Visina krvnog pritiska je jedan od najvažnijih pokazatelja našeg zdrvstvenog stanja i kada posjetite doktora on u sklopu pregleda obavezno uradi i ovo mjerenje. Mnogo ljudi danas ima aparata i kod svoje kuće.
Simptomi hipertenzije često za većinu prolaze nezapaženo sve dok se stanje ne pogorša. Stoga je potrebno redovito kontrolirati krvni tlak. Na taj način se mogu spriječiti najčešće pogreške koje mogu dovesti do netočnosti očitanja uređaja. Prije mjerenja krvnog tlaka morate se odmoriti pet minuta. Nakon toga sjednite za stol za blagovanje, pazeći da se udobno naslonite s obje noge čvrsto na pod. Stavite lijevu ruku na stol, pustite da vam lakat počiva dok vam ruka ne bude u ravnini sa srcem.
Važno je opustiti i ruku i šaku. Osim toga, održavajte stanje opuštenosti i ostanite mirni tijekom mjerenja. Prilagodite svoju odjeću kako biste bili sigurni da je manšeta u izravnom kontaktu s vašom kožom, jer mjerenje kroz tkaninu može dovesti do povišenog očitanja. Kako biste učinkovito pratili fluktuacije krvnog tlaka, preporuča se da mjerenja obavljate svaki dan u isto vrijeme. Obično su očitanja najniža ujutro i imaju tendenciju povećanja tijekom dana.
Ovu praksu treba održavati najmanje tri dana, iako se za optimalnu točnost preporučuje trajanje od sedam dana. Tijekom mjerenja krvnog tlaka preporučljivo je suzdržati se od razgovora jer to može dovesti do privremenog povećanja očitanja do 15 podjela. Ako očitanje koje prikazuje uređaj ne odgovara vašim očekivanjima, preporuča se dva mjerenja tlaka, s razmakom od 10 minuta između svakog. Ako se rezultati razlikuju za 5 podjela ili više, prijeđite na treće mjerenje.
- Preporuča se da izbjegavate postavljanje digitalnog tlakomjera u blizini uređaja koji stvaraju elektromagnetsko zračenje, uključujući mobilne telefone. Tlak ne treba kvantificirati. * 30 minuta nakon jela, konzumiranja kave i pušenja. * Trideset minuta nakon fizičkog napora Ako trebate posjetiti toalet, Dodatni elementi koji mogu utjecati na krvni tlak uključuju stres, izloženost niskim temperaturama, bol, otežano disanje i određene lijekove.
Bonus tekst:
Romantični odnosi prolaze kroz različite faze, tijekom kojih emocionalna povezanost između partnera povremeno može oslabiti. Partneri se ponekad mogu udaljiti, što vas, kao pojedinca uključenog u vezu, navodi da primijetite promjene u njihovom ponašanju. Ako kod svog supruga primijetite bilo kakvo neuobičajeno ponašanje koje izaziva zabrinutost, bilo bi mudro razmotriti mogućnost njegove emocionalne vezanosti s nekom drugom. Ključno je biti oprezan i suzdržati se od prebrzih zaključaka kada procjenjujete partnerove postupke;
Međutim, određeni znakovi mogu ukazivati na mogućnost emocionalne ili čak fizičke nevjere koja bi mogla predstavljati rizik. Jedan od primarnih pokazatelja zategnutog odnosa je emocionalna nepovezanost između partnera. Ako se vaš muž iznenada povuče i prestane s vama dijeliti svoje misli, osjećaje, planove i želje, to može ukazivati na njegovu namjeru da svoje emocionalne potrebe ispuni negdje drugdje. Tipično, pojedinci uključeni u romantično partnerstvo nastoje prenijeti svoju radost svojoj voljenoj osobi.
Ako je vaš suprug počeo skrivati detalje o svom životu koje je prije dijelio i nerado se upušta u rasprave o značajnim temama, to može ukazivati na postojanje emocionalne privrženosti izvan granica vašeg braka. Štoviše, značajan znak promjene u vašoj bračnoj dinamici je ako vaš suprug sve više izbjegava provoditi vrijeme s vama. Ako je prije uživao u vašem društvu, ali sada se često povlači, izmišlja isprike za dugo radno vrijeme ili provodi više vremena s “prijateljima”, to može značiti da se njegova pozornost prebacila na drugu osobu.