Brojni televizijski programi fokusirani su na zdravlje, u kojima su medicinski stručnjaci često gosti koji daju smjernice publici za svakodnevno zdravlje. Danas otkrivamo šta je jedna doktorica rekla o holesterolu.
U suvremenom društvu pojava povišene razine kolesterola postala je značajan zdravstveni problem, a izvješća pokazuju da svaka treća osoba u Srbiji pati od ovog stanja. Svojim gostovanjem u Jutarnjem programu TV Prve, dr. Svetlana Stanišić, specijalistica iz ove oblasti, pojasnila je koje namirnice značajno doprinose povećanju razine kolesterola i ponudila bitne nutricionističke smjernice za rješavanje ovog problema.
- Na regulaciju razine kolesterola uvelike utječe prehrana, a dr. Stanišić ističe da je znatan dio stanovništva Srbije sklon pretjeranom uživanju u određenim vrstama hrane, što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija.
Istaknula je da su žumanjci među spornijim namirnicama. Dok fitness entuzijasti često promoviraju uključivanje žumanjaka u prehranu, oni se često odlučuju za pripremu omleta isključivo od bjelanjaka. Ključno je priznati da žumanjci jajeta zapravo obiluju korisnim nutrijentima.
Ipak, brojni pojedinci odlučuju se izbaciti ovu namirnicu iz svoje prehrane, smatrajući je štetnom za zdravlje, posebice s obzirom na njezin utjecaj na razinu kolesterola. Za učinkovito upravljanje razinama kolesterola dr. Stanišić preporučuje četiri temeljne strategije: Zobene pahuljice predstavljaju važan izvor beta-glukana, neophodnog za inhibiciju reapsorpcije kolesterola u tijelu.
- Odabir sirove zobi, koja se može pomiješati s mlijekom i kuhati, poželjniji je od odabira prethodno zapakiranih vrsta jer ova metoda pripreme značajno smanjuje unos štetnog kolesterola.
Nadalje, preporučljivo je uključiti razne mahunarke u prehranu, uz orašaste plodove poput lješnjaka, oraha i badema, budući da sve te namirnice obiluju fitosterolima. Ove prirodne tvari, slične kolesterolu, bore se za apsorpciju u crijevima, što rezultira smanjenjem ukupne razine kolesterola u tijelu.
Primarna preporuka je da uklonite margarin iz svoje prehrane. Suprotno uvriježenom mišljenju da se margarin može konzumirati bez nuspojava, dr. Stanišić upozorava da njegova konzumacija može povisiti razinu kolesterola u organizmu i do šest puta više nego maslac.
Nadalje, brojni proizvodi, uključujući kreme, napolitanke i razne slastice, često sadrže hidrogenirana ulja, koja su u osnovi varijanta margarina i predstavljaju značajne zdravstvene rizike. Preporučljivo je kod kuće peći kolače i druga kulinarska jela koristeći margarin kao zamjenu za maslac, jer ova alternativa može pozitivno utjecati na razinu kolesterola. Preporučuju se i češnjak, maslinovo ulje i plava riba.
U srpskoj kulturi češnjak se smatra blagotvornom namirnicom poznatom po povoljnom utjecaju na razinu kolesterola. Preporuča se uključivanje češnjaka u prehranu, bilo da se konzumira svjež ili u obliku kapsula, a također se potiče uključivanje maslinovog ulja i plave ribe, poput sardina i tune.
- Ove namirnice obiluju omega-3 masnim kiselinama koje imaju značajnu ulogu u snižavanju razine štetnog kolesterola. Dr. Stanišić ističe važnost opreza kada je u pitanju korištenje dodataka prehrani, koje često koriste mnogi pojedinci.
Dok fitosteroli, često prisutni u ovim dijetalnim proizvodima, mogu ponuditi određene zdravstvene prednosti, pretjerana konzumacija može dovesti do negativnih posljedica. Dr. Stanišić primjećuje da suplementi koji tvrde da nemaju nuspojava, uključujući loš zadah, obično nisu učinkoviti; ona tvrdi da razvoj lošeg zadaha nakon konzumiranja češnjaka označava njegovu optimalnu učinkovitost.
Ukratko, ona naglašava važnost umjerene konzumacije hrane koja povisuje kolesterol, tvrdeći da je nepotrebno potpuno eliminirati određene namirnice, poput mesa ili jaja, iz prehrane. Postizanje odgovarajuće ravnoteže u prehrambenom unosu je ključno, uključivanje zdravijih opcija poput biljnih vlakana, fitosterola i omega-3 masnih kiselina, dok se izbjegavaju štetne masti, poput margarina.
Stoga je učinkovita regulacija razine kolesterola kroz uravnoteženu prehranu ključna za održavanje cjelokupnog zdravlja. Dr. Stanišić preporučuje uključivanje vlakana, zdravih masnoća i orašastih plodova u svakodnevne obroke uz izbjegavanje štetnih transmasti.
- Usvajanjem ovih jednostavnih, ali učinkovitih strategija, pojedinci mogu uspješno kontrolirati razinu kolesterola i smanjiti rizik od ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući srčane i moždane udare.