Oglasi - Advertisement

Uskoro nam stiže ljeto a ako se sjetimo prošlogodišnjeg temperature su bile jako visoke i bilo je teško izdržati ih bez klima uređaja. Doktor koji radi u hitnoj službi je dao nekoliko savjeta za njeno korištenje.

Oglasi - Advertisement

Dr. Goran Milosavljević, iskusni stručnjak u Hitnoj pomoći, istaknuo je bitne smjernice koje će pomoći osobama da lakše podnose povišene temperature tijekom ljetnih mjeseci. Napomenuo je da prekomjerna vrućina dovodi do značajne iscrpljenosti i dehidracije organizma, što rezultira tendencijom da stanari, posebice oni u apartmanskim okruženjima, rijetko isključuju svoje klima uređaje, što može biti štetno. Ipak, spavanje s uključenim aparatom dovelo je do nepredviđenog ishoda.

  • Dr Milosavljević ističe važnost umjerenosti u svim aspektima tijekom ekstremno visokih temperatura. Savjetuje da hranu učinite probavljivijom i povećate unos voća i povrća. Uz to, preporuča unos više tekućine te sugerira da se unutarnja klima ne bi trebala bitno razlikovati od vanjske temperature. Naknadno je sve zaprepastio preporukom korištenja klima uređaja tijekom spavanja. “Možda je doista korisnije koristiti klimu dok spavate, pod uvjetom da se ne smjestite neposredno ispod nje.

Preporučljivo je pustiti klima uređaj da radi u obližnjoj prostoriji, jer neuspješno rashlađivanje okoline može otežati našu sposobnost da se adekvatno odmorimo sljedeći dan”, naglašava liječnik. Stoga nije preporučljivo spavati u prostoriji u kojoj stalno radi klima uređaj. Poželjno je uključiti klima-uređaj tek prije odlaska na spavanje i naknadno ga isključiti. U suprotnom, postoji velika vjerojatnost da se osoba može probuditi s ukočenošću ili hladnoćom. Posebno je istaknuo da vrućina može biti iscrpljujuća te da je neophodno raditi pauze tijekom dana.

“Kako bi povratili energiju za naredni dan, neophodno je ležati i odmoriti se u rashlađenom prostoru. Našim sugrađanima starije životne dobi toplo preporučamo da se suzdrže od izlaska vani za vrijeme najvećih dnevnih vrućina, već da svoje obaveze obavljaju u ranim jutarnjim ili večernjim satima”, zaključio je dr. Goran Milosavljević. Neodgovarajuće korištenje klima uređaja može dovesti do raznih zdravstvenih problema, osobito kod osjetljivih osoba i onih s kardiovaskularnim bolestima.

Osim kardioloških komplikacija, bitno je prepoznati da izloženost hladnoći može rezultirati ukočenošću mišića lica i bolovima u vratu zbog stezanja mišića. Zbog toga medicinski stručnjaci naglašavaju važnost izbjegavanja naglih promjena između toplog i hladnog okruženja. Oni preporučuju da pojedinci, nakon izlaska iz rashlađenog prostora, prvo kratko vrijeme provedu u nehlađenom prostoru kako bi se tijelo prilagodilo naglim promjenama temperature.

Nadalje, medicinski stručnjaci naglašavaju ključnu važnost održavanja čiste i povoljne klime, jer zanemarivanje toga može dovesti do značajnih problema za osobe s astmom, djecu, one s kroničnim bolestima, pa čak i zdrave osobe. Doktorica Biserka Obradović istaknula je važnost održavanja pravilne prakse klimatizacije za zdravlje. Prije svega, neophodno je očistiti klima uređaj jer se u njemu mogu nalaziti brojne bakterije koje mogu dovesti do upale pluća.

Osim toga, ključno je izbjegavati postavljanje temperature na značajnu varijaciju; preporuča se razlika od samo nekoliko stupnjeva. Iako mnogi radije hlade prostorije na ispod 20 stupnjeva Celzijevih, ova praksa je štetna za zdravlje iz nekoliko razloga. Tako niske temperature ne predstavljaju prirodnu hladnoću, a strujanje zraka koje proizvodi klima uređaj u spavaćoj sobi može negativno utjecati na različite dijelove tijela. S obzirom na to da klima uređaj stvara koncentrirano strujanje zraka na ograničenom području, često može rezultirati upalom mišića i ukočenošću zbog svog izrazitog utjecaja na tijelo.

PREUZMITE BESPLATNO!⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Oglasi