Štetočine su često veliki neprijatelji svake žetve i procesa proizvodnje hrane generalno. Ipak, postoje načini da se otjeraju štetočine bez da se našteti zdravlju hrane i danas otkrivamo više o tome.
- Pojedinci koji se bave uzgojem voća i povrća posjeduju duboko razumijevanje značajnog truda i rada koji ulažu u svoje napore, dok se istovremeno suočavaju s bezbroj izazova.
Posljedično, njihova žetva ovisi o čimbenicima izvan njihove kontrole, kao što su klimatski uvjeti, a također se moraju boriti s raznim uljezima. Najznačajnija opasnost za uzgoj krumpira je krumpirova plamenjača, koja se svake godine manifestira dovoljno ozbiljnom prijetnjom da uništi čitave nasade. U tom pogledu može generirati jednu do tri generacije.
Tipično, na nadmorskim visinama do 600 metara nadmorske visine, svake godine se proizvode dvije generacije, uz povoljne uvjete koji dopuštaju pojavu treće generacije. Ženka krumpirove zlatice pokazuje izvanrednu plodnost, sposobna je odložiti čak 2000 jaja. Ova jaja, karakteristična po svojoj narančastoj nijansi, skupljena su na donjoj strani lišća. Krumpirova zlatica se suočava s nekoliko prirodnih protivnika.
- Njegov nutritivni unos mogu povećati ježevi, krtice i fazani. Nadalje, kukci grabežljivci konzumiraju jaja zlatnih ribica, a gljiva Beauveria bassiana pokazala se kao učinkovita metoda za suzbijanje ovog štetnika.
Trenutno se razvijaju preparati na bazi spora ove gljive za borbu protiv žute groznice, prenosi Agroklub.com. Postoji više strategija za kontrolu krumpirove plamenjače, a inicijative usmjerene na iskorjenjivanje ovih štetnika trebale bi započeti u proljeće.
Preporuča se pridržavati se načina plodoreda, osobito uz suzdržavanje od uzgoja krumpira na istom mjestu u trajanju od 4 do 5 godina. Nakon sadnje krumpira, svježe oguljene ljuske krumpira mogu se staviti u čašice za jogurt, puneći svaku čašicu do jedne trećine ukupnog kapaciteta. Tako pripremljene čašice treba zakopati između redova krumpira, pazeći da je rub čašice u ravnini s površinom tla.
- Nakon 3 do 4 dana potrebno je izvršiti pregled čaša kako bi se uklonili svi insekti koji su u njih mogli ući. Nadalje, važno je redovito mijenjati kore krumpira nakon što se osuše. Miris trule lukovice crvenog luka negativno utječe na slatki krumpir.
Tijekom procesa sadnje, korisno je postaviti mali luk blizu gomolja; dok se luk raspada, ispušta miris koji odbija žute štetnike. Osim toga, određene biljne vrste, uključujući hren, kamilicu i grah, posjeduju aromatična svojstva koja učinkovito štite od ovih nametnika.
Značajno je da sorta Zlatica pokazuje posebnu osjetljivost na miris crnogoričnog drveća, posebice bora. Kako bi se obeshrabrili ti štetnici, oko biljaka se može rasporediti nasjeckana borova kora, a ujedno napraviti pripravak od borovih iglica. Osim toga, kopriva se može koristiti za zaštitu biljaka krumpira, budući da njene oštre dlake učinkovito sprječavaju gusjenice da se zabuše u tlo tijekom najtoplijih sati dana.
- U borbi protiv žute groznice, otopina dobivena iz ove bolesti pokazala se djelotvornom. Ova otopina se priprema skupljanjem odraslih kukaca u posudu od 1 litre, koja se zatim napuni sa 20 litara vode i zatvori.
U početku će zlatna ribica plutati prije nego što konačno potone na dno zdjele, što je proces koji traje gotovo tjedan dana. Nakon što to vrijeme istekne, otopina postaje spremna za korištenje; no zbog visoke koncentracije mora se razrijediti vodom. Primjena nerazrijeđene otopine može oštetiti lišće krumpira.
Prvo razrjeđenje treba biti u omjeru 1:1, nakon čega slijedi drugo razrjeđenje 1:2 i treće razrjeđenje 1:3. Prije šire primjene preporuča se provesti test na jednoj biljci, budući da različite sorte krumpira pokazuju različite reakcije pa je potrebno prilagoditi koncentraciju. Otopina pepela također pokazuje učinkovitost;
- Naime, 2 kg pepela treba otopiti u 10 litara vode, a zatim 1 litru dobivene otopine razrijediti u dodatnih 10 litara vode prije nanošenja na biljke. Nadalje, tretmani koji potječu od lišća duhana ili topole također se mogu koristiti za tretiranje krumpira.