Oglasi - Advertisement

Da li ste znali da postoji vino od šipka? U današnjem članku pročitajte kako se pravi i zašto ga trebamo piti. U svijetu domaćih napitaka, vino od šipka zauzima posebno mjesto. Riječ je o zaboravljenom klasiku iz narodne kuhinje, piću koje spaja bogatu tradiciju sa zdravstvenim koristima. Iako je šipak najčešće poznat kao osnova za čajeve, sirupe i marmelade, upravo se iz njega može dobiti jedno od najzanimljivijih prirodnih vina. Bez hemikalija, bez aditiva – samo plod prirode, voda, šećer i malo strpljenja.

Šipak, poznat i kao plod divlje ruže (Rosa canina), vjekovima je korišten u narodnoj medicini širom Evrope. U sebi sadrži veliku količinu vitamina C, antioksidanse i druge aktivne spojeve koji pomažu tijelu u borbi protiv infekcija, upala i svakodnevnog umora. Fermentacijom, te blagodeti se ne gube, već se kroz proces sazrijevanja dobijaju nove karakteristike – vino ne samo da postaje ukusnije, već i nutritivno vrijedno.

Oglasi - Advertisement

  • Zašto praviti vino od šipka?

Osim što je riječ o neobičnom i aromatičnom napitku, vino od šipka nudi niz zdravstvenih prednosti. Priprema kod kuće osigurava da znate šta pijete – bez konzervansa, bez suvišnog šećera i bez industrijskih dodataka.

  • Evo nekoliko razloga zašto bi trebalo probati ovo vino:

Izuzetan izvor vitamina C – Šipak je poznat kao prirodni saveznik imuniteta, a vino od šipka zadržava dio tog potencijala i nakon fermentacije.

Antioksidativno djelovanje – Prisustvo flavonoida i polifenola pomaže tijelu u borbi protiv oksidativnog stresa, što može imati pozitivan efekat na cjelokupno zdravlje.

Podrška varenju – Vino u manjim količinama može stimulisati varenje, a šipak posebno blagotvorno djeluje na probavni trakt.

Prirodni tonik – Idealno za osobe koje se osjećaju iscrpljeno, umorno ili bez energije.

Mogućnost ublažavanja upala – Zbog prisutnih biljnih jedinjenja, može imati blago protivupalno dejstvo, naročito kod bolova u zglobovima.

  • Sastojci potrebni za pripremu (količina za 5 litara vina)

  • 1,5 kg zrelog šipka (očistiti od peteljki i sjemenki)
  • 1,5–2 kg šećera (po ukusu)
  • 4,5 litara vode
  • Sok od jednog limuna
  • Vinski kvasac (opcionalno, ali korisno za bržu fermentaciju)

Napomena: Može se koristiti i sušeni šipak, ali ga treba prethodno potopiti u toplu vodu na 24 sata.

  • Uputstvo za pripremu – detaljno po koracima

1. Priprema voća

Operite šipak pod mlazom hladne vode. Uklonite peteljke i, ako koristite svježi šipak, presijecite plodove i izvadite sjemenke. One mogu dati gorčinu gotovom vinu. Ako koristite suhi šipak, namočite ga unaprijed da omekša.

2. Priprema osnovne tekućine (sirupa)

U velikoj šerpi zagrijte vodu do ključanja, a zatim dodajte pripremljeni šipak. Kuhajte na srednje jakoj vatri oko 30 minuta. Dodajte šećer i miješajte dok se potpuno ne rastvori. Na kraju dodajte limunov sok koji će pomoći u balansu kiselosti i sprečiti neželjene reakcije tokom fermentacije.

3. Fermentacija

Kada se smjesa ohladi na sobnu temperaturu, procijedite krupnije komade ako želite bistrije vino, ili ih ostavite za puniji ukus. Smjesu prelijte u stakleni balon ili veću bocu za fermentaciju. Dodajte vinski kvasac ako ga koristite. Zatvorite bocu vrenjačom (ili improviziranim balonom s rupicom) kako bi ugljen-dioksid mogao izlaziti, a kiseonik ne ulazio. Ostavite posudu na tamnom, toplom mjestu od 4 do 6 sedmica.

4. Cijeđenje i odležavanje

Nakon što fermentacija završi (što ćete prepoznati po prestanku „ključanja“), vino procijedite kroz sterilnu gazu ili filter kako biste uklonili talog. Prelijte tečnost u čiste staklene boce, dobro ih zatvorite i ostavite na hladnom, tamnom mjestu da sazrijeva još najmanje 2 mjeseca. Što duže stoji, vino će postajati bistrije, punijeg okusa i prijatnije arome.

  • Praktični savjeti i trikovi

Idealno vrijeme za pripremu vina je jesen, kada je šipak najzreliji, pun soka i prirodnih šećera.

Ne žurite s flaširanjem – prerano flaširanje može izazvati eksploziju boca zbog ostatka fermentacije.

Prirodna fermentacija je moguća bez vinskog kvasca, ali proces traje znatno duže i može biti nepredvidiv.

Čuvajte vino u staklenim bocama, po mogućnosti tamnim, i držite ih uspravno na temperaturi ispod 15°C.

Nakon otvaranja boca, vino treba potrošiti u roku od nekoliko dana, jer nema konzervansa koji bi produžili njegov rok trajanja.

PREUZMITE BESPLATNO!⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Oglasi