Danas na raznim televizijama možemo gledati emisije koje su posveće zdravlju i koje u goste pozivaju i medicinske stručnjake ali i ljude koji se bore sa određenom bolešću koja je tema emisije.
Jelena, supruga proslavljenog košarkaša Dejana Tomaševića, u intervjuu za RTS-ovu emisiju “Ordinacija” ispričala je svoje iskustvo sa teškom bolešću. Kao majka četvero djece, otkrila je da su se početni znakovi bolesti pojavljivali suptilno i lako su se zanemarivali prije desetak godina. Bez njezinog znanja, razdoblje koje slijedi donijet će nepredviđene izazove. Nakon rođenja četvrtog djeteta, Jelena je primijetila otok na jednom prstu, koji se sutradan proširio i na drugi prst. Sa zabrinutošću su se obratili liječnicima koji su proveli niz testova i na kraju dijagnosticirali jelenji lupus.
U tom je trenutku postala svjesna postojanja takve bolesti. Jelena se prisjeća da se to dogodilo dok su bili u Španjolskoj. Ubrzo nakon toga, Dejan je dobio ugovor u Grčkoj, što je potaknulo njihovo preseljenje u Atenu. U potrazi za drugim mišljenjem u novom gradu, Jelena se suočila s nesretnom potvrdom početne dijagnoze. Nastojala je izbjeći stvarnost da njezin suprug nije najboljeg zdravlja. Po dolasku u Beograd doktor je dao procjenu mog fizičkog zdravlja.
Unatoč tome što imam samo 36 godina, moje je tijelo bilo usporedivo s tijelom 75-godišnjaka. Nažalost, dijagnoza se proširila izvan ovog početnog nalaza; uz lupus, također mi je dijagnosticirano srodno stanje koje se naziva reumatoidni artritis. Ovo me otkriće motiviralo da nastavim s liječenjem i krenem putem ozdravljenja. Osvrćući se na to razdoblje i Jeleninu nepredviđenu dijagnozu, poznata košarkašica priznaje veliki stres koji je proživjela. Tranzicija, uz dolazak Matijina sina, obilježila je nesumnjivo teško vrijeme. Usprkos tome, dosljedno se suočavala sa svakim izazovom s postojanom snagom i otpornošću.
Tomašević govori o Jeleni koja se, unatoč zdravstvenim problemima, nikada nije žalila. Ona je stalno bila u središtu pažnje. Međutim, prvi put se nađe u nemogućnosti ispunjavati svoje odgovornosti zbog groznice koja traje zadnjih šest mjeseci. Bez obzira na te poteškoće, njezina osobina vrijedna divljenja je njezina sposobnost da nas zaštiti od svoje patnje. Naknadna otkrića pokazala su da je u svojim najizazovnijim trenucima tražila samoću, plakala i dijelila svoje terete sa svojim sestrama, a sve dok nas je pokušavala zaštititi od svojih poteškoća kod kuće. Koji su pokazatelji ovog stanja koji ometaju pojedinca u obavljanju rutinskih aktivnosti?
- Prema Jeleninim riječima, prvi znak bilo je povećanje temperature, praćeno otokom. Značajan primjer ove otekline primijećen je na njezinoj ruci, koja je postala izuzetno zategnuta, crvena i potpuno nepokretna. Tijekom 5 do 7 dana oteklina je polako splasnula, omogućujući koži da se vrati u svoje normalno stanje. Unatoč tome, tijekom tog trajanja osnovne aktivnosti poput kupanja, odijevanja, pa čak i maženja i igranja s bebom bile su onemogućene. Iako je fizička nelagoda na kraju nestala, emocionalna i mentalna bol i dalje su bile najmučniji element iskušenja.
Dejan, iskreno priznaje, nije u potpunosti prihvatio svoje obveze, posebice prema Matiji. Ipak, unatoč velikim nedaćama, uspjela je bebu presvući, nahraniti, pa čak i podojiti. Ova hrabra žena ističe ključnu ulogu podrške i ljubavi svog supruga u pomaganju kroz životne poteškoće iu liječenju njezina ranjenog duha. U domeni duboke privrženosti, Dejan i ja smo stvorili izuzetnu vezu, vezu kojoj nema premca. S takvim partnerom u vašoj pratnji, putovanje pred vama izgleda jasno osvijetljeno, kao da se budućnost otkriva pred vama. Unutar te novopronađene jasnoće, zamislili smo mogućnost povećanja naše obitelji, pozivajući dodatnu djecu u naše živote.
Pojam imati samo jedno dijete nikada nije bio središnji u našim razgovorima; zapravo, neki među nama izrazili su težnje za obitelji od pet članova. Usprkos tome, naše namjere su iznenada bile poremećene silnim utjecajem lupusa. Učinci lupusa na njezin život bili su toliko značajni da je na kraju odlučila ne željeti imati još jedno dijete s Dejanom, unatoč njegovoj žarkoj želji za petim. Umjesto da slijedi alternativni put, postignut je konsenzus prema kojem će on preuzeti ulogu njezina petog djeteta, dirljivo priznanje koje se odražavalo u njezinu izrazu lica dok je artikulirala ovu odluku.
Napredak koji su postigli doista je izvanredan; međutim, često takav napredak može spriječiti nečiju sposobnost da se učinkovito snađe u okolnostima. Neugoda nastaje u laktu, zatim se širi u kuk i na kraju prožima cijelo tijelo. U danima kada proživljava sveopću bol, osjeća se potpuno nemoćnom. Primjećuje da je njihov najstariji sin Kića, koji je tada imao 17 godina, preuzeo inicijativu da brine o mlađoj braći i sestrama. Pojava ljutnje je neizbježna; predstavlja istinsko suočavanje s bolešću i svim njezinim implikacijama. Dok razmišlja o sadašnjosti i budućnosti, u njoj se počinje pojačavati osjećaj ljutnje.
Rijetko mi pada na pamet mogućnost da izostanem s Manjine svadbe, propustim Matijinu inauguraciju u školi ili ne sudjelujem na Kićinoj maturi. Osjećam se kao da sam obavijen negativnim energijama, samo radi vlastitog iskustva. Unatoč tome, u dubinama očaja, slabašni svjetionik nade javlja se sa svakom prolivenom suzom i svakim razmijenjenim zagrljajem. U tim se slučajevima podsjećam: “Možeš ovo nadvladati.”
Duboko otkriće koje je Jelena iznijela zaprepastilo je sve u studiju. Uz angažman u formalnoj terapiji, bavila se duhovnim iscjeljivanjem, što je uz neizmjernu ljubav i podršku obitelji značajno pridonijelo njenom oporavku u ovom teškom trenutku. Tijekom izlaganja dr. Ivica Jeremić sa Instituta za reumatologiju govorio je o prirodi i svojstvima lupusa, dajući uvid u samu bolest. Liječnik je objasnio da je sistemski lupus autoimuni poremećaj u kojem tijelo pogrešno percipira vlastite organe kao strane entitete i zatim ih napada, što dovodi do oštećenja.
Ovo stanje ima potencijal utjecati na bilo koji organ, uključujući kosu i nokte; međutim, najčešće se opaža u koži, kostima i bubrezima. Iako se rjeđe opaža, pluća, crijeva, pa čak i mozak također mogu biti pogođeni. Nastanak lupusa oblikuje mnoštvo čimbenika, s dokazima koji pokazuju da su pojedinci koji posjeduju genetsku predispoziciju posebno osjetljivi na njegovu manifestaciju. Infekcije su prepoznate kao mogući katalizatori za lupus kod ovih osjetljivih populacija. Nadalje, elementi kao što su trauma, visoka razina stresa, specifični lijekovi, izloženost sunčevoj svjetlosti, pa čak i onečišćenje okoliša mogu igrati ulogu u nastanku lupusa.