoji problem u pozadini, što omogućuje brz početak liječenja. U kontekstu bolesti jetre, promjene na koži mogu varirati od suptilnih do izrazito vidljivih. Brzo prepoznavanje ovih promjena može olakšati brzu dijagnozu i liječenje stanja. Sljedeće opisuje moguće promjene na koži povezane s bolešću jetre.
1. Ikterus Žutica se odnosi na žutilo i kože i bjeloočnica ili bjeloočnica. Ovo je stanje povezano s hiperbilirubinemijom, koju karakterizira višak bilirubina u tijelu. Dok je žutica najčešće povezana s bolestima jetre kao što su virusni hepatitis i ciroza, može nastati i zbog zlouporabe alkohola, pretjerane upotrebe lijekova i specifičnih autoimunih poremećaja. Stanje nastaje zbog prekomjerne količine bilirubina u krvotoku. Bilirubin, žuti spoj proizveden razgradnjom crvenih krvnih stanica, normalno je reguliran tjelesnim sustavom izlučivanja, koji eliminira višak bilirubina putem urina ili stolice. Međutim, kada je ovaj sustav ugrožen, razine bilirubina u krvi mogu premašiti kapacitet tijela za obradu. Posljedično, ovaj višak rezultira žutom nijansom koja se obično identificira kao žutica.
2. Pruritični dermis Jedan od simptoma povezanih s kroničnom bolešću jetre je svrbež kože, iako ga ne osjećaju svi pojedinci pogođeni ovim stanjem. Svrbež može biti lokaliziran, primjerice na potkoljenici, ili se može pojaviti po cijelom tijelu. U svakom slučaju, ovaj simptom može rezultirati razornom i često neodoljivom potrebom za češanjem. Svrbež kože je neuobičajen u slučajevima bolesti jetre uzrokovane alkoholom i češće je povezan s primarnom bilijarnom cirozom, primarnim sklerozirajućim kolangitisom i intrahepatičnom kolestazom tijekom trudnoće.
- Specifična tvar koja izaziva svrbež kod bolesti jetre znanstvenici još uvijek nisu identificirali. Moguće je da ovoj pojavi pridonosi kombinacija čimbenika, uključujući žučne soli. Kod određenih bolesti, povišene razine žučnih soli mogu se nakupljati ispod kože, što dovodi do osjećaja svrbeža. Unatoč tome, ovaj se fenomen ne opaža kod svakog osipa povezanog s bolešću jetre. Uloge histamina, serotonina, ženskih spolnih hormona i alkalne fosfataze nastavljaju se ispitivati i povezivati s osipom.
3. Brzopleto Osip na koži može ukazivati na prisutnost hepatitisa B ili C i ne smije se zanemariti. Manifestacija osipa na koži zbog hepatitisa znači da je tijelo aktivno uključeno u neovisnu borbu protiv infekcije. Ovaj poseban osip se naziva urtikarija i najčešći je osip koji se opaža kod osoba zaraženih akutnim virusom hepatitisa C. Urtikarija može dovesti do oticanja kože, crvenila lica i obično se javlja u epizodama koje mogu potrajati nekoliko sati. Urtikarija može nastati zbog specifičnih alergijskih reakcija. Osim toga, opaža se kod jedne trećine osoba koje pate od kroničnih infekcija i obično se manifestira tijekom kasnijih faza bolesti. I urtikarija i porfirija kutanea tarda prepoznate su kao klasične dermatološke manifestacije povezane s kroničnim hepatitisom C i, rjeđe, hepatitisom B.
4. Batičasti prsti Deformacija koju karakteriziraju batičasti prsti i nokti povezana je s raznim bolestima, uglavnom onima koje zahvaćaju srce i pluća, a opaža se i u slučajevima ciroze. Tipično, batičasti prsti nastaju kao posljedica kronične niske razine kisika u krvi, stanja koje se naziva hipoksemija. 5. Pauk nevusi Te vaskularne lezije, koje nalikuju paukovoj mreži, nalaze se u koži i obično se nazivaju paukovi angiomi ili paukove telangiektazije. Njihovo značenje u dijagnostičkim procesima pojačano je njihovom čestom pojavom u kombinaciji s bolestima jetre.
Dok prisutnost pojedinačne lezije pauka može upućivati na temeljni zdravstveni problem ili može biti potpuno bezopasna, pojava višestrukih nevusa pauka ukazuje na kroničnu bolest jetre, s vjerojatnošću od 95%. Nalikuju pauku smještenom na koži, obično imaju središnju crvenu mrlju okruženu mrežom crvenih linija koje se protežu prema van, slično mreži ili nogama pauka. Nadalje, može se primijetiti dodatno crvenilo koje je posljedica proširenih kapilara ispod površine kože. Spider nevusi se obično nalaze na licu, vratu, gornjem dijelu prsa i rukama odraslih osoba. Ove promjene općenito nisu bolne i ne očekuje se krvarenje.
Iako je ciroza primarni razlog za razvoj paučastih nevusa, razni drugi čimbenici mogu pridonijeti stvaranju ove vrste lezije. Kod osoba koje su inače zdrave ili kod trudnica, paučasti nevus obično ne zahtijeva dodatno liječenje. Unatoč tome, postoje i druga stanja koja mogu dovesti do pojave paučastih angioma, od kojih neka mogu biti ozbiljna. Ova promjena povezana je s raznim stanjima, uključujući alkoholni hepatitis, hepatopulmonalni sindrom, reumatoidni artritis, rak kože i specifične poremećaje štitnjače, a svi oni imaju implikacije na kožu.
6. Jednostavne pojave krvarenja i stvaranje modrica Jetra je odgovorna za proizvodnju faktora koagulacije koji su neophodni za stvaranje krvnih ugrušaka. Kada jetra pretrpi oštećenje, njezina sposobnost stvaranja odgovarajuće opskrbe tim čimbenicima je ugrožena, što dovodi do potencijala za veći gubitak krvi od očekivanog u slučajevima krvarenja uzrokovanog ozljedom.
7. Edem nogu i gležnjeva Edem može nastati kao rezultat određene razine oštećenja jetre, budući da jetra obično igra ključnu ulogu u proizvodnji proteina koji reguliraju ravnotežu tekućine unutar izvanstaničnog prostora.
8. Dupuytrenova kontraktura 1830-ih godina francuski kirurg Guillaume Dupuytren dao je prvi opis Dupuytrenove bolesti. Iako ovo stanje može proizaći iz različitih čimbenika, smatra se značajnim kliničkim pokazateljem zlouporabe alkohola i oštećenja jetre. Alternativne metode liječenja, osim kirurške intervencije, uključuju simvastatin, terapiju zračenjem i N-acetil-L-cistein. Ksantelazma se sastoji od nakupina lipidnih stanica koje se nalaze u gornjim i donjim kapcima. Postoji značajna korelacija između primarne bilijarne ciroze i hiperkolesterolemije, koja može biti odgovorna za razvoj naslaga kolesterola na licima ovih pacijenata.