Nikola Tesla je jedan od najvažnijih izumitelja na svijetu i svi u regionu su ponosni na njegovo južnoslavensko porijeklo. Međutim, on je živio i umro u bijedi od srčanih problema i danas otkrivamo više detalja o tome.
- Nikola Tesla, koji se smatra najznačajnijim znanstvenikom i inovatorom u povijesti, čiji su izumi preobrazili život na Zemlji, posljednje je desetljeće života boravio u sobi 3327 na 33. katu hotela “New Yorker”.
Ovaj izbor smještaja odražava njegovu sklonost broju tri, koji se stalno pojavljivao u njegovom životu. Unatoč financijskim poteškoćama, do posljednjeg je dana ostao vjeran svojim idejama i kreacijama. Brojni su pojedinci nastojali proglasiti njegovo djelo svojim, ilustrirajući koliko je on uistinu bio ispred svog vremena; i danas se vodeći stručnjaci bore da shvate i provedu mnoge njegove koncepte.
Dok je prodavao patente vezane uz izmjeničnu struju, Tesla je s ovog svijeta otišao opterećen dugovima. “Ono što je on stvorio je monumentalno, a kako vrijeme prolazi, samo postaje veće”, primijetio je gradonačelnik New Yorka LaGuardia, izjavu koju bi mnogi mogli smatrati licemjernom, s obzirom na gotovo nasmiješen izraz njegova lica.
- Otvorena metalna kutija, jedna od mnogih koje je posjedovao, nalazila se na vrhu velikog okruglog stola, sadržavala je slova i nacrtanu sliku Tesle usred grupe posjetitelja 1942. godine. Vijest je odjeknula cijelim svijetom.
Dva su dana Teslini posmrtni ostaci bili izloženi u poznatom pogrebnom poduzeću koje se nalazi na Aveniji Madison. Pojedinci su se okupili kako bi odali posljednju počast cijenjenom znanstveniku, au knjigu žalosti upisivali su se državni dostojanstvenici, ugledne javne osobe, prijatelji, poznanici i obični štovatelji. Telegrami sućuti i poruke pljuštali su iz cijelog svijeta.
Pogrebni obred održan je 12. siječnja u Crkvi svetog Ivana Krstitelja na Manhattanu u New Yorku. Nakon službe, tijelo je kremirano. Na obilježavanju Teslinih posmrtnih ostataka bilo je nazočno oko 2000 nazočnih, među kojima brojni uglednici i nobelovci. Novinari svih velikih njujorških novina pratili su događaj. Nekad uglavnom zaboravljena ličnost, iznenada je postao tema globalnih rasprava i pisanja.
- No, čak i tijekom posljednjeg oproštaja od čovjeka koji je mnogima olakšao život, ostao je osjećaj gorčine. Vladika Dionisije, poglavar Srpske pravoslavne crkve u SAD, obaviješten je o vremenu i mjestu sahrane.
Prema riječima Šarlote Muzar, dugogodišnje tajnice diplomata i publiciste Save Kosanovića, inače Tesline najmlađe sestre Marice, vjeruje se da je biskup odbio sudjelovanje jer su Teslini posmrtni ostaci bili namijenjeni kremiranju, kako stoji u službenom dokumentu dostavljenom Muzej Nikole Tesle.
Na pogrebu je njegov prijatelj, cijenjeni violinist Zlatko Baloković, priznat kao jedan od najvećih svjetskih virtuoza, uz pratnju slovenskog zbora Slovan izveo Schubertovu “Ave Maria”, a potom i srpsku skladbu “Tamo daleko. Ubrzo nakon Tesline smrti, FBI je zatražio da imigracijska služba zaplijeni sve osobne stvari i dokumente koji su pripadali preminulom, unatoč tome što je Tesla bio državljanin Sjedinjenih Država.
Naknadno se Ministarstvo obrane obratilo FBI-u, zbog čega su Teslini dokumenti klasificirani kao strogo povjerljivi. Naredbom Edgara Hoovera i savjetnika predsjednika, sva Teslina osobna imovina označena je oznakom “Strogo povjerljivo” zbog značaja njegovih izuma i patenata.
Veleposlanstvo Jugoslavije, zajedno s Teslinom obitelji, pregovaralo je s američkim dužnosnicima o povratu dokumenata i osobnih stvari, s obzirom na potencijalnu važnost određenih aspekata njegova istraživanja. Naposljetku, Teslin rođak, Sava Kosanović, uspio je vratiti neke od njegovih osobnih predmeta koji se trenutno čuvaju u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu.