Koža je najveći organ u tijelu i podložna je mnoštvu vanjskih i unutarnjih uticaja. Uobičajeno je da pojedinci posjeduju mladeže koji se nalaze na različitim područjima, za koje se općenito smatra da nisu problematični. Danas otkrivamo šta je jedan dermatolog rekao.
Kako je izjavio dermatolog dr. Paul Curtis, madež se sastoji od nakupine stanica kože poznatih kao melanociti, koje se mogu pronaći na različitim mjestima na koži. Pojasnio je da su ti melanociti općenito raspršeni po koži i igraju ključnu ulogu u proizvodnji melanina, prirodnog pigmenta. Madeži se mogu pojaviti na brojnim područjima, kao što su lice, leđa, ruke, noge, tjeme, pazusi i ispod noktiju, između ostalog.
- Također je prilično uobičajeno da iz nekih madeža rastu dlačice. Doista, kako izvještava Health Digest, neki stručnjaci tvrde da ova pojava samo znači da se nakupina stanica kože koje čine madež nalazi iznad područja gdje je prisutan folikul dlake.
Studija iz 2023. objavljena u časopisu Nature otkriva da mlađi pojedinci imaju sposobnost poticanja rasta kose. U ovom istraživanju, profesor Maxim Plikus, stručnjak za razvojnu i staničnu biologiju, uspješno je inducirao rast dlake kod miševa korištenjem molekule dobivene od mladih jedinki s kosom. Molekula o kojoj je riječ naziva se osteopontin.
Ovaj spoj nalazi se u populaciji melanocita iz koje potječe kosa i ima restorativni učinak na uspavane folikule dlake, potičući tako rast kose. Plikus tvrdi da bi ovo otkriće moglo igrati značajnu ulogu u borbi protiv gubitka kose kod ljudi. Pojasnio je: “Kako se folikuli počnu razvijati, oni će prirodno proizvoditi kosu koja odražava osobine mladenačke kose pojedinca.
Dobivena kosa će zadržati istu debljinu i duljinu, bez obzira je li ravna ili kovrčava.” Ipak, glavna briga u vezi s madežima su njihova moguća kancerogena svojstva. Iako rast dlaka iz ovih madeža kod nekih osoba može izazvati bojazan, stručnjaci tvrde da dlakavi madež ne znači bolest osim ako nije popraćen drugim promjenama.
Madeži se mogu kategorizirati kao urođeni, što ukazuje na njihovu prisutnost od rođenja, ili kao stečeni ili atipični. Obično se madež pojavljuje kao okrugao ili ovalan, širine ne više od pet milimetara, i pokazuje ujednačenu boju, koja može uključivati nijanse smeđe, žutosmeđe, crvene, ružičaste, plave, boje mesa ili prozirne.
- Nasuprot tome, atipični madeži mogu pokazivati varijacije u boji, teksturi i obliku. Ako primijetite bilo kakvu izraslinu na svom madežu, nepravilnosti u njegovom obliku ili promjene u boji – bilo potpune ili lokalne – to može značiti da madež zahtijeva pažnju.
Osim toga, bitno je paziti na simptome kao što su krvarenje ili iscjedak iz madeža. Iako je preporučljivo dati prednost sigurnosti, osobe s novim madežima koji se pojavljuju u odrasloj dobi ili postojećim madežima koji pokazuju promjene trebaju potražiti pregled kod svog dermatologa. Ovaj savjet je od posebne važnosti za one s obiteljskom poviješću raka kože, posebice melanoma.
Za uspješno uklanjanje dlačica s madeža ključno je voditi računa o njihovom obliku. Dok se dlake s ravnog madeža mogu ukloniti britvicom ili voskom za madeže, preporučljivo je izbjegavati brijanje izdignutog madeža jer to može dovesti do ozljeda okolne kože.
BONUS TEKST
Češnjak, poznat po svom snažnom okusu i aromatičnim svojstvima, jedna je od najstarijih ljekovitih biljaka, značajno utječući na kulturnu praksu i tradicionalne metode liječenja diljem svijeta. Njegovo podrijetlo seže više od pet tisućljeća u središnju Aziju, odakle se proširio u razne regije diljem svijeta.
- Bogat hranjivim tvarima, češnjak poboljšava imunološku funkciju i nudi mnoštvo zdravstvenih prednosti. Primarna aktivna komponenta u češnjaku je alicin, poznat po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitskim svojstvima.
U staroegipatskoj civilizaciji češnjak je imao veliku važnost i smatran je svetom biljkom; davali su ga robovima kako bi ojačali njihovu snagu i otpornost, a nalazili su ga i u grobnicama faraona. I u staroj Grčkoj i u Rimu sportaši su uzimali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici koristili prije bitaka za jačanje izdržljivosti, snage i imuniteta protiv bolesti.
Do 6. stoljeća češnjak je stigao do Indije i Kine, gdje je postao poznat po svojim ljekovitim prednostima. Zbog svojih kulinarskih i ljekovitih svojstava, češnjak je nezaobilazan sastojak svakog kućanstva i igra vitalnu ulogu u raznim jelima. Ima ključnu ulogu u prehrani i služi kao začin gotovo svim varijantama kulinarskih jela.
U suvremenom društvu mnogi ga smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv raznih bolesti. Preporučljivo ga je redovito konzumirati u sirovom obliku; nepoželjan miris može se ublažiti sokom od limuna, jabuke, mente, mlijeka, žvakanjem zrna kave ili miješanjem s maslinovim uljem.