Svi mi imamo staru tavu ili lonac pun ogrebotina, tvrdokornih mrlja i udubljenja ili ispupčenja svih vrsta. Navikli smo kuhati s njima i stoga ih se nikad ne rješavamo. Danas otkrivamo jedan trik za čišćenje.
- Izgrebani lonci i tave često su uobičajeni dio svakodnevne kuhinjske upotrebe; usprkos tome, to ne znači da su lišeni funkcionalnosti. Primjenom jednostavnih tehnika moguće je pomladiti njihovo stanje i produljiti njihovu upotrebljivost.
Često se primjećuje da kako posuđe stari, hrana postaje sve tvrdoglavija prianjanju sa svakom sljedećom upotrebom. Možda ćete se zapitati mogu li se ti predmeti obnoviti i jesu li vrijedni daljnje upotrebe. Srećom, uz minimalan trud i uobičajene kućne materijale, svoje posuđe možete vratiti u upotrebljivo stanje.
Kakav je postupak za popravak izgrebane posude? Dok gruba spužva ili žičana četka mogu pomoći u uklanjanju upornih mrlja, takve metode mogu nenamjerno dodatno oštetiti površinu posuđa. Prirodna i sigurna metoda za revitalizaciju tava od lijevanog željeza ili sličnih tvari uključuje korištenje soli. Započnite nježnim čišćenjem tave mekom spužvom, pazite da se nakon toga dobro osuši.
Zatim nanesite lagani sloj soli na suhu tavu i stavite je na laganu vatru. Kada sol počne poprimati zlatno-smeđu nijansu, možete je ukloniti. Nakon toga papirnatim ručnikom očistite dno posude. Ova tehnika daje brze rezultate i može značajno produljiti životni vijek vašeg posuđa. Kada treba razmisliti o zamjeni spremnika?
- Ako primijetite tamne mrlje ili zadebljanja koja se počinju ljuštiti s dna posude, preporučljivo je razmisliti o zamjeni. Degradacija teflonske prevlake može predstavljati zdravstveni rizik; stoga je bitno odmah prepoznati kada tava više nije sigurna za upotrebu.
Kako se može nanijeti novi neljepljivi sloj? Iako se neprijanjajući premaz na posuđu s vremenom kvari, to smanjenje ne zahtijeva odlaganje posuđa. Postoji jednostavna metoda za vraćanje površine koja se ne lijepi. Provjerite je li spremnik temeljito opran kako biste uklonili sve ostatke hrane. Preporučljivo je izbjegavati korištenje sapuna nakon ovog koraka jer bi mogli skinuti zaštitni sloj masnoće.
Pažljivo obrišite unutrašnjost i rubove zdjele papirnatim ručnikom natopljenim uljem bez mirisa. Na kraju stavite tavu iznad izvora topline i ostavite da se grije 3 do 5 minuta. Alternativno, pleh se može staviti u pećnicu zagrijanu na 150 °C na 35 do 40 minuta. Ako primijetite smanjenje neprijanjajućih svojstava tave, preporuča se ponoviti postupak s uljem.
Važno je suzdržati se od upotrebe metalnog posuđa; umjesto toga odaberite kuhinjske alate od silikona, drva ili plastike kako biste spriječili ogrebotine. Osim toga, treba izbjegavati kuhanje na povišenim temperaturama jer je srednja temperatura prikladna za većinu jela i produljuje vijek trajanja posude.
Kada slažete posude, preporučljivo je staviti zaštitni sloj, poput tkanine ili papira, između njih kako biste spriječili potencijalno oštećenje. Pridržavanje ovih jasnih smjernica poboljšat će funkcionalnost vaših kuhinjskih aparata, produžiti njihov vijek trajanja i smanjiti potrebu za novim posuđem.
BONUS TEKST
Mačke mogu prepoznati glasove svojih vlasnika i sklonije su bolje reagirati na poznate zvukove nego na zvukove nepoznatih jedinki. Reaguje li vaša mačka kada je zovete imenom?
Stručnjaci sugeriraju da su mačke sposobne prepoznati i reagirati na imena koja su im dodijeljena; međutim, to ne znači da nas povremeno neće zanemariti. Veterinarka Teresa Manuca navodi da mačke posjeduju sposobnost prepoznavanja i razlikovanja vlastitih imena od imena drugih životinja. Ova vještina vjerojatno proizlazi iz povoljnih asocijacija formiranih između imena i iskustava kao što su pažnja, hrana ili igra, kao što je primijetio PetM.
Prema stručnjakinji za mačje ponašanje Lizi Radosta, mačke posjeduju visoku razinu inteligencije i sposobne su reagirati na različite podražaje osim pukog imena. Kao što je primijetio Manuci, mačke su sposobne prepoznati glasove svojih vlasnika i pokazuju bolji odgovor na poznate tonove u usporedbi s onima nepoznatih jedinki.
- Osim toga, na njihove reakcije utječe i ton glasa. Mačke su sposobne prepoznati određene riječi. Na primjer, ako stalno izjavljujete “večeru” prije nego što ih nahranite, oni će pojam “večera” povezati s hranom.
Zbog toga Radosta savjetuje da se imena mačaka ne povezuju s pojmovima koji mogu izazvati stres, kao što su “veterinar”, “auto” ili “transporter”. Koji su razlozi zašto mačke ignoriraju našu prisutnost? Za razliku od pasa, mačke posjeduju urođenu neovisnost, što objašnjava njihovu tendenciju da povremeno zanemaruju svoje ime čak i kad ih zovu. Radosta preporučuje testiranje poziva bez dodatnih signala.
Potvrda mačjeg imena označava se okretanjem glave ili tijela u vašem smjeru. Važno je napomenuti da mačke pokazuju različite osobnosti; neki mogu pokazati veću neovisnost ili povučenost, što može dovesti do osjećaja ravnodušnosti. Koje su metode za podučavanje mačke da prepozna svoje ime?
Manuci predlaže da ime vaše mačke povežete s dobrim iskustvima, kao što je izgovaranje imena prije nego što joj ponudite poslasticu, poklonite joj igračku ili se upustite u maženje. Prema Radosti, “mačke koje prepoznaju i pozitivno reagiraju na svoje ime spremne su za stjecanje novih vještina.”
Nadalje napominje kako je zaokupiti njihovu pažnju i uključiti ih u trikove i razne aktivnosti jednostavan zadatak, prenosi Index.hr. Dok se mačke često krivo okarakteriziraju kao povučene ili neprijateljski raspoložene, one su u stvarnosti izvanredna bića sposobna učiti i uspostaviti različite načine komunikacije s ljudima, uz dovoljno truda i strpljenja.